Harici Hard Disk hiçbir yerde görünmüyor

miyumui
12-12-2014, 18:56   |  #1  
miyumui avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
23 mesaj

Merhaba arkadaşlar, elimde herhangi bir hasar görmemesine rağmen daha önceki hddtune programı ile taramalarımda belli bir bölümünde küçük oranda bad sector olduğunu bildiğim 500gblık wd my passport hard disk, biraz sorunlu dahi olsa normal çalışıyordu. Geçenlerde bi arkadaşın pcye takıp, dosya aktarımı yaptım, tekrar kendi pcime taktığımda görünmemeye başladı. Sanırım arkadaşın pcden virüs kapmış, çünkü benim pcye de geçmişti, pcden virüsü temizledim fakat hard disc kendine gelmedi. Pcye taktıktan 5dk sonra sağ aşağıda bir donanım takılı olarak görülüyor, ancak ne bilgisayarımda, ne de hddtune veya usb boot ile açılan programlarda hard disk görünmüyor. Disk yöneticisinde ise, unknown olarak çıkıyor, kapasitesi dahil hiçbir bilgi de yazmıyor. Ne olmuş olabilir diske ve nasıl kurtarabilirim? Lütfen yardım edin.

mehmet_93
12-12-2014, 21:51   |  #2  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
593 mesaj

usb kablosunu değiştirmeyi deneyin. Garantisi varsa garantiye gönderin. Yoksa diski ve usb aparatını ayırıp diski masaüstü bir pc ye satadan bağlayıp diskin görülüp görülmediğine bakın. diski görmüyorsa disk ölmüştür yapılabilcek bişi yok. Diski görüyor ise usb aparatını değiştirin veya diski dahili olarak kullanmaya devam edin. (Büyük ihtimalle sorun kablo veya usb aparatındadır.Usb portunuzun sağlam olduğunu varsayıyorum)

miyumui
14-12-2014, 14:32   |  #3  
miyumui avatarı
OP Yeni Üye
23 mesaj

Cevapladığınız için teşekkürler. Farklı usb kabloları ve farklı pclerde denedim, yine aynı sorun devam ediyor. Usbden boot edip, bazı programlarla arattım, hard disc orda dahi görünmedi. Sata adaptörüyle bağlasam görünür mü emin değilim..

mehmet_93
14-12-2014, 21:55   |  #4  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
593 mesaj

Harici diskler genellikle iki temel parcadan olusur: hdd ve usb arabirimi(Usb arabirimi dediğim diskin sata bağlantısı ile usb kablosu arasında kalan sata diski usb bağlantı noktasına çeviren aparat). Genellikle harici disklerde hdd kısmı yani disk bozulur. Ama bu durumda pc ye bağlanınca pc bi donanım algılar ama disk sadece ismen varolur veya boyutu hatalıdır v.s  Sizin durumunuzda unkown devices dediğine göre usb arabiriminde bi problem olma ihtimalide var. Mümkünse disk ile usb arabirim i ayırıp elinizde kalan sata disk i sata bağlanabilen bir masaüstünde test etmeniz. Bi ihtimal de olsa diskin sağlam usb arabiriminin bozulmuş olma ihtimalli var.Sata adaptöründen öte normal disk bağlantısı sata olan bir masaüstü pc bulmanız diskin durumu konusunda en net bilgiyi verecektir.

miyumui
15-12-2014, 01:41   |  #5  
miyumui avatarı
OP Yeni Üye
23 mesaj

Sata adaptörleri satılıyor. Diskin kutusunu kırıp o şekilde bağlayabilirim. Herhalde bundan başka yapılacak bir şey varmış gibi de durmuyor. Başka bir şey yapılabilirse lütfen paylaşın. Cevaplar için teşekkürler.

mehmet_93
15-12-2014, 06:07   |  #6  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
593 mesaj

Bozuk olan disk ise aldığınız sata adaptör boşa gidecektir. Öncelikle disk sağlammı diye bir kontrol edin. Usb adaptörün bozuk olması sadece bir ihtimal. Diskte bozuk olabilir.

miyumui
15-12-2014, 14:45   |  #7  
miyumui avatarı
OP Yeni Üye
23 mesaj

İşte disk sağlam mı değil mi bakamıyorum ki hiçbir yerden. Dediğim gibi hertürlü programı denedim, hiçbir yerde görünmüyor, biosta da görünmüyor. Sadece donanım takılı görünüyor, aletin ışığı yanıyor, ses çıkarıyor. İçeride disk dönüyor o belli de başka bir şey belli değil.

mehmet_93
15-12-2014, 18:20   |  #8  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
593 mesaj

Anlatmaya çalıştıgımda şu ki diski sökerseniz içinde metal bir hdd kısmı ve genellikle yeşil renkli bir usb arabirimi olacak. Eğer o kısma kadar sökerseniz diski ile usb arabirimini ayırabilrsiniz. Diskde herhangi bir ışık olmaz o ışık arabirim üzerinden yanar.   fotoğrafta gri renkli olan kısım hdd iken arka kısmında diske takılmış şekilde yeşil olan usb arabirimi vardır. Sökmeden diskin sağlam olup olmadığını göremeyeceksiniz gibi. Diski söküp fotosunu atarsanız ek açıklama yapabilirim. Diski sökmeden çözülürmü bilemiyorum.(diskin kutusunu kırmayın kenarlarda pinleri olur eşit aralıklarla bıçak gibi bir şeyle içine bıçağı geçirtmemek durumuyla pinleri ayırıp kabı sağlam olarak çıkarabilirsiniz) (hiç bilginiz yoksa bi tamirciden destek alabilirsiniz)

Son Düzenleme: mehmet_93 ~ 15 Aralık 2014 18:28