Harici Harddisk sorunu Webstern Digital 500 gb

Burgut
14-03-2009, 10:25   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
237 mesaj

Biliyorum yine ya cevap alamayağım, ya da gelen cevaplar benim işimi görmeyecek ama.. Eskiden Chip dergisi uzmanları sorularımıza e-posta ile bile yanıt verirdi. Şimdi dergiden kimsenin hiçbir şeyle ilgilendiği yok. Reklama gelince 60000 yazarı olan site diyorlar.. Yani kendi problemlerimizi kendimiz çözeceğiz..

Benim de Western Digital Pro Editon 500 GB harici harddiskim var. Bugün açayom dedim ki ne göreyim? "Sürücü adı:/$Mft dosyasının tüm verileri kaydedilemedi, lütfen başka bir yere kaydetmeyi deneyin.." şeklinde bir hata.. İlk açılışta hdd bölümlerini otomatik taradığı kısmı da yapamıyor. Dolayısı ile hdd açılmıyor. Arada tık tık diye sesler geliyor. Harddiskin içinde önemli bilgilerim vardı ve şimdi kilitlenip kaldı. Akşam akşam sinirlerim boşaldı resmen. Tam bir problemi çözme yolunda ilerlerken başka bir problem karşına çıkıveriyor. Şu harici harddisk için bir önerisi olan var mı? Profesyonel veri kurtarıcılara mı göndersem harddiski?

500 gb lık usb external hdd im arada bi şu alttaki hatayı veriyor:

"Windows I:\$Mft dosyasının tüm verilerini kaydetmeyi başaramadı. Veri kaybı oldu .Bu hataya bilgisayarınızın donanımındaki veya ağ bağlantınızdaki bir arıza neden olmuş olabilir.Lütfen bu dosyayı başka bir yere kaydetmeye çalışın."

Birşeyler bilen varsa lütfen bizimle paylaşsın..

Banned
14-03-2009, 11:14   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
934 mesaj

arkadaşım mft yani master file table nfts sisteminde dosyalarla ilgili bilgilerin depolandığı alandır bu muhtemelen donanımsal bir sorun gibi gözüküyor yapabileceklerin şunlar;
öncelikle bu diski başka bir bilgisayarda çalıştırmayı dene
sürücünün üzerine gelip sağ tık özellikler araçlar hata denetimi yoluyla diski bi tara bad sektör bulursa zaten diski yenilemenin yada garantisi varsa servise göndermenin zamanı gelmiştir ama bad sektörleri izole ederek verilerini kurtarma şansın belki olabilir tabii bad sektör mft zone da değise
birde autorun eater adlı programı kullanarak diskin otomatik çalışmasını engelle bu şekilde diske hatasız erişimin mümkün olabilir
ama bu dediğim gibi büyük bir ihtimalle donanımsal bir sorun türkçesi diskin bozulmuş umarım yazdıklarım bi işine yarar

OnlyMann
14-03-2009, 11:17   |  #3  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj
Burgut
Arada tık tık diye sesler geliyor.
dediğnize göre diskte fiziksel bir sorun olabilir. Bu iyi değil. Yani ses diskin bozulmuş olabileceğini gösterir. Eğer bulabilirseniz WD servisine varsa garanti kapsamında çözmelisiniz. Bende de Mybokk 320 GB vardı sorunu çözemedim ve sonuç malum çöp.

Umarım çözersiniz.

efekerem
14-03-2009, 11:33   |  #4  
Yıllanmış Üye
875 mesaj

Garantisi varsa gönder yoksa geçmiş olsun bilgileri kurtarma şansın olmaz bende vardı garantili yenisi geldi.

ahmetahmet
14-11-2009, 16:08   |  #5  
Taze Üye
15 mesaj

arkadaşlar merhaba benimde  bilgisayarımı açıyorum bir müddet sonra kendiliğinden kapanıyorsanki elektrik kesilmisgibi ( western  IDE 250 gb hard disk ) aynı kasaya 40 gb başka hard diski takıyorum o kapanmıyor sebebi ne olabilir teşekkür ederim

sistem win.xp home edition 2002 ver. service pack 2 767 mb rem 250 gb hdd 256 ekran kartı dvd rw onbor anakart