HARİCİ HARDİSKLER

cicin_61
14-10-2007, 05:23   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
275 mesaj

selam arkdaşlar biliyorsunuzki harici harddiskler piyasaya  yeni geldi ve fiyatlarıda alınabilecek seviyelerde bunun için bende bir harici harddisk almayı düşünüyom bende bunun için sizlere danışmaya karar verdim. öncelikle bu harici harddisklerin dahili harddisklere göre artıları ve eksileri ne olacaktır performansda herhangi bir yükseliş yada azalış olacakmı bizlere taşınabilirlik açısından kullanım rahatlığ sağlayacağı kesin ama ilerde performans açısından dahili harddisklere göre inşallah bir sıkıntı çekmeyiz. bu harddsiklr tek başlarına yani içlerine işletim sistemini kurarak çalıştırabilecekmiyiz bunlarda kullanılan bazı terimler var(essantiel, elements,premium e-sata vb)bunların anlamları nedir hangisi daha iydiy ve kullanışlıdır cevaplarınızı esirgemeyeceğiniz. rica edderek tüm forumdaki arkadaşlara teşekkürü bir borç bilirim

sabradres
14-10-2007, 18:36   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
34 mesaj

Artısı taşınabilirliği. İstediğin yere götürebiliyorsun. Verilerini cd veya dvdlere yazma gibi bir sorunun olmuyor. Eksisi dahili hdd lere göre performans açısından geri kalıyorlar. Uzun süreli kullanımlarda ısınma problemi gösterebilir.

İşletim sistemi kurulmaz diye düşünüyorum. Kurulsa bile performans açısından sıkıntı yaşatır.

Essantiel, Elements, Premium... Bunlar modeller. Essantiel ve Premium WD'nin modelleri. Özellikleri farklı oluyor. Mesela 1'i sadece Usb desteklerken diğeri usb+firewire destekliyor. Pratikte usb, firewire'dan daha hızlı gözüksede firewire uygulamada usb'den daha hızlı(testlere göre). Birde e-sata var. O da bir bağlantı arabirimi. İçlerinde en iyi performansı e-sata veriyor. Tabi buna bağlı olarakta bu arabirimi destekleyen modeller pahalı oluyor. Yani e-sata > firewire >= usb

rb87
14-10-2007, 21:57   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

işletim sistemi kurulmuyor ama seagate freagent go 120 gb. modelini kullanıyorum içine program kurulabiliyor ve içinde gelen bir kaç program ile internet cookie dosyalarını içinde saklayabiliyor...