Harici HD Görünmüyor !

bozkurt206
31-01-2012, 13:14   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Arkadaşlar bende harici hd var , geçen gün bu hardiskimde 15gb boş yer vardı buraya Ubuntu Linux kurdum ve daha sonra win7 de hardiskimin görünmediğini farkettim. Aygıt yöneticisinde , Bilgisayarım> Sağ tık > Yönet kısmında her iki yerde de diskim görünüyor fakat ne biçimlendirebiliyorum nede diğer bilgilerime ulaşabiliyorum. HD in ışığı falan herşeyi çalışır durumda tek sorun sanırım linux yüklerken biçimlendirdiğim zaman formatı değişti getdata Back , EasyRecovery ile kurtarmayı denedim fakat olmadı getdata back de step 2 e geliyorum ve boş görünüyor step3 e geçemiyorum. Yani kısacası hd in içinde dosyalarımı göremiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Erdem_Aydın
31-01-2012, 20:55   |  #2  
Erdem_Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,628 mesaj

Hddyi linux ile biçimlendirdikten sonra linuxta içine dosya attıysan windowsta görememen normaldir. Ama linuxta yine göremiyorsan o zaman şunları dene... 

çalıştıra diskmgmt.msc yaz. 
açılan kısımda bölümlere bak etkin olarak işaretlenmiş mi?
eğer etkinse harf atanmış mı? 
harf atanıp atanmadığını şöyle anlarsın 
misal (diskmgmtmsc içinde) yerel disk yazıyor ama yanında (D: , F:, G:) gibi harfler yoksa harf atanmamıştır sağ tıkla harf ata de bi harf seç görürsün. Yine olmadı biçimlendirme gerek. Diske sağ tıkla birimi sil de. Sonra tekrar birin oluştur de ve biçimlendir görürsün hddyi Yok yine olmadı garantiye yolla...