Hata mı yaptım ?

bulferan
14-04-2008, 03:01   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
244 mesaj

Arkadaşlar,13 Nisan da bir arkadaş kapmış kasasını evime geldi. Şu benim bilgisayara sıfırdan Vista kur dedi. Kırmadım kurdum. Ama daha fazlasını yaptım. Arkadaşın sistemi özetle şöyle : Gigabyte G31MX-S2 , E4500 , Sparkle Calibre 8600 GT GDDR3 , Seagate 160 GB, Oem 667 Mhz 2GB bellek, 400 watt FSP power.
Bios F1 sürümdü internetten F4 yaptım.
İşlemci voltajını 1,262 den 1,275 e çıkardım. 250x11=2.75 Ghz yaptım. İşlemci sıcaklığı 39-40 lardan 42-43 lere çıktı. Ramlar markası bile belli olmadığı için fabrika ayarlarında bıraktım. Zaten micro Atx formatındaki Gigabyte Anakarta bellek için SPD gecikme zamanlarını bile koymamışlardı.
Aslında bende hiç overclock ustası sayılmam.Umarım işlemciyi 2.2 Ghz den 2.75 Ghz e çıkarırken verdiğim voltaj yeterlidir diye düşünmeden edemiyorum. Çünkü overclock sonrası hiçbir test yapmadım. Bu kadarcık overclock için teste gerek yok diye düşündüm. Sizce hata mı yaptım ?

swordmaster_65
14-04-2008, 09:41   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

O kadarcık cıkma için voltaj vermene gerek yoktu bence...
Def voltajdada cıkardı o seviyeye.
o işlemcinin aynısını bende bir arakadaşta o.c yaptım def voltaj ile 3 e kadar cıkıyor.

bulferan
14-04-2008, 10:08   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
244 mesaj

Haklısın Sword ancak anakart teknolojiden nasibini almamış bir anakart olduğu için default voltajla çalışmayı kabul etmedi. Ramlar oem olduğu ve sadece 3 tane çarpan olduğu için de onları hızlandırma riski alamadım.

mkpala
14-04-2008, 10:59   |  #4  
Yıllanmış Üye
110 mesaj

Arkadasım İşlemci voltajları ile cok oynamayın ömrünü 21 yada 2 yıl azaltıyor zaten sen ona overclock yapsan makınan %5 fazla performans verır onu göze alıp bir sorun cıkarsa urunler dırekt garantıden cıkıyor bence ya aldıgın donanımlarda overclock suz kullan yada bu artısı 15 20 ytl fark verıp farklı bır danım topla..

Alibaba
14-04-2008, 11:31   |  #5  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

işlemciyi normal voltaj ve frekansına döndürsen stabilite açısından daha iyi olur. işlemci frekansını %25 artırmışsın. bu, sıradan bir soğutma ve toplama sistemi için çok yüksek bir rakam. üstelik o hızaşımı yaptırdığınız işlemcilerde kullanılan, işlemciyle senkron çalışması amaçlanan L1,L2 SRAM cache belleklerin de belli bir performans değeri var ve üretimde işlemcinin frekansına göre seçiliyor çünkü SRAM belleklerde çalışma frekansı yükseldikçe maliyeti daha da artıyor. yüzmilyonlarca transistör içeren o işlemcide tek bir transistör zarar görse o işlemcinin işi biter. arızalı işlemcilerden salam-sucuk da yapılamıyor. bu tür zorlama performans arayışları yerine, vistadaki gereksiz janjanlı özellikleri, servisleri, uygulamaları kapatsanız çok daha fazla performans artışı sağlarsınız. askeri tabirle hedef küçültün.

bulferan
15-04-2008, 11:01   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
244 mesaj

Arkadaşlar sözleriniz gözümü korkuttu. Ama forumlarda bu işlemciyi stok fanla 3.2 Ghz çalıştıranlar var. Ben aslında fazla abartmadığımı düşünüyordum. Gerçi kasa kötü değil, Asus Vento klasik önde 20 cm fan var. Arkada ve yanda da 2 adet 8 cm lik fan var. Ne yapalım işlemciye ekstra fana gerek var mı ? Arkadaşlar gözümü korkutmaktan fazlasını yapın mümkünse.

Son Düzenleme: bulferan ~ 15 Nisan 2008 11:04
Borga-x
15-04-2008, 11:07   |  #7  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Fan olması onemlı degıl. AnakartınOC için uygun degıl.Bunu anlatmaya çalışıyor arkadaşlar. Normalde Senın aldıgın o degerlere voltaj arttırımı yapmadan cok rahat cıkılabılır. FSB ile oynarsın çarpanı arttırırsın falan fılan sımdı burda uzun uzun yazmıcam.. Sen en iyisi bıosu default duruma getir. Alinin soyledıgı gıbı Vıstanın janjanlarını kapat gitsin. OC yapmak ıstıyorsan google'da ufak bır arama bol bol okuma, test ve cok sabır gerekiyor..

Reborn91
17-04-2008, 13:27   |  #8  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
3,307 mesaj

genel olarak c2d işlemcilerde 3.00 ghz üstü voltaj vermeye gerek yoktur .. default voltajda devam edebilirsin..

bulferan
19-04-2008, 18:58   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
244 mesaj

Sayın Borga-X ve Reborn kusura bakmayın ama biraz ezbere konuşuyorsunuz gibi geldi bana. Ben arkadaşın ankartına bios update yaptım. Buna rağmen default voltaj ve 2.75 Ghz le anakart açılmayı kabul etmedi. Açılması için verdiğim voltaj da sadece 0.013 volt. Buna mı fazla diyorsunuz ? Son olarak bu overclock u 13 Nisan da yapmıştım. Arkadaştan bana bir şikayet gelmedi. Aradım memnun olduğunu belirtti.
Overclock işlemci ömrünü azaltır diyorsunuz. Bu görüşe zaten kimse itiraz etmez. Anakart takoz dediysek markası Gigabyte. Gigabyte X38 bios menüsünde bulunan MBI İntelligent Tweaker  bulunan ve overclock Gigabyte G31 in de biosunda var. Gigabyte gibi bir firma G31 in biosuna overclock yapmayı sağlayan ayarları ekliyorsa kartına güveniyor demektir. Yalnız bir farkla o fark da şu. G31 deki overclock ayarları X38 deki gibi gelişkin değil. Yani sınırlı bir overclock imkanı var. Herhalde E4500 CPU milletin 3.2 Gghz seviyelerine çıkardığı E2160 dan daha dayanıksız bir cpu değildir. Özetle kimse yanlış anlamasın ama aldığım son yanıtlardan sonra konuyu açtığıma pişman oldum.

Reborn91
22-04-2008, 16:27   |  #10  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
3,307 mesaj

ben anakartına bişe demedim ki sadece 3.00 Ghz üstü en azından 2.75 civarı icin voltaja gerek yok dedim. bu arada 0.013 volt farkla nası acılmadı onuda anlayamadım .. ilahi adalet heralde :)

Borga-x
22-04-2008, 17:05   |  #11  
İlk Maestro
11,767 mesaj
bulferan
Sayın Borga-X ve Reborn kusura bakmayın ama biraz ezbere konuşuyorsunuz gibi geldi bana. Ben arkadaşın ankartına bios update yaptım. Buna rağmen default voltaj ve 2.75 Ghz le anakart açılmayı kabul etmedi. Açılması için verdiğim voltaj da sadece 0.013 volt. Buna mı fazla diyorsunuz ? Son olarak bu overclock u 13 Nisan da yapmıştım. Arkadaştan bana bir şikayet gelmedi. Aradım memnun olduğunu belirtti.
Overclock işlemci ömrünü azaltır diyorsunuz. Bu görüşe zaten kimse itiraz etmez. Anakart takoz dediysek markası Gigabyte. Gigabyte X38 bios menüsünde bulunan MBI İntelligent Tweaker  bulunan ve overclock Gigabyte G31 in de biosunda var. Gigabyte gibi bir firma G31 in biosuna overclock yapmayı sağlayan ayarları ekliyorsa kartına güveniyor demektir. Yalnız bir farkla o fark da şu. G31 deki overclock ayarları X38 deki gibi gelişkin değil. Yani sınırlı bir overclock imkanı var. Herhalde E4500 CPU milletin 3.2 Gghz seviyelerine çıkardığı E2160 dan daha dayanıksız bir cpu değildir. Özetle kimse yanlış anlamasın ama aldığım son yanıtlardan sonra konuyu açtığıma pişman oldum.
Verdıgım cvbın neresını beyenmedın?. Cevabımı ıyı okursan OC yapmak ıcın neler yapman gerektıgını soyledım. Madem bılmıyordum nıye burnunu soktun. Beğenmedim

Razorback
22-04-2008, 18:14   |  #12  
Yıllanmış Üye
712 mesaj
bulferan
Ben arkadaşın ankartına bios update yaptım. Buna rağmen default voltaj ve 2.75 Ghz le anakart açılmayı kabul etmedi.
bana kalırsa yaptığın iş doğru o zaman.. ama sistemi arkadaşa vermeden önce bir test etseydin iyi olurdu aslında ama o kadar kafaya takacak bişey yok ortada bence merak etme

bulferan
24-04-2008, 05:04   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
244 mesaj

Arkadaşlar şu güzelim forumda ben kimseyi germek istemiyorum. Ben biraz sivri konuştuysam kusura bakmayın. Şu an gerçek olan şey benim overclockladığım E4500 işlemci 10 gündür 2.75 Ghz olarak çalışıyor. Sorun da çıkmadı bu saatten sonra da çıkmaz zaten. Stok voltajla E4500 ü 3Ghz E çıması konusunu da normal karşılıyorum. Aynı işlemci İntel 965 chipset bir anakartta stok voltajla %10 overclock yerken kaliteli bir P35 anakartta stok voltajla % 15 overclock yiyebilir. Ya da bunun tam tersi aynı anakartta aynı model iki işlemci de farklı overclock potansiyelleri de sergileyebilir. İşin bu kısmına biraz şans demek mümkün herhalde.