hd 4650 80 derece

adacem
10-11-2010, 18:51   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
304 mesaj

arkadaşlar ekran kartım hd 4650 oyunlardayken pc kendini kapatıp bir sure acılmamaya basladı bende ısıdan diye dusunmustum bostayken 80 85 yapıyor  garip olacak ama ne yapabilirim :D

Erşah
10-11-2010, 18:54   |  #2  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

Kasanı açıp fanı temizleyebilirsin.Ama öncelikle kasanı aç.Ekran kartını çıkar.Ekran kartının arkasında tırnaklar var.Onu bir pense yardımıyla sıkarak fanı oradan çıkar.GPU üzerindeki termal macunu bir kuru bez ya da microfiber bez yardımıyla sil.Oraya çok ince bir katman termal macun sür.Fanını zaten bok götürüyordur.Onu güzelce sil.Fanın içine biraz makine yağı damlat.Ardından geri yerine tak.Tamamdır.

adacem
10-11-2010, 18:57   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
304 mesaj

bakımının nasıl yaplıcagını biliyorum kartı alalı bir ay oldu duzenli olarak aksa içi temizlenmekte. tozdan eser yok denebilir kasa içinde fanda bir problem olup olmadıgını nasıl anlayabilirim?

Karub
10-11-2010, 19:38   |  #4  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Kasanın içinindeki fanları tek tek kontrol edin birde ekran kartının fanı ile oynamış mıydınız ? (overclock ayarları gibi)

turbocat
10-11-2010, 19:40   |  #5  
Yıllanmış Üye
269 mesaj

kartın tam olarak markasını agp ve ya pciex olup olmadığını yazarmısınız? mümkünse üretici firmadan kartın modelini bir göreyim.birde ekran kartına overclock yapıp yapmadığınızı öğrenmek istiyorum.bunları söyledikten sonra birde ekran kartı fanının dönüp dönmediğine bir bakınız.eğer dönmüyorsa boşta olan ekran kartı sıcaklığı en az 25-30 derece artar.zaten fan dönmüyorsa  normalde güvenlik önlemi olarak pcnin reset atması lazım.ama sanırım sizin fan dönmüyorsa eğer  sizin kartın sıcaklığı reset sınırına gelmiyor bu yüzden 80 derecelerde boşta görünmesi normal olur.normalde benimki fan durduğunda reset atıyor pc.bendede his 4650 1 gb agp var.tabiki ben fanı programla deneysel olarak durduruyorum.gpu eşik değeri korumasının devreye girip girmediğini denemek için.yani bende biraz ekran kartlarına karşı sadistlik var.sosis kızartmayı düşünüyorum ekran kartı gpusunun üstünde.bütün chip online  davetlidir sosis partisine.ama piscihbarattan kimseyi davet etmiyorum bugün gördüğüm o üniversite  kaydını silelim diyen girl hariç.

Son Düzenleme: turbocat ~ 10 Kasım 2010 19:42
ADEM-KAYA
12-11-2010, 07:15   |  #6  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Diğer sistemin nedir ?
PSU ?

Alıntı: adacem  
arkadaşlar ekran kartım hd 4650 oyunlardayken pc kendini kapatıp bir sure acılmamaya basladı bende ısıdan diye dusunmustum bostayken 80 85 yapıyor  garip olacak ama ne yapabilirim :