HD ALAN BÜYÜTMEK

HPQ-User
12-04-2008, 23:06   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

SEMİH sormuş:
MERHABA Hocam

BEn bilgisayarıma VİSTA kurdum.160 Gb HD'ım var 20 gb Ce 140 Gb da De'ye atatım.Makinemde vista kurulu ve Ce'de 600MB boş yerim kalmış!! Diğer bölümde ise çok önemli dosyalarım var 90 Gb dolu diyebilirim.Şimdi benım sormak istediğim her hangi bir yazılım ile D'deki bölümden 20-30 Gb'ı diğer bölüme yani C'ye atabilirmiyiz.
Partition Magic ve Partition Manager programlarını denedim yapamadım.Bu konuda  sadece şu programla yapabilirsin değilde tam olarak açıklayıcı bir şekilde yardımcı olursanız sevinirim.İYİ ÇALIŞMALAR..

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
DELL

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.2)

uGuR.uK
13-04-2008, 19:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

diskler bicimlendirilmeden boyutları değiştirilemez, yani tek çaren formatlayıp yeni sekilde yapılandırmak olur. artık önemli belgelerini saglam bi yere yedekleyip C sürücüsünüde en azından 40GB olacak sekilde bilgisayarını formatlicaksın. bu arada yinede yok olmaz diyorsan temizlemeyi dene bi diskini, CCleaner programını indir ve kur, ardından tüm uygulama/secenekleri secerek diskini temizlet. bilgisayarım'dan C'ye sag tıklayıp özellikler ve "disk temizle"ye tıkla, acılan yerden diğer seçenekler'e tıkla, "Sistem Geri Yükleme ve Gölge Kopyalar" kısmındaki "temizle" butonuna basıp "sil" de, sora tamam'a basıp "dosyaları sil" de ve diskinin temizlenmesini sagla. sorada asagıdaki satırları sırayla başlat > calıştır'a yazıp acılan klasörlerdeki herseyi elle silmeyi dene(bikac dosya silinemeyebilir takma cok):
temp
local settings\temp

Xavi92
13-04-2008, 22:10   |  #3  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
56 mesaj

partion macig programını kullanabilirsin

ayrıca bence c ye 50 ata. alanın büyük olması işletim sistemi hızına etki edecektir