HD Super AMOLED'i müthiş kılan ne?

CHIP Online
27-03-2013, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Samsung'un Galaxy Note 2 ve Galaxy S3 gibi ceplerinde kullandığı ekranı bu kadar iyi kılan ne?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/hd- ... kilan-ne_39404.html

Resimlerle: Hangi cep, ne kadar konuşturuyor?

Samsung'un Galaxy Note 2'de Galaxy S3'te kullandığı büyük, HD çözünürlüklü ekrandan etkilenmemek mümkün değil. Peki, istediğimiz yerde video izleyip internette rahatça dolaşmamıza izin veren bu yüksek çözünürlüklü ekranlar, nasıl çalışıyor? Samsung'un görüntüleri inanılmaz bir canlılığa ve netliğe ulaştıran Super AMOLED teknolojisinin arkasında ne yatıyor? İşte cevaplar.


HD Super AMOLED nedir?


Samsung, Super AMOLED teknolojisini Galaxy S'ten bu yana uç nokta Galaxy ceplerinde kullanıyor. Burada en dikkat çeken şey ise "HD" özelliği: İnç başına sunulan yüksek piksel sayısı, şaşırtıcı biçimde keskin görüntülerle sonuçlanıyor. Cebinizin sadece birkaç inç'lik ekranında 1280x720 çözünürlük sunabilmesinden bahsediyoruz. Bu çözünürlük, birkaç sene önceki TV'ler için bile fazlasıyla yeterli gördüğümüz bir çözünürlük.


OLED ekranlar, LED'den daha mı iyi?


Bazı kullanıcılar dikkat etmese de akıllı cepler arasında önemli bir ayrım var: OLED ekranları kullananlar ve LED ekranları benimseyenler.


LCD teknolojisini televizyonlardan ve düz ekranlardan tanıyoruz. Daha yeni bir teknoloji olan OLED ise inanılmaz derecelerde kontrast ve görüntü kalitesi sunacak bir seviyeye ulaşmış durumda. OLED ile LED arasındaki en önemli fark, LED ekranların bir arka ışığa ihtiyaç duyması. OLED ekranlardaki pikseller kendini aydınlattığından herhangi bir arka ışığa ihtiyaç duyulmuyor.


Arka ışık, cihazı ağırlaştırdığından OLED teknolojisi Note 2, Galaxy S3 ve Galaxy S4 gibi çok ince cihazlara izin veriyor.


Tüm Konu: HD Super AMOLED'i müthiş kılan ne?

Resimlerle: Hangi cep, ne kadar konuşturuyor?

Kaynak: www.chip.com.tr