HD ve SCSI sorunu..

birdy
15-06-2007, 09:04   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

merhaba

geçen hafta yeni bir sistem toplamıştım ve daha önceleri kullandığım IDE hard disk yerine SATAII bağlantılı samsung 160gb. bir harddisk aldım.
XP yi kurduktan sonra anakart ve ekran kartı sürücülerini de yükledim. Ana kartım "Msi P965 Neo-F" bu anakartla birlikte gelen sürücü cd si içinde jmicron u da kurduktan sonra benim harddiskim çıkarılabilir aygıt olarak algılanmaya başlandı. SCSI disk olarak algılanıyor.
Jmicron u çalıştırdım belki oradan herşeyi normale çevirebilirim diye ama oradan da bir şey çıkmadı...
bu sorunu nasıl çözebilirim acaba ?

Borga-x
15-06-2007, 09:38   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

jmicron programını sil veya anakarta IDE suruculerını yukledıysen onları sil.
bilgisayarım sağ tuş özelliklerden aygıt yöneticisine orda açılan pencerede ıde denetleyıcıyı bulup devre dışı bırakmalısın.Eğer yanlış bir sey yaptıysan işlemi geri alablirsin.

erkanc
15-06-2007, 09:39   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

Jmicronu kaldır sorun düzelir aslında 965chipsetinin ide desteği yok jmicron denetleyicisiile ide desteği de verilmiş oluyor bu yüzden anakartın cd sine entegre edişmiş jmicronun sürücüsü ise içerisinde ide ce raid denetleyicisi driversları var bunu kurunca sistemini raid gibi aldıladı raid olarak kurulan sürücülen win tarafından scsi algılanıyor yani burada kötü bir durum yok