HD yayınlar

simeli
09-05-2013, 14:04   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
133 mesaj

Merhaba Arkadaşlar,

Türkiye'de şu anki HD yayın formatı hangi çözünürlüktedir ? Ben 720 ve 1080 olarak iki türlü de olduğunu duymuştum.Ancak geçenlerde bir tv programında bir rtük yetkilisi, şu an olan HD yayınların % 90'ının HD ready olduğunu söyledi. Bu konuda bilgisi olan var mı ? Hangi kanalllar hangi tür HD yayın yapıyorlar.  Bir de şunu merak ediyorum: Full HD bir TV de, HD ready bir yayın (mesela futbol maçı ) , HD ready bir tv dekine göre daha mı kötü görüntü verir. Düz mantığa göre düşünüyorum. HD ready de 720 pixel vardır malum.Ful HD ise 1080 pixel. Bu durumda, HD ready yayın Full hd tv de izlenirken boşta pixel kalır mı  ve bu da mesela futbol maçlarında ,kamera hareketi halinde iken çimlerin bulanma olayına etki eder mi? Tabii ki, başka faktörler de bu olaya etki eder ama, bunun etkisi de var mıdır ? Bunu şunun için soruyorum... Bütün HD futbol maçlarındaki görüntü kalitesi aynı olmuyor. Kimilerinde , çimlerin bulanması , top ,futbolcu vs etrafındaki halelenmeler daha çok olurken, kimilerinde çok daha az oluyor. Tv deki hertz ve tepkime süreleri değişmediğine göre , öyleyse bu netlik ve bulanma farkı nerden kaynaklanıyor ?

badwizard
09-05-2013, 15:02   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Sanırım çoğu insan gibi seninde kafan bi hayli karışık, baştan başlaytalım Full HD görüntüde 1920x1080px yani 2073600 pixel bulunur, HD Ready de ise 1280x720px yani 921600 pixel bulunur, dilital ve analog video görüntüsü yatay satırlar ve dikey çizgilerden oluşur, her satırı ise pixseller oluşturur yani 1080p denirken kastedilen pixel sayısı değil 1080 satırdan oluşan progressive görüntüdür 720p de ise tahmnin edeceğin üzere 720 satır ve 1280 çizgi bulunur pixel sayısı ise satır ve çizgilerin çarpımına eşittir. 720i veya 1080i ise interlaced yani taramalı titreşimsiz görüntüyü temsil eder, yeterince wikipedia'ya bağladım sanırım, gelelim diğer olaya 720p bir monitorde 1080p bir görünyü izlemen görüntüdeki detayları kaybetmene neden olur bunun nedeni pixel sayısının 1080p monitorun yarısına yakın olmasıdır, teknik olarak görüntüdeki her pixelin bir karşılığı olmadığı için monitor kaynaktaki 2 pixeli 1 pixelin içine sığdırır bu da görüntüdeki detayları yarıya yakın olarak kaybetmene neden olur. tersi durumda yani 1080p monitorde 720p yada 576p görüntü izşediğinde görüntüde herhangi bir görüntü kaybı olmaz çünkü görüntüyü göstermek için monitorde fazlasıyla pixel vardır ve kaynaktaki her pixel için monitordeki 2 den fazla pixel kullanılır yani görüntü gerdirilir, boşta pixel kalmaz, izlediğin yayınların kalite farkı tamamen kaynağa bağlıdır.

simeli
09-05-2013, 18:46   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
133 mesaj

Full HD'de 1080 satırın herbirinde 1920 pixel ve1920 sütunun herbirinde 1080 satır var malum. i ve p sini de bir yana bırakırsak, yazdıklarından anladığım, HD ready yayın Full HD TV de izlenirken boşta pixel kalmıyor. Yani sistem ,yayıının kendisinde tanımlanmamış pixel sayısını, fazladan olarak kendisi tanımlıyor. Bir görüntü birimi HD kamera ile toplam 10 pixel çözünürlükte çekildiyse , full HD ekranda suni olarak (enterpolasyon gibi bir şey herhalde ) 20 küsür pixel olarak tanımlanıyor.

Peki şu görüntü gerdirilmesi ne demek? 4:3 'ün 16:9'a yaydırılmasındaki gibi bir şey değil herhalde ?

grezimonk
10-05-2013, 17:22   |  #4  
grezimonk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
4,195 mesaj

teledünya'da hepsi 1080i olarak gözüküyor... ( HD yayınlar... ) yayınlanan içeriğe göre değişiyor... 4:3 olarak yayınlanan içerikler 576i üstü olması zor...

Yükleniyor ...

Son Düzenleme: grezimonk ~ 10 Mayıs 2013 17:43
badwizard
11-05-2013, 10:00   |  #5  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj
Alıntı: simeli  
Full HD'de 1080 satırın herbirinde 1920 pixel ve1920 sütunun herbirinde 1080 satır var malum. i ve p sini de bir yana bırakırsak, yazdıklarından anladığım, HD ready yayın Full HD TV de izlenirken boşta pixel kalmıyor. Yani sistem ,yayıının kendisinde tanımlanmamış pixel sayısını, fazladan olarak kendisi tanımlıyor. Bir görüntü birimi HD kamera ile toplam 10 pixel çözünürlükte çekildiyse , full HD ekranda suni olarak (enterpolasyon gibi bir şey herhalde ) 20 küsür pixel olarak tanımlanıyor.

Peki şu görüntü gerdirilmesi ne demek? 4:3 'ün 16:9'a yaydırılmasındaki gibi bir şey değil herhalde ?

Evet kaynak ne olursa olsun monitorde boşta pixel kalmaz, bunun istisnai durumları farklı asperct ratio kullanımıdır, misalen 16:9 monitorde 4:3 görüntü izlediğinde ekranın sağ ve sol kısmında boşluklar oluşur, bu durumda görüntü olmayan kısımlar boş kalıyor diyebiliriz. Gerdirme olayı 4:3 / 16:9  stretch gibi denilebilir evet ama aspect ratio değişmediği için görüntüde geometrik deformasyon olmaz, yani kareler kare daireler daire olarak kalır. 4:3 görüntü 16:9 monitore stretch edildiğinde daireler elips şeklini alır. 720p gorüntü 1080p monitore stretch edildiğinde ise kaynaktaki her pixel monitordeki 2 pixele yayılarak gösterilir, monitor çözünürlüğü yükseltmek için kendisi görüntüye ileve pixel eklemez, aspect ratio aynı olduğu için geometrik bozulma olmaz, her monitor kendi çözünürlüğünü aşmayan her görüntüyü kayıpsız olarak gösterebilir, herhangi bir görüntü kaybı olmaz, boşta pixel kalmaz yani basitçe ekranı kaplatan bir görüntü alıyorsan ekrandaki her pixel çalışıyordur, 720p kaynak kullandığında her pixel 1080p de olduğu gibi birbirinden bağımsız değildir her 2 pixel aynı rengi verecek şekilde davranır.

censez41
11-05-2013, 13:10   |  #6  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

Dijital tv kartı ile bilgisayardan giriyorum bu sayede kanalların 1080i formatında olduğunu görebiliyorum

simeli
11-05-2013, 23:43   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
133 mesaj

Faydalı bilgiler için teşekkürler.