hdd bölümlere ayırma

HPQ-User
02-03-2008, 18:54   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

extacyman sormuş:
benim hdd sata disketi olmadan format almıyor. format atarken sata disketi olduğu ve çalıştığı halde sürekli hata veriyor. yine bigün pc'me format atmam gerekti atarken yanlışlıkla mı oldu yoksa kendisi mi öyle yaptı bilmiyorum. C'ye format atayım derken bi baktım ki hdd 5 parça olmuş. C'ye ve D'yeformat atamadım bende yeni oluşan E'ye format atmak zorunda kaldım. şuan çalışıyor ama biçok yerde sorun çıkarıyor bazen. bunu nasıl halledebilirim. ve ayrıca da, bu sata disketinden kurtulmanın bi yolu yok mudur? yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler. kolay gelsin.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
bunları pek bilmiyorum o yüzden yanlış yazıp sizleri yanıltmamak için yazmıyorum.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727)

uGuR.uK
02-03-2008, 19:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

bios ayarlarına girip "SATA RAID Support" özelligini kapattıgında(ki bu özellik gelişmiş ayarlar kısmında bulunur) bu sorun cıkmaz, bu özelligi disable(pasif) yaptıgında format atarken disket istemicek ve direk işlemlere gececektir. sende tüm birimleri silip tek birim olarak birleştirir ve normal diskine kavuşursun.

extacyman
03-03-2008, 00:53   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj
elazigli
bios ayarlarına girip "SATA RAID Support" özelligini kapattıgında(ki bu özellik gelişmiş ayarlar kısmında bulunur) bu sorun cıkmaz, bu özelligi disable(pasif) yaptıgında format atarken disket istemicek ve direk işlemlere gececektir. sende tüm birimleri silip tek birim olarak birleştirir ve normal diskine kavuşursun.
İlk önce bu kadar hızlı bi cevap geleceğini hiç tahmin etmiyordumBeğendim tebrik ve teşekkürler. bu dediğini format atacağım zaman mı yoksa herhangi bi zamn mı yapayım? bu dediğin bu kadar kolaysa bi ara bu yüzden tamire götürdüm sorunu söylediğim halde onlar neden yapmadılar acabaEmin değil? bana satayı güncellemek gerekir diye bişey demişlerdi. neyse denemekte fayda var yinede. tekrar teşekkürler...Alkış

uGuR.uK
03-03-2008, 17:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

rica ederim, dene tabi. bu ayar sadece kurulum sırasındaki hdd ile ilgili problemi kaldırır. yani istedigin zaman yapabilirsin baska bi etkisi olmaz. bu ayarı yap sora ne zaman istersen formatı cakGöz kırpma ayrıca her yerin teknik servisine güven olmuyor maalesef...

extacyman
04-03-2008, 20:55   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj
elazigli
değerli arkadaşım; senin bu dediklerini yaptım ama bi yazı çıktı karşıma ve açılmadı bi türlü, ben de eski ayara döndüm ancak öyle başlatabildim. yazı aynen şuydu; Searching for boot record from CD/DVD-0..Not found
Searching for boot record from Floppy-0..Not found
Boot failure insert BOOT diskette in A: Press any key when ready aynen böyle yazıyordu. acaba ben sorunumu yanlış mı anlattım? neyse yine de teşekkürler.