Hdd'dem Biçimlenmiyor

HPQ-User
10-09-2009, 09:49   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ZaerZafer sormuş:
Arkadaşlar bilgisayarımda bir 50 bir 80 birde 120 lik C: D: E: oluşturdum ama E: biçimlenmiyor. Galiba boyutu büyük olduğundan... Ama ben biçimlendirmek istiyorum nasıl yapacağım.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
250 Gb hdd

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.1.2) Gecko/20090729 Firefox/3.5.2

teknohat
10-09-2009, 10:41   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,494 mesaj

boyut büyüklüğüyle alakası olduğunu sanmıyorum. İşletim sistemini e sürücüsüne yüklemiş olabilir misin?

OnlyMann
10-09-2009, 10:45   |  #3  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

disk yönetiminden resmini koyarsanız yardımcı olabilecek kişiler artabilir.

OSMAN BAĞÇEVAN
10-09-2009, 11:14   |  #4  
Denetmen
6,606 mesaj

diskinizi biçimlendiremezken , ne hatası alıyorsunuz ?

işletim sisteminizin cd/dvd sini boot ederek açarsanız
(

) , C , D , E sürücülerinizin gördüğü yere kadar gidip , istediğiniz sürücüyü silip, tekrar yaratıp , çıkarsanız sorununuz düzelebilir..

Umut_Pardus
10-09-2009, 14:52   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
184 mesaj

onun boyutuyla alakası yok çünkü ben 135 gb'lık d yi biçimlendirdim.sistem senin e diskinde kurulu ise biçimlendiremezsin ama e diskini biçimlendirirken hangi hatayı alıyorsun o çok önemli.yoksa sorunun cevabını alamazsın.

zaer
10-09-2009, 23:29   |  #6  
Üye
56 mesaj

Arkadaşlar boyutla alakası yoksa bende bu pcden 2 tane var.Diğer çalışmıyordu aynı böyle zaten ev bilgisayarımdı ona format attım. 70-70-70-40 yaptım hepsi biçimlendi. Buna format atamıyorum çünkü dosyalarım bunda.

Biçimlenmemiş diyor biçimle diyorum. Sonuna kadar doluyor seçeneklerim şunlar:
Kapasite 105Gb
Dosya Sistemi NTFS
Ayırma Birimi: Varsayılan Boyut
Birim Etiketi: Boş
Başlat Diyorum

Biçimlendirirken hata şöyle.:
Windows Biçimlendirmeyi Bitiremedi
E: Sürücüsü Biçimlendirlemedi

Diyor...

Son Düzenleme: zaer ~ 10 Eylül 2009 23:33
davutlu60
11-09-2009, 09:11   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

Evet, "zaer" arkadasın yasadıgı aynı hatayı bende yasadım dun. Samsung 1tb HDD (SATA II) aldım ancak bir turlu NTSF formatında formatlandıramıyorum. Disk formatla diyorum, hızlı format yapmıyor zaten ama yavas formatta da cok zaman alıyor ve formatın sonuna gelınce "windows"  format islemini bitiremedi diyor. Bende "windows" farkı bir HDD diskte yuklu ve 1tb diski uce bolmeme ragmen bir turlu format atamıyorum. Acaba baska bir yerden girip diski bicimlendirmemiz mumkun olabılıyor mu? Yada diski baska bir pc ye takıp onun uzerınden mi formatlandırmak daha mantıklı olur?
Şimdiden teskkurler...

Son Düzenleme: davutlu60 ~ 11 Eylül 2009 09:13
OnlyMann
11-09-2009, 09:22   |  #8  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj
Alıntı: davutlu60  
Evet, "zaer" arkadasın yasadıgı aynı hatayı bende yasadım dun. Samsung 1tb HDD (SATA II) aldım ancak bir turlu NTSF formatında formatlandıramıyorum. Disk formatla diyorum, hızlı format yapmıyor zaten ama yavas formatta da cok zaman alıyor ve formatın sonuna gelınce "windows"  format islemini bitiremedi diyor. Bende "windows" farkı bir HDD diskte yuklu ve 1tb diski uce bolmeme ragmen bir turlu format atamıyorum. Acaba baska bir yerden girip diski bicimlendirmemiz mumkun olabılıyor mu? Yada diski baska bir pc ye takıp onun uzerınden mi formatlandırmak daha mantıklı olur?
Şimdiden teskkurler...
öncelikle yeni bir diskin (formatsız ise) hızlı formatlanması önerilmez. LowLevel format ile formatlanması gerekir. eğer windows formatı sorun yaratıyorsa diski 2 ye bölüp formatlamayı denemelisiniz. bu da olmazsa farklı bir format programı ile yine LowLevel formatlamalısınız. 

Diğer bir konu ise soruyu soran arkadaşın bilgilerim var o yüzden formatlayamıyorum demesinden dolayı bölümleri silmesi önerilmez. öncelikle bilgilerini farklı bir diske almalı ve daha sonra formatlamalı veya bölümlere ayırmalısınız. format sonrası bilgilerin kurtarılması riskli bir işlem hatta %100 kurtarılabilir de denilemez. kurtarılmış bile olsa emin olun dosyalarınızda bozulmalar olacaktır. önerim datalarınızı başka bir makinaya/diske alıp gerekli bölümlemeleri yapmalısınız.

Güncel:
http://www.softpedia.com/get/Sys ... l-Format-Tool.shtml adresindeki yazılım işinizi görebilir. Ancak bu yazılımda uzun süre almaktadır. Tüm diski lowLevel format attığı için zaman alıyor sabırlı olmalısınız.

Son Düzenleme: OnlyMann ~ 11 Eylül 2009 09:31
davutlu60
11-09-2009, 09:54   |  #9  
Taze Üye
4 mesaj

Merhaba,
Onerdiginiz format programi icin tesekkurler, bugun deneyip, olumlu yada olumsuz sonuclarını mutlaka iletecegim.
Selamlar...

zaer
11-09-2009, 15:38   |  #10  
Üye
56 mesaj

ARKADAŞIM ÖNEMLİ DOSYALARIM VAR!

O program tekrar biçimlendirme yapıyor ki eminim dosya kayıpları olacaktır.

OnlyMann
11-09-2009, 15:48   |  #11  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj
Alıntı: zaer  
ARKADAŞIM ÖNEMLİ DOSYALARIM VAR!

O program tekrar biçimlendirme yapıyor ki eminim dosya kayıpları olacaktır.

<
Alıntı: OnlyMann  
Diğer bir konu ise soruyu soran arkadaşın bilgilerim var o yüzden formatlayamıyorum demesinden dolayı bölümleri silmesi önerilmez. öncelikle bilgilerini farklı bir diske almalı ve daha sonra formatlamalı veya bölümlere ayırmalısınız. format sonrası bilgilerin kurtarılması riskli bir işlem hatta %100 kurtarılabilir de denilemez. kurtarılmış bile olsa emin olun dosyalarınızda bozulmalar olacaktır. önerim datalarınızı başka bir makinaya/diske alıp gerekli bölümlemeleri yapmalısınız.
<

Son Düzenleme: OnlyMann ~ 11 Eylül 2009 15:49
zaer
13-09-2009, 00:28   |  #12  
Üye
56 mesaj

Lütfen arkadaşlar niye biçimlenmiyor.

teknohat
13-09-2009, 12:17   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,494 mesaj

işletim sistemini e sürücüsüne kurmadığına emin misin? Eminsen başka bir yoldan deneyelim format atmayı. İşe yarayacağını pek sanmıyorum ama denemekte fayda var.

Başlat > Çalıştır a gir ve cmd yazıp enter a bas. Karşına çıkan siyah ekrana format e: yazıp enter a bas. Daha sonra sana birim etiketini falan soracak. e sürücüsüne vermek istediğin adı yazıp enter a bas. Geri kalan adımları sen halledersin. Umarım işe yarar

zaer
14-09-2009, 13:26   |  #14  
Üye
56 mesaj

ARKADAŞLAR SAOLUN GİVE AWAY OF A DAY'in BU GÜNKÜ PROGRAMI SANİYEDE HALLETTİ :D:D

davutlu60
14-09-2009, 13:31   |  #15  
Taze Üye
4 mesaj

Sorunu nasıl duzelttıgının ayrıntılarını buradan paylasırsan cok memnun olurum, cunku benım sorunum halen devam adıyor ve urunu gerı gondermek kararındayım. Acılen bahsettıgın program ve duzeltme safhalarını iletirsen cok yardım etmıs olacaksınız.