hdd kurtarma sorunu (bi türlü çözülemiyor)

aytachazer
22-08-2009, 10:23   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

arkadaşlar selam

benim bi hdd sorunum var ama sanırsam basit bişey değil çünkü forumda ve birçok sitede bu konuyla ilgili yığınla öneri okudum ve hiçbiri işe yaramadı

sorunun tarifi şu

40gb maxtor ide hdd var yaklaşık 3-4 yıldır kullanıyorum ve sorun başıma geldiğinde de hdd in tamamını d sürücüsü olarak kullanıyordum
pc ye format atarken nasıl olduğunu anlayamadığım şekilde ben c sürücüsünü sil dediğimde d sürücüsünün silindiğini gördüm

daha sonra easy recovery dahil birçok recovery programıyla taratmayı denedim hatta usb den çalışan işletim sistemleriyle de hdd e girmeyi denedim ama nafile ( bu arada bazı recovery programlarının çalışabilmesi için formatlamam gerekti zaten hdd e en son o zaman ulaşabildim)

pc sadece açılırken hdd i görüyor tanıyor ancak daha sonra hdd e hiçbi şekilde ulaşamıyorum
aynı işlemleri farklı pc lerdede denedim ama nafile
yanmış desem pc açılırken görmez diye düşünüyorum hem yanma ihtimalide yok çünkü  sapasağlam kullanırken yanlışlıkla sürücü yolunu sildiğim için ulaşamamaya başladım zaten

elalem 5 format öncesini kurtarırken ben bu basit sorunu bile çözemedim
lütfen uzman arkadaşların yardımlarını bekliyorum

biraz uzun oldu ama kusura bakmayın

ilgili arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Süleyman.
22-08-2009, 10:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Diskiniz biçimlendirilmiş ve Windows tarafından okunup yazılabilecek durumdaysa, veri kurtarma yazılımlarıyla sorununuzu çözebilmeniz lazım. Burada sabit diske yeni veri kaydetmemeye dikkat etmelisiniz.

ADEM-KAYA
22-08-2009, 11:19   |  #3  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

sabit diskinize veri kaydetmeyin ve O&O Discrecovery  kullanın,290 dosya tanıybilen bir dosya kurtarıcısıdır.

ama,ücretlidir.:) key bulmanız gerekecek..

nadir akdag
22-08-2009, 12:34   |  #4  
Yıllanmış Üye
204 mesaj

hard diskin dosyalama sisteminde sorun var galiba sen ona ilk önce temiz harddiske bakım yaparak format at ondan sonra recovery programlarını dene ama format tan sonra kurtarabilecegin veri sayısı  çok az olur

clickonline
22-08-2009, 15:03   |  #5  
clickonline avatarı
Yıllanmış Üye
459 mesaj

Disk biosa gözüküp windows altında gözükmüyorsa.

Bilgisayarım > Yönet > Disk Yönetimi'ne gir orda varmı bak bakalım eğer varsa sağ tıkla harf ata.

aytachazer
22-08-2009, 16:28   |  #6  
OP Taze Üye
4 mesaj

recovery programlarıyla olmuyor çünkü hdd'e ulaşamıyorlar ulaşabilsem elimde güzel programlar var zaten. format atamıyorum hatta veri kaydetmiyorum zaten çünkü bende hdd'e giriş yapamıyorum.

yönette de gözükmüyor

ms-dos kullanabilsem onunla giriş yapmayı deneyecem ama onuda bilmiyorum. ms-dos da olur gibime geliyor çünkü pc açılırken yani daha sistem yüklenmeden donanımları tararken hdd'in adını görüyorum demekki fiziksel bi sorun yok en azından çalışıyor yani

acaba sorun windowsun tabanına mı ki, windows tabanlı hiçbir uygulamada ulaşamadım acaba pardus yada linux falan mı denesem ki

nadir akdag
22-08-2009, 18:45   |  #7  
Yıllanmış Üye
204 mesaj

hard diske yazma koruması olabilir

Mustafa Deniz
22-08-2009, 21:37   |  #8  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
752 mesaj

Aklınızda bulunsun windowsdaki sürücü ile dos'daki sürücü harfleri farklı olabiliyor bu yüzden sürücüleri isimlendirin.
Örnek= (Yerel disk C:  ==> Sistem C: ve Yerel disk D: ==> Arşivim D: olarak isimlendirebilirsiniz)
probleme gelecek olursak en kaliteli kurtama programı bile kullansanız işletim sistemi çalıştırabileceğinizi sanmıyorum, Çalışsa bile ne kadar verim alabileceğinizde başka bir sorun.
Yinede çözüm için Güvenli moddan komut istemi ile başlatı seçip chkdsk C: /x /f komutunu kullanın.

aytachazer
24-08-2009, 15:26   |  #9  
OP Taze Üye
4 mesaj

bu yazma koruması denen şey ne peki, yani ben öyle bi ayarlama yapmadım acaba bi sorun sonucu kendiliğinden olabilen bişey mi

bi de  chkdsk C: /x /f  bu komut ne işe yarıyor

Mustafa Deniz
25-08-2009, 09:47   |  #10  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
752 mesaj

chkdsk= diski gözden geçirme komutudur. Bu komutun sonuna /f parametresi eklendiğinde diski gözden geçirip disk üzerinde oluşmuş hataları giderir. diğer /x parametresi ise /f ile birlikte kullanılır ve Bu işlemi engelleyen yazılımları durdurur. Chkdsk komutu verilirken bu komuttan sonra gözden geçirilecek disk adı yazılır sonrasında parametre yazılır.
Örnek: D: sürücümüzü sadece hata kontrolu yapmak istediğimizde girilicek komut şöyle olmalıdır;
chkdsk D:
Bu komutu sadece sürücüde hata oluştuğunda değil her istediğinizde yapabilirsiniz.

aytachazer
25-08-2009, 20:30   |  #11  
OP Taze Üye
4 mesaj

açıklaman için teşekkür ederim

hdd i komut isteminde görür görmez bunu denerim ama nasıl görürüm onu bilemiyorum işte

Son Düzenleme: aytachazer ~ 25 Ağustos 2009 20:31
Mustafa Akın
25-08-2009, 20:53   |  #12  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

http://www.hirensbootcd.net/ burdaki cd yi indirip nero gibi bir programla yazdırıp onla boot etmeni öneririm. Harddisk toolsta bir sürü program var, ben 11 yıllık bilgisayarımda bile çalıştırdım, işini görebilir belki, yeniden formatlayabilirsin fat32 olarak.