HDD mde bad sector mu var?

yasin_alm
29-06-2008, 14:08   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Arkadaşlar bende biri 160 gb lik biri de 320 gb lik 2 hdd var. Hitachi marka harddiskimdeki 2 bölümü partition manager ile birleştirme yapıyordum. Bu sırada birleştirme iptal oldu. Daha sonra haliyle birleştirme yaptığım sürücülere ulaşamadım.

Bu verileri kurtarmaya çalışırken de heralde hdd de bad sector oluştu. Aşağıda hdd ye ait bazı resimleri koydum... (Yeter D: ve YETER C: sağlam olan hdd nin bölümleri, onlarda herhangi bir sorun yok.)

Acronis Disk Direcotr ile aldığım hata:

Aygıt Yöneticisindeki durum:

Bilgisayarımdaki durum: (Hitachi marka hdd nin hiç bir bölümü görünmüyor.)

Bu da disk yöneticindeki durum: (Disk 0 olarak Hitachi görünmüyor)

Arkadaşlar hdd mde bad sector varsa tamamında mı var yoksa hangi kısımlarında olduğunu bulabileceğim bir program var mı?

Bir de bildiğim kadarıyla hdd deki bad sectorlü kısımlardaki veriler böyle internetten araştırılarak kurtarılamıyor heralde.(Çok masraflı yöntemlerle kurtarılabildiğini biliyorum.)

Arkadaşlar bir yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Banned
29-06-2008, 14:56   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

a.) Aygıt yöneticisinden gösterdiğiniz yerden Hitachi diskinizi seçip kaldır dedikten sonra tümüyle kaldırsanız, sonra diski söküp başka bir sata slota taksanız belki sağlam gözükebilir.
b.)Böyle windowsla değilde Hdd nin biosta gözüküp gözükmediğine baksanız. gözüküyorsa boot cd ile ulaşmaya çalışsanız, sağlam görebilir ve siz bilgileri kurtarabilirsiniz
c.)Hdd yi başka cihazda deneyebilirsiniz
d.)Hdd yi xp cd veya başka sistem cd si ile formatlayabilirsiniz ki sorunsuz formaladıktan sonra yeni bilgi yazmadığınız sürece verilerinizi kurtarabilirsiniz
e.) Ölü sektördeki verilerin kurtarılması neredeyse imkansız denecek kadar zor ve masrafı kendisini geçer. Ancak azından bad sektör haricindeki verilerinizi en azından kurtarma imkanınız var.Bunun içinse öncelikle hdd nin okunup yazılabilmesi lazım.

Bir deneyin bakalım yukarıda saydığım seçeneklerle hdd yi geri getirme şansınız var. Umalımda Hdd komple gitmiş olmasın.

viking20
29-06-2008, 15:07   |  #3  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

HDD Regenerator v1.51
HDD BAD SECTOR - HDD Problemleri ve Çözümü

HDD'niz eski performansını kaybetti ve sorun çıkarmaya başladı ise bu program tam size göre.Program Bad Sectörleri buluyor ve o bölgeye erişimi engelliyerek sorun yaşanmasını önlüyor. Tek yapmanız gereken programı indirip boot cd veya floppy oluşturmak. Ondan sonra bilgisayarınızı floppy veya CD'den boot edilecek şekilde ayarlamak. Geri kalanını program kendisi hallediyor zaten.
edit:Nette Bios ayarlarını ve prog.kullanımını(görsel)bulabilirsiniz.

Son Düzenleme: viking20 ~ 29 Haziran 2008 15:15
yasin_alm
29-06-2008, 16:53   |  #4  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Arkadaşlar öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler.

khramn
a.) Aygıt yöneticisinden gösterdiğiniz yerden Hitachi diskinizi seçip kaldır dedikten sonra tümüyle kaldırsanız, sonra diski söküp başka bir sata slota taksanız belki sağlam gözükebilir.
b.)Böyle windowsla değilde Hdd nin biosta gözüküp gözükmediğine baksanız. gözüküyorsa boot cd ile ulaşmaya çalışsanız, sağlam görebilir ve siz bilgileri kurtarabilirsiniz
c.)Hdd yi başka cihazda deneyebilirsiniz
d.)Hdd yi xp cd veya başka sistem cd si ile formatlayabilirsiniz ki sorunsuz formaladıktan sonra yeni bilgi yazmadığınız sürece verilerinizi kurtarabilirsiniz
e.) Ölü sektördeki verilerin kurtarılması neredeyse imkansız denecek kadar zor ve masrafı kendisini geçer. Ancak azından bad sektör haricindeki verilerinizi en azından kurtarma imkanınız var.Bunun içinse öncelikle hdd nin okunup yazılabilmesi lazım.

Bir deneyin bakalım yukarıda saydığım seçeneklerle hdd yi geri getirme şansınız var. Umalımda Hdd komple gitmiş olmasın.

khramn teşekkürler dediğin yöntemlerin hepsini uygulamıştım daha önce. Bios tan görüyor hdd yi ama boot cd ile veya dediğin diğer yöntemlerin hiç biriyle ulaşamdım verilere.
viking20
HDD Regenerator v1.51
HDD BAD SECTOR - HDD Problemleri ve Çözümü

HDD'niz eski performansını kaybetti ve sorun çıkarmaya başladı ise bu program tam size göre.Program Bad Sectörleri buluyor ve o bölgeye erişimi engelliyerek sorun yaşanmasını önlüyor. Tek yapmanız gereken programı indirip boot cd veya floppy oluşturmak. Ondan sonra bilgisayarınızı floppy veya CD'den boot edilecek şekilde ayarlamak. Geri kalanını program kendisi hallediyor zaten.
edit:Nette Bios ayarlarını ve prog.kullanımını(görsel)bulabilirsiniz.
viking20 teşekkürler ama bu programı chip forumda arama yapınca görmüştüm. Ama bu program verileri siliyor. Benim verileri kurtarmam lazım. Verileri kurtardıktan sonra hdd yi garantiye yollucam zaten ;)

Arkadaşlar başka çözüm yolları yok mu? Bu yollarla verilerimi kurtaramadım.

Herkese şimdiden teşekkürler arkadaşlar. :)

Hddd mdeki sorunun ne olduğunu nasıl bulabilirim? Bunun için program falan yok mu?