HDD'mi değiştirsem düzelirmi?

HPQ-User
06-07-2011, 15:43   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Susmak_bilmeyen2 sormuş:
Merhaba arkadaşlar bilgisayarı aldığım ve format atmayı öğrendiğim zamanlarda pcde olan herşeye için format atıyordum gereksiz formatlardı bunu şimdi anlıyorum. O zaman küçüktüm toydum msn şifremi unutur format atardım,ekran kartını yüklemezdim video açılmazdı tekrar format atardım netim giderdi format atardım yani anlıcanız kısır döngü haline geldi format atma işlemi benim için.Ve hdd artık yorulmuş olsa gerek ki bazı programlar açılırken hata veriyor ve kapanıyor bazen hata verip açılmıyor, bunun yanında bilgisayar açılışında 3-4tane hata veriyor ekran geç geliyor..  PC'deki bu sorunlar şuan kullandığım HDD yüzünden mi ve yeni hdd alırsam bilgisayarım eskisi gibi olurmu ?

BUNUN YANINDA YENİ HDD ALIP DÜZELECEKSE 2 SİSTEM KURABİLİRMİYİM ÖRNEĞİN YEREL C YE XP  YEREL D YE WIN7 kurursam sorun olurmu ?

Teşekkürler şimdiden

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
AMD athlon(tm)64 Processor 3000+
1.81 Ghz, 1.93 GB RAM
NVIDIA 256 Ekran kartı
SAMSUNG HD120IJ/P Hard disk 120 GB

İnternet Tarayıcı: Opera/9.80 (Windows NT 5.1; U; tr) Presto/2.7.62 Version/11.01

Kapalı Hesap (154666)
06-07-2011, 17:56   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Eğer verilen hatalar hdd ile ilgili ise hdd değiştirmek işe yarayacaktır. Ancak bilmelisin ki format atmak demek sistemin yeniden düzeleceği anlamına gelmez.
Tüm sürücüleri doğru ve eksiksiz kurmayı da öğrenmiş olman gerekir. Bunun yanında video ve ses ile ilgili kodekleri de yapılandırmayı da bilmelisin.
Eğer yeni harddisk alırsan ve sistem düzelirse 2 işletim sistemi kurmanda sakınca olmaz. Dikkat etmen gereken şey önceki versiyon işletim sistemi daima önce kurulması gerekmektedir.
Yani önce XP sonra da 7 yi kurmalısın.

melen
06-07-2011, 19:34   |  #3  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

Bütün driverlarınızı güncelleyin; HDD'ı de 7200 rpm adam gibi bir HDD alırsanız iyi olacaktır. Göz kırpma
Bu arada XP kurmamanızı öneririm; 7 ondan kat kat hızlı olacaktır. Gülümseme
Bu arada mevcut olan HDD'da; Windows 7'yi komut istemiyle güvenli modda çalıştırıp; chkdsk /f komutu verir misiniz? Göz kırpma