Hdd nin vistadaki etkisi??

erdalesen
22-09-2007, 22:45   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
66 mesaj

merhaba arkadaşlar.bişeyi çok emerak ediyorum ben vistaya geçtim.ama vista sanki rahat çalışmıyor.sürekli olarak işlem yapma sesleri geliyor bilgisyaraımdan .bunu arkadaşıma sölediğimde HDD yetmiyo dedi.acaba sorun HDD demi?? 40 gb eski bi hdd var.ondan olabilirmi?diğer özellikler: amd 4800 ddr2 1gb ram 7300gt geforce.acil cvplarınızı bekliorum arkadaşlar.şimidden çok teşükkürler

viking20
23-09-2007, 01:19   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

disk defrag yap,diskden gelen seslere bir ölçüde engel olur.Dosyalar çok sağa sola parçalı durumdaysa,kafa çok aşırı savrulacağı için gürültü yapar\ses gelir.HD Tune yi kur,diski tarat,birde disk sağlık kontrolu yaptır bakalım.
edit:Quick scan yaptır,normali çok uzun sürer.

Son Düzenleme: viking20 ~ 23 Eylül 2007 01:23
ExCeLLiuM
23-09-2007, 01:37   |  #3  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

viking20 nin dediklerini yap. Belli ölçüde diskin performasnını artırır bu. Ancak hdd yetersizliği değilde sanki ram yetersizliği söz konusu. Sistemde yeterli ram yoksa, harddiskte bir dosya oluşturulacak ve bu dosya ram olarak kullanılacaktır. Bu nedenle harddiskin sürekli işlem yapmak zorunda kalacaktır.

Harddiskler anakartta güney yongasında bağlıdır, ramler ise kuzey yongasına. Harddiskten verilerin işlemciye gitmesi ile ram den gitmesi arasında oldukça fark vardır. Kaldı ki günümüzdeki en iyi harddisk bile saniyede 60-70 MB lık bir veri transfer edebilir anakarttaki yongaya. Oysa ramler çok daha fazla bant genişliğine sahiptir Mesela DDR-400 ram ler saniyede 3200 MB lık bir veri transeri sunabilir.

Yani harddiskin ram olarak kullanılması, performansı fazlasıyla düşürecektir. Bence ram konusuna biraz önem ver.

Son Düzenleme: ExCeLLiuM ~ 23 Eylül 2007 01:39
viking20
23-09-2007, 01:59   |  #4  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

hmm,1GB ram diyor ama tabii Vista söz konusu olunca doğru KorsanNetTeam arkadaşımın dediği(sanal bellek kullanımı)çok önemli husus,ele al.Ayrıca RamCleaner ı da kur kullan.Dediklerimizi yaparsan sorununu aşarsın\halledersin kanaatindeyim.

theironman
23-09-2007, 11:28   |  #5  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

hdd ile  bir ilgisi yok, belleğin yetersiz geliyordur, vista biliyorsun ki bellek ihtiyacı çok olan bir işletim sistemidir ve 1 GB bile yeterli gelmeyebiliyor, özellikle XP gibi rahat çalışıyorsan.

black_flood
23-09-2007, 21:39   |  #6  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

şunu söyleyim vistanın aslında kurulum sonrası sistemin serbest bırakılıp full indexleme yapmasına izin vermek lazım ozaman disk kullanmıyor.birde disk sata olmalı yada hibrit şuan için hibrit imkansız ama en az sata olmalı.bu arada ramde dendiği gibi 1gb vista için sınır en az 2gb ram ile stabil ve seri çalışıyor vista.

yelkowan
23-09-2007, 22:14   |  #7  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

1GB RAM az olsada HDD den ses çıkaracak kadar yetersiz değil anlamak için tavsiye:
böylece sorunun tam olarak nerden kaynaklandığını anlayabilir ve gerçek çözümü uygulayabilirsin.
Öncelikle arkadaşlarının tavsiyelerinde olduğu gibi HDD'nin bakımını yapmalısın.
sorunu anlamak için
*sana şimdi gereken ready boost uyumlu 2GB lık bir flash bellek bu flash belleği ready boost aygıtı olarak atayınca vista RAM'ın azlığından kaynaklanan HDD kullanma işini usb bellek üzerinden yapacaktır bu durumda seslerin kesilmesi gerekir çünkü HDD'nin yükü hafifleyecek takas dosyalarını HDD üzerinden değil de USB bellek üzerinden gerçekleşecektir.
Bu durumda bilgisayarına Ram takviyesi yapman gerekir.
Eğer buna rağmen ses devam ederse sorun HDD olduğunu anlarsın ve yeni HDD alırsan anakartın uyumluluğuna bağlı olarak SATA2  NCQ teknolojili bir HDD edinebilrsin.
Kolay gelsin...

Son Düzenleme: yelkowan ~ 23 Eylül 2007 22:15
Aras Yurtman
24-09-2007, 09:01   |  #8  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Windows Vista, kurulduğunda otomatik olarak disk birleştirmesi, arama dizinlemesi (search indexing), Defender'ın virüs taraması gibi HDD kullanan işlemleri sık sık gerçekleştirir. Bu da HDD kullanımını arttırır ve "durduk yerde HDD çalışıyor" yorumuna neden olur. Ancak benim gözlemlediğim, Vista bu işlemleri düşük öncelikli olarak çalıştırdığından, bu sırada oyun bile oynasam yavaşlama olmuyor. Bu yüzden bunun bir zararı yok.

Ama eğer RAM kullanımı Görev Yöneticisi'nde RAM miktarınıza yakın ya da daha fazla gözüküyorsa, HDD'in çok kullanılması ve doğal olarak sistemin yavaşlaması normaldir.

Borga-x
24-09-2007, 09:12   |  #9  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj
arasyurtman
Windows Vista, kurulduğunda otomatik olarak disk birleştirmesi, arama dizinlemesi (search indexing), Defender'ın virüs taraması gibi HDD kullanan işlemleri sık sık gerçekleştirir. Bu da HDD kullanımını arttırır ve "durduk yerde HDD çalışıyor" yorumuna neden olur. Ancak benim gözlemlediğim, Vista bu işlemleri düşük öncelikli olarak çalıştırdığından, bu sırada oyun bile oynasam yavaşlama olmuyor. Bu yüzden bunun bir zararı yok.
Katılıyorum