hdd NTFS yi Fat yada Fat32 nasıl yapa bilirim

SoNuSTa
19-01-2010, 20:28   |  #26  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
33 mesaj

Windows işletim sistemleri NTFS dosya sistemine kurulur FAT FAT32 gibi dosya sistemlerine işletim sistemi kuramazsanız!

PcMaKeR
19-01-2010, 20:32   |  #27  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Güzelce açıklayalım.
Bana güzel bir makale konusu çıkarttın detaylı bir blog hazırlarım sayende.
Ama şuan için dursun.

NTFS Microsoft un windows nt işletim sistemi ile hayata geçirdiği bir projeydi baktılar cidden sunucu ortamında tutuluyor windows 2000 ile herkese sundular.

Şimdi NTFS kötü değildir.
Heleki Fat32 ile karşılaştırırsan ntfs i hiç tatmamışsındır.

NTFS in faydalarına gelelim.

NTFS de verileri korumak için cluster yapıları vardır ve kullanıcıdan saklıdır bunlar. Bu yüzden verileriniz fat32 e nazaran % 80 - 90 daha sağlıklı tutulur harddiskte.
NTFS de yüksek sıkıştırma vardır ama bu sıkıştırmayı hızlı bir hdd(ncq destekli 32 mb cache li en az 7200 devir hdd olmalı) değilse ntfs yavaşlar. çünkü aynı winrar gibi sıkıştırıp açıyor.
NTFS de özel yetkilendirme vardır. Ne ki bu?
Bir klasöre bir izin atarsın. Windows a mesela 2 tane kullanıcı tanımladın. sende adminsin. bir klasör açıyorsun ve o klasöre yetki verip şu kullanıcı okusun, şu kullanıcı tam yetki ile işlesin(tam yetki: okuma, yazma, silme, çalıştırma) Fat32 de yok bu. İşte Windows Vista ve Windows 7 bu yüzden ntfs i zorunlu tutuyor. Yoksa Windows klasörünün içinden bir dosya silersen çökme olasılığı yükselir!

NTFS de Cluster boyutları 512 byte tan 128Kbyte a kadar çıkar. Bu nedir mesela bir web  tasarımcısı binlerce ufak boyutlu dosya ile çalışıyorsa en az 1kByte lık cluster yapısı seçmeli. Bu cluster yapısı büyüdükçe  bir dosyanın harddiskte yer kaplama olasılığı farklılaşır.
Karışık oldu şöyle açalım.

Senin bilgisayarında 100 tane 1KByte lık veri var diyelim.
Sen harddiskini ntfs e çevirirken sana cluster boyutu sorar(Türkçesi birim boyutu) sen eğer en ufak birim boyutunu 4Kbyte seçersen ki 4kByte varsayılan formattır bu 1Kbytelık dosyalardan bir tanesi 4kb kullanacaktır.
Yani sen geri kalan 3KByte ı çöpe atmış olacaksın.
Ama sen formatlarken cluster yapısını 1Kbyte yapsaydın 1 dosya 1kByte yer kaplayacaktı.
Örnek:
4KByte ile bölümlenmiş bir diskte 100 dosya:
4 * 100 = 4000 KByte yer kaplayacaktır.

1Kbyte ile bölümlenmişt bir diskte 100 dosya
1* 100 = 100 kByte yer kapladı.

Sen Yüzde 75 kayıptasın harddiskte gitti yer...(Disk birleştirme programları bu işe yarıyor işte bir nevi)

Unutma Cluster yapısı ne kadar küçülürse dosya kopyalama o kadar yavaşlayacaktır. Performans sorunu.

Ama film ve mp3 depoluyorsan 16KByte ayarlamak en güzelidir. hem yer hem performans kazandırıyor kendim öyle kullanıyorum taşınabilir hddimde.

Elektrik gittiğinde fat32 i çok çabuk etkilenirken ntfs etkilenmez kolay kolay. Çok zorlamak gerekir. Ben hayatımda bir kere aldım o disk denetleme hatasını oda kasa açıkken yanlışlıkla sata hdd nin güç kablosunu çekmişim. Veri kaybı olmamış ama hiç.(şans mıdır nedir bilinmez ama normal elektrik kablosunu çek aynı işi görür)

Bu yüzden bırak ölmüş bir dosyalama sistemini. Ntfs ile yola devam.

Nicoll
19-01-2010, 21:44   |  #28  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Kimseden ses yok, bari ext4 özelliklerini de ben yazmaya çalışayım...

1- ext4 dosya sistemi "extent file writing" destekli. Bunun anlamı; bir dosya yaratıldığında bellekte dosyanın sonuna sonradan veri eklenebilir düşüncesiyle devamlılık sağlayacak bir alan ekleniyor, böylece dosyanın üzerine tekrar yazıldığında, veri bellekte ayrı alanlara dağıtılmak zorunda kalmıyor ve diskin performansını olumlu yönde etkiliyor.

2- Herhangi bir dosya değişikliğinde, değişiklikleri dosyanın yapısını değiştirmeden hemen önce bir günlüğe ekliyor. Böylece dosya üzerinde herhangi bir bozulma karşısında system dosyayı kolaylıkla onarıp bize tekrar sunabiliyor. (kendi kendini onarıyor)

Alıntı: http://www.fazlamesai.net/?a=article&sid=4221

Daha geniş bilgi: http://ext4.wiki.kernel.org/index.php/Ext4_Howto

PcMaKeR
19-01-2010, 22:18   |  #29  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Nikoll Sende şöyle güzel bir blog girdisi hazırlar mısın?
Bildiim kadarıyla ubuntunun son sürümü varsayılan veriyordu ext4 ü.
Güzel olur ;)

ext3 ün geliştirilmiş versiyonu. yalnız hala ntfs e adam gibi kafa tutan yok.
http://en.wikipedia.org/wiki/NTFS

Tek yakındığım sıkıştırmada çok yavaşlıyor. hdd iyi olmalı ki anca öyle kurtarsın.
Yanlız uyaralım baştan ntfs ne ext file systemleri dos altında gözükmez! d fat32 c ntfs yapıpta dos altından c yi formatlamak isterseniz d sürücüsünü kaybedersiniz! çünkü dos görmüyor ve d sürücüsü otomatik c sürücüsü haline geliyor.
yığınla veri bir anda uçuveriyor.
Başıma geldi 98 ve 2000 i bir arada kullanırken. Aklınızda bulunsun!

PcMaKeR
19-01-2010, 22:22   |  #30  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Yuh exFat diye birşey çıkarmış ms.

PcMaKeR
19-01-2010, 22:25   |  #31  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Bu arada son bir not:
bir fat yada fat32 sistemi ntfs e format atmadan dönüştürebiliyorsunuz veriler gitmiyor.
ama ntfs den diğerlerine dönemiyorsunuz.
Sonra gitti veriler demeyin :) tek çare format...

şafak89
19-01-2010, 23:17   |  #32  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

PcMaKeR BU SON DEDĞİN FAT I FORMATSIZ NASIL NTFS YE ÇEVİRYOZ bi açarmsın lazım olabilirsde ;)

Nicoll
19-01-2010, 23:25   |  #33  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Burada açıklanmış: http://support.microsoft.com/kb/314097/tr

Alıntı: şafak89  
PcMaKeR BU SON DEDĞİN FAT I FORMATSIZ NASIL NTFS YE ÇEVİRYOZ bi açarmsın lazım olabilirsde ;)
Nicoll
19-01-2010, 23:42   |  #34  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Bir yedek alındıktan sonra şu adımlar takip ediliyor;

1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, cmd yazın ve sonra Tamam'ı tıklatın.
  2. Komut istemine CONVERT sürücü_harfi: /FS:NTFS yazın.
  3. Convert.exe, bölümü NTFS'ye dönüştürmeye çalışır

Linux'ta da formatsız ext3'ten ext4'e geçiş için benzer bir uygulama mevcut...

Son Düzenleme: Nicoll ~ 19 Ocak 2010 23:43
raplchel
20-01-2010, 00:02   |  #35  
OP Yeni Üye
27 mesaj

ya kusura bakmayın ingilizce kursum wardı ondan dolayı bu kadar güzel bilgileri biraz geç okudum ntfs hakkında verdiginiz bilgiler çok güzeldi hepsini zevkle okudum ve şimdi şöyle bir şey sormak istiyorum fat dan vaz geçtim zaten epey araştırmamın sonunda vista için fat kullanmak biraz zor olacak bunu ögrendim peki şimdi ben hdd biçimlendirdigimde ayırma birim boyutunu kaç bayt olarak kullanmamı tavsiye ediyorsunuz yada şöyle diyim ntfs yi en hızlı ve saglıklı nasıl kullana bilirim.

PcMaKeR
20-01-2010, 00:39   |  #36  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

büyük dosyalarla çalışmıyorsan varsayılan olsun.
ama büyük dosyalarla çalışıyorsan film vs gibi ben 16 yaparım her zaman.
hem yer tasarrufu hem hız.

raplchel
20-01-2010, 00:40   |  #37  
OP Yeni Üye
27 mesaj

peki yaa c bölümü ne olacak ?

PcMaKeR
20-01-2010, 08:05   |  #38  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

windows o kısmı sana kurcalatmaz. bu yüzden hiç uğraşma.
ntfs kalacaktır o kısım.

raplchel
20-01-2010, 09:11   |  #39  
OP Yeni Üye
27 mesaj

tmm çok teşekkür ederim saolun.