HDD ömrünü bitirdi mi?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
irem_
03-08-2009, 15:04   |  #1  
irem_ avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

PCmi açtığımda siyah ekranda şöyle bir yazı beliriyor:

Disk okuma hatası
Yeniden başlat : Ctrl+Alt+Del

ide kablusunu takıp çıkardım, bios ayarlarını default yaptım.. format atmak istemiyorum önemli bilgilerim var çünkü.. hddyi takıp deneyebileceğim bi PC yok elimde. Sanırım laptop'ta deneyemem zaten.
Bu arada, biostan baktığımda, hdd'yi görüyor... Ne yapabilirim??

Mustafa@PC
03-08-2009, 15:06   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Güvenli kipte açılıyormu ?

selimmiles16
03-08-2009, 15:09   |  #3  
Üye
99 mesaj

HDD YE 2000 defa format at gene bişe olmaz kullanıcı hatası :D :D

International Affairs
03-08-2009, 15:18   |  #4  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
4,659 mesaj

Bu demek oluyor ki doğru HDD niz yanmış geçmiş olsun

irem_
03-08-2009, 15:20   |  #5  
irem_ avatarı
OP Taze Üye
7 mesaj

güvenli kipte açmak için önce windows'un açılması gerekmez mi? benimkinde hiç bişey açılmıyor, işlemcinin ekranından sonra pat siyah ekranda bu yazı. kullanıcı hatası derken sarsmalardan mı söz ediyorsunuz?

International Affairs
03-08-2009, 15:22   |  #6  
Yıllanmış Üye
4,659 mesaj
Alıntı: xxirem  
güvenli kipte açmak için önce windows'un açılması gerekmez mi? benimkinde hiç bişey açılmıyor, işlemcinin ekranından sonra pat siyah ekranda bu yazı. kullanıcı hatası derken sarsmalardan mı söz ediyorsunuz?
yA anlamadınız galiba HDD niz ya hasar gördü yada yandı onun için format ta atamazsını çünkü HDD yi görmüyor...

irem_
03-08-2009, 15:39   |  #7  
irem_ avatarı
OP Taze Üye
7 mesaj
Alıntı: İnternational Affairs  
yA anlamadınız galiba HDD niz ya hasar gördü yada yandı onun için format ta atamazsını çünkü HDD yi görmüyor...
bence de öyle ama yukarıdakilere cevap olarak yazdım zaten

irem_
03-08-2009, 15:42   |  #8  
irem_ avatarı
OP Taze Üye
7 mesaj

yani hddyi görmüyor derken bios settingste görüyor ama kullanamadığı için görmüyor demek istiyorsunuz değil mi?

International Affairs
03-08-2009, 15:48   |  #9  
Yıllanmış Üye
4,659 mesaj
Alıntı: xxirem  
yani hddyi görmüyor derken bios settingste görüyor ama kullanamadığı için görmüyor demek istiyorsunuz değil mi?
Biosdan tabiki görür sonuçta fişler takılı ama HDD bozuk olduğu için format atmıyorsunuz
Benim eski biligsayar da böyle şu anda evde bekliyor daha yaptırmadım
Önemlli bir yer hasar görmediyse tamir edilebilir...

Mustafa@PC
03-08-2009, 16:15   |  #10  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Aynen TBCMagic'in dediği gibi onarmayı deneyin. PC açılırken F8 tuşuna basın gelecek olan seçenekler arasında onarmayı seçin. Sabit disk içindeki mbr bozulmuş olabilir.

Recep Baltaş
03-08-2009, 16:21   |  #11  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj
Bu demek oluyor ki doğru HDD niz yanmış geçmiş
Nerden çıkardınız HDD'nin yandığını? HDD BIOS tarafından gözüküyor. Büyük ihtimalle Boot Sector bozulmuş.

En mantıklı cevap bu:

Alıntı: TBCMagic  
Aklima gelen 2 secenek var:

a) PC'yi Windows 7 DVD'sinden baslatip, KURULUM yerine BILGISAYAR TAMIR OPSIYONUNU kullanmak.
International Affairs
03-08-2009, 16:33   |  #12  
Yıllanmış Üye
4,659 mesaj

Disk okuma hatası
Eğer bu yazı varsa yanmış ben çok iyi biliyorum çünkü benim eski pc böyle oldu kargoya verdim hdd yanmış dediler...

Mustafa@PC
03-08-2009, 16:45   |  #13  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Disk okuma hatası
Eğer bu yazı varsa yanmış ben çok iyi biliyorum çünkü benim eski pc böyle oldu kargoya verdim hdd yanmış dediler...
O da ihtimallerin arasında olabilir. Ama eğer HDD, mbr kaydını veya boot sectorünü okuyamassa.

Geçerli bir boot sectoru bulamassa bundan da bu hatayı verir. 

Hazır değinmişken Windows Vista ve Windows 7'de boot prosedürünüde şöyle kısaca anlatmaya çalışayım

BIOS, HDD mbr'sini okur.  Mbr geçerli Boot sectörünü. Bu boot sectörü yöneten Bootmgr'dir. Bootmgr eski windowslarda boot.ini Vista/Windows 7'de BCD(Boot Configuration Data) denilen ve önyükleme ile ilgili bilglerin bulunduğu kısmı gözden geçirir. En son adımda ise geçerli arayüzü ve sürücüleri yüklemek için Bootmgr, winload.exe'yi çalıştırır gerisi hoşgeldin yazısı zaten :) Çok kabaca böyle işte bu işlem yığınında yani boot yada mbr'deki bir bozukluk yada hata kullanıcının karşısına tak diye arkadaşımızın karşılaştığı hatayı kor : "Disk okuma hatası" ;)

Ki HDD yanmış olsa BIOS'ta gözükmezdi...

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 03 Ağustos 2009 21:27
DeePBluESeA
03-08-2009, 21:27   |  #14  
Yıllanmış Üye
281 mesaj

O hata Veren HDD yi Başka Bir Bilgisayarda Denemen Gerekiyor Eğer Windowsu Açabilirsen CHKDSK ile Diski Kontrol Etmelisin

Recep Baltaş
03-08-2009, 21:59   |  #15  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj
Disk okuma hatası

10 yıldan beri bu sektördeyim ve bu hatayı belki de siz hayatınızda sadece bir defa sabit diskiniz yandığında aldınız (ya da teknik servis size yalan söyledi bilemiyorum) ama inanın ben bu hatayı 100'den fazla aldım ve %100 kesinlikle söylüyorum ki bu hata HDD yanmış demek değildir.

Başınıza gelen hataları genelleyip insanları yanlış bilgilendirmeyin.

Çok emin iseniz sökün işletim sistemi yüklü olan sabit diskinizi ve takın boş bir diski bakalım aynı hatayı alacakmısınız almayacak mısınız.

Sabit diski bir defa yandı diye kimse sabit disk uzmanı olamaz!

Konuyu açan arkadaş nerde?

melen
03-08-2009, 22:02   |  #16  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

Bad sektör olmasın bilmiyorum ama...

Mustafa@PC
03-08-2009, 22:03   |  #17  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Bence arkadaş verilen çözüm yolları ile çoktan çözmüştür sorununu. :)

Recep Baltaş
03-08-2009, 22:23   |  #18  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
Bence arkadaş verilen çözüm yolları ile çoktan çözmüştür sorununu. :)
Zaten biliyorsunuz, sorun çözüldükten sonra foruma bir daha gelinmez. Ama insan kenidisi kendi sorunun ararken bir foruma girdi ve çözümlere baktı ama konuyu açanın sorunu bu çözümlerle çözüp çözemediğini yazmadığını görünce hayıflanır. Acı ama gerçek....Umarım arkadaş konuya cevap verir.

Mustafa@PC
03-08-2009, 22:27   |  #19  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
Zaten biliyorsunuz, sorun çözüldükten sonra foruma bir daha gelinmez. Ama insan kenidisi kendi sorunun ararken bir foruma girdi ve çözümlere baktı ama konuyu açanın sorunu bu çözümlerle çözüp çözemediğini yazmadığını görünce hayıflanır. Acı ama gerçek....Umarım arkadaş konuya cevap verir.
Katılıyorum...

edipciftci
04-08-2009, 00:19   |  #20  
Yıllanmış Üye
2,723 mesaj

en iyi yapılacak şey önce başka bir pc ye takın ve orada içini görebiliyorsanız yedeklerinizi alın ve sonra HD ÜRETİCİSİNİN WEB SAYFASINDAN " pre format " programını indiriniz ve bu programla format atınız, bu biraz uzun sürer çünki normal format değildir; yada paragon partition ile başka bir bilgisayrda boot cd' si yapınız ve bilgisayarınızı hd takılıyken bu cd ile açınız ve karşınıza hd yönetim konsolu çıkacaktır, bu konsolu kullanarak da problemlerinizi giderebilirsiniz

hayırlı günler

keshkesh
04-08-2009, 12:51   |  #21  
keshkesh avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
910 mesaj

ben de bir oneri yapayim... çoğu kişi windows cd lerindeki onar fonksiyonunu kullanın demiş ama bu arkadaşta vista yada win7 media sı yoksa sadece windows xp cdsi varsa nasıl yapacagını acıklamamış...

windows xp ile UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME (xp loading ekranı 35-40 kez döner sonra reset atar) , Disk Okuma Hatası vb. disk ile ilgili problemleri gidermek...
Windows xp cd si ile baslatıp Onar(R) seçeneğini seçiyoruz...

gelen komut isteminde oturum açıyoruz. (eğer bölümler okunamazsa oturumu direk açar)
chkdsk x: /p /r

burada x yerine sizin partitionlarinizi yaziyoruz. bu chkdsk uzun sürebilir. bu işlemler bittikten sonra
fixboot x: ve fixmbr yapiyoruz.... arkasından diskpart ile bölümlerimizi kontrol edelim... partitionlariniz ve dosya türleri eskisi gibi gözüküyor ise windowsunuz normal olarak açılmalı, ama diskpart üzerinde partitionlar gözükmüyor ise tekrar format atıp o sekilde windows kurmanızı tavsiye ederim.

Recep Baltaş
04-08-2009, 20:55   |  #22  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Konuyu açan kişi cevap vermediği için konu kapanmıştır.