hdd performansı :(

thekid
15-06-2007, 22:06   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

mrh arkadaşlar..
benim sorum biraz genel olcakdı..kısaca sabit diskimin performansından memnun değilim sistemimi aşağıya yazacağım ama SATA II bir hardiskin yaklaşık okuma hızı ne olmalıdır birisi bir rakam verebilirse çok sevinirim...
sistemim:

asus p5l-mx anakart
king. 512mb667mhz x2 ram
samsung 120Gb 7200rpm sata2 hdd
intel 2,8mhz 2x2mb 800mhz fsb cpu

bu sistemde test yaptığımda Max okuma hız 59MB/s.. ortalaması ise 49Mb/s olarak çıkıyor...
bide şunu mrk ediyorum normalde hdd ultra7 destekliyor ancak anakart max ultra5 çalıştırıyor.. benim sorunum anakarttanmı kaynaklanıyor.. Ama lütfen birileri buna benzeyen bi sistemde saniye okuma değerlerini rakamla belirtsin..
şimdiden herkese çok tşk'ler..herkese iyi akşamlar....

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 15 Haziran 2007 22:09
ExCeLLiuM
16-06-2007, 07:28   |  #2  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Öncelikle şunu belirteyim harddiskin SATA olması yada SATA2 olması hızını etkilemez. Sadece SATA lara konulan 8/16MB lık tampon bellekler PATA lardan daha hızlı çalışmasını sağlıyor.

Onun dışında disk SATA olduğu zaman PATA disklerden fiziksel oalrak bir farkı olmuyor.

SATA bir arabirimdir. Harddisk ile anakart arasındaki iletişim türüdür. Veri transferi şeklidir.

10000rpm lik bir disk 70-80 MB/s okur maximum. 7200rpm lerde de 50-60 MB/s seviyelerindedir. Yani senin diskin normal gözüküyor.

Zaten, okuma yazma hızları bayağı karışık meseleler. Sıralı okuma/yazma, tamponlu okuma/yazma, rastgele okuma/yazma, ortalama okuma/yazma, maximum okuma/yazma, minumum okuma/yazma....

gibi birçok test kriteri vardır. Bunların tümünü araştırmaya kalksak, altından çıkamayız.

Harddiskin Samsung. Modelini yazmamışsın ancak genelde Samsung diskler sessiz ve fiyatına göre performasnı iyi olan disklerdir.

Zaten 7200rpm, 8MB tampon, NCQ, SATA II arabirim

her diskte bulunan bir özelliktir. Yani performansları hemen hemen eşittir. Disk değerlendirme kriterlerinde bizim bakmamız gereken, çalışırken çıkardığı ses ve ısısı dır. Onun dışında pekte test yapıp okuma hızlarını değerlendirmemiz gerekmiyor bence...

ExCeLLiuM
16-06-2007, 07:43   |  #3  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

UDMA 4 = ATA 66  =  66 MB/s
UDMA 5 = ATA 100 = 100 MB/s
UDMA 6 = ATA 133 = 133 MB/s

dir. Ve bunlar PATA arabirimi için kullanılan bant genişlikleridir.

SATA 1 = 150 MB/s
SATA 2 = 300 MB/s
SATA 3 = 600 MB/s

dir. Bunlarda SATA arabirimi için kullanılan bant genişlikleridir.

Ancak UDMA 7 yi bende duydum. Tam olarak ne olduğunu bilmiyorum fakat SATA lar için kullanılıyor galiba.
Bu konuda fazla bilgim yok. Bilgisi olan açıklarsa bende öğrenmiş olurum.

thekid
17-06-2007, 22:28   |  #4  
OP Taze Üye
13 mesaj

ok... çok teşekkkür ederim arkadaşlar..inanın anakartı kırmama ramak kalmıştı :)