HDD Problemi(Sabit diskim kayboluyor)

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
kayser soze
20-08-2005, 03:13   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Arkadaşlar 2 adet sabit sidkim var biri sata biri ide. 6-7 aydır ikisini beraber kullanıyordum. Boot disk olarak sata seçili. Fakat son 1 hatadır bir sorun oluştu. Önceleri bilgisayar kendi kendine kapanıyordu. 2-3 gün sonra ise bu kapanmalardan sonra PC IDE sabit diskimi görmemeye başladı. Kasayı açıp kabloları çıkartıp takıyorum ve PC'yi açıyorum herşey normal 2 sabit disk de yerinde fakat bir süre sonra pc kendi kendine kapanıyor ve açtığımda IDE sabit disk BIOS Setup da görünmüyor. Kabloları takıp çıkarınca düzeliyor fakat 1 saat geçmeden aynı şey tekrarlıyor. Sorun neden olabilir?

Gone
20-08-2005, 15:19   |  #2  
Yıllanmış Üye
346 mesaj

Sonrun IDE güc kablosunda olabilir. Kabloyu yerinden cikart ve 4 teli teker teker ve hafif(!) bir bicimde kendine dogru cek. Tel('ler) sabit bir bicimde yuvanin icinde oturmali. Eger yerinden cikan bir tel olursa onu kuvvetli bir sekilde tekrar yuvanin icinde it ve kilitlenmesini sagla. Tekrar kendine dogru cektigin zaman artik yerinden cikmamali. Eger yerinden cikiyorsa baska bir kablo almalisin. Bunu en kisa zamanda yapmalisin yoksa HD bozulabilir(!)

Aciklama: Telin yuva icinde kilitlenmesi 2 kücük dil tarafindan saglaniyor. Bunlar yamulmus veya kopmus olabilirler.

faresdell
28-08-2005, 04:11   |  #3  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

Bence kablonda sorun var.

cyclops
28-08-2005, 10:35   |  #4  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

bence sorun sabit diskinde sabit diskinde bad sectör var vede sen oraya yazmayacalışıyosun bundan dolayı  kapanıyo ve belli bi süre o hard dsiki görmüyo bende böle bi sorun oluyodu ben biosla oynayıp gideriyodum sorunu sonra tekrar hdd ye bişe yler yazmaya calışınca tekrar aynı sorun yaşanıyodu sen ise biosla oynayarak degil kabloları takıp cıkararak sorunu aşmayacalışıyosun bence diski bi gözden gecirip düzenlesin windows bakalım bozuk parcalar filan bulabilecek mi .tabi sorun kablolardan da kaynaklanabilir.

kayser soze
03-09-2005, 18:18   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

sorun power supply deymiş değiştirince düzeldi saolun...

veysel23
12-10-2005, 02:09   |  #6  
Üye
58 mesaj

ne geyik ama bi o söylenmemişti :)
  neyse sorun düzeldiya gerisi boş:)

veysel23
12-10-2005, 02:11   |  #7  
Üye
58 mesaj

bende bir usb hdd alıcam hangisini önerirsiniz 80 ila 120 gb arasında bir hdd ye ihtiyacım var teşekkür ederim