HDD sorunu.

erdioz
22-08-2010, 21:09   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
851 mesaj

Elimde 500 Gb kapasiteli Seagate marka bir dahili hdd var.Dün bilgisayarın içini bir fandan ses geliyor diye açtım tekrar takdığımda bilgisayarda şu yazıyla karşılaştım disk boot failure insert system disk and press enter neyse bunu neden yapabileceğini düşündüm sata elektrik ve data kablolarını değiştirdim ama sorun yine çözülmedi anakarttaki sata girişini değiştirdim ama nafile.
bende kenarda bulunan içinde xp yüklü bir harddiskle pc yi açtım hdd yi burada görüyordu içindekileri 500 gb lik hdd nin D sine kopyaladım ve format attım ama sorun yine devam ediyor.Sizce ne yapmalıyım 500 Gblik hdd yi tümünü biçmlemdirsem (C ve D sini) sorun çözülürmü .
Yardımlarınız bekliyorum.

AmbaSSadoR
22-08-2010, 21:50   |  #2  
AmbaSSadoR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
400 mesaj

BIOS'a girerek LOAD SETUP DEFAULT seçeneği ile BIOS varsayılan ayarlarına dön veya şu başlığı incele

Son Düzenleme: AmbaSSadoR ~ 22 Ağustos 2010 21:51
erdioz
23-08-2010, 09:50   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
851 mesaj

Yaptım yine de olmadı aklınıza gelebilecek her şeyi denedim acaba hdd nin boot bölümü zarar görmüş olabilir mi? hdd yi yeniden biçimlendirsem sorun çözülür mü acaba?

olumculnuke
23-08-2010, 10:55   |  #4  
olumculnuke avatarı
Yıllanmış Üye
250 mesaj

HDD dende Bad Sector oluşmuş olabilir.Eğer 3 yıldan uzun bir süredir kullanıyorsan.Yanlış kullanımdan dolayıdır.Bilgisayar açılırken okuma kafası bad sectorlü kısmı okumaya çalışırsa HDD den çok ses gelir çok kullanılır ve HDD bilgisayar tarafından boot edilemez =) Bu sıklaşırsa bunun tek çaresi HDD yi değiştirmek idare ettiği yere kadar kullanıcaksın

erdioz
23-08-2010, 11:53   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
851 mesaj
Alıntı: olumculnuke  
HDD dende Bad Sector oluşmuş olabilir.Eğer 3 yıldan uzun bir süredir kullanıyorsan.Yanlış kullanımdan dolayıdır.Bilgisayar açılırken okuma kafası bad sectorlü kısmı okumaya çalışırsa HDD den çok ses gelir çok kullanılır ve HDD bilgisayar tarafından boot edilemez =) Bu sıklaşırsa bunun tek çaresi HDD yi değiştirmek idare ettiği yere kadar kullanıcaksı
HDD daha yeni alalı 2-3 ay falan oldu ayrıca hd tune ile baktım Bad sectoru yok tek sorunum boot olmuyor.Başka bir hdd birinci sıraya alınca  içerisinde yüklü olan Windosw 7 yi seçebiliyorum ama 500 gb liği takınca disk boot failure insert system disk and press enter yazıyor.

erdioz
23-08-2010, 15:47   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
851 mesaj

Arkadaşlar ne yapmalıyım lütfen yardım. gerekirse garantiye göndericem Hdd yi.