Hdd Sorunu

HPQ-User
19-08-2008, 07:54   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

DontTrip sormuş:
İyi günler bende aslında bilgisayar teknikeriyim (6-7yıldır) fakat ilk defa böyle bi sorunla karşılaştım hemde kendi makinamda.
sorunum ben kendi sistemimin dışında bi arkadaşıma ait bi hdd yi (IDE HDD) benim makinama kapalı bi şekilde bağladım ve sistemimi çalıştırdım. açılışta boot göremediğini yazdı pc bende biostan kontrolünü yaptım baktım doğru görünüyor. baya bi uğraş sonrasında değişen birşey olmadğından bi acronis boot cdsi ile girip bakmak istedim hddnin içine fakat hddyi görüyo ama boş görüyodu emin olmak için xp cdsi ile girdim 500 gb hddyi bölünmemiş 476 gb alan olarak görüyo şaşaırdım diğer hddyi kontrol ettim o da 80likti onuda bölünmemiş alan olarak görüyo yani partitonlarını kayıp etmiş hddler her iki hddnin de markası samsung benim artık kaygım var samsung hdd ye karşı giden bilgilerim gitti taratarak bazı programlarla bazı bilgilerimi bozulmuş olsada kurtartım sorun neden böyle birşey olduğu bi bilginiz varsa yanıtlarsanız sevinirim

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Amd 9500 Phenom 4x
2x2Gb Ram
Asus M2N32-SLI DELUXE Mainboard
sparkle 8800GTS 512 Ek. Kart
500 GB SATA samsung hdd
Creative 5+1 Ses Kart

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.2)

YasarS
19-08-2008, 08:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

CD Okuyucular varsayılan olarak Slave jumper ı ile ayarlı gelir.HDD ve Cd okuyucu ayrı ise burdan çıkarılacak sonuç muhtemelen CD okuyucunun Master olarak atanmış olabileceğidir.Yani Eski HDD ile CD okuyucun aynı anda aynı data kablosunda çalışmayabilir.Bu durumda CD okuyucunun ayarını SLAVE olarak değiştirmen gerekecekti.Bunun dışında ikinci hdd ye herhangi bir ayar gerekmiyordu.Anakartında şu anda PATA-1portuna bağlı data kablosunu bu hdd için ayırdınmı.(Yani ilk HDD ve CD okuyucu 2 nolu Data portuna bağlı olacak)Bunlara dikkat ettinmi? Ayrıca İDE HDD üstündeki jumper ayarlarına dikkat ederek bağladınmı SATA'larda böyle bişey yok ama İDE'lerde dikkat etmen gerekecek.

Son Düzenleme: YasarS ~ 19 Ağustos 2008 08:15
donttrip
19-08-2008, 08:44   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

zaten anakart üzerinde 1 tane ide yolu var dolayısıyla çakışma olmaması için ide yoluyla bağlı olan optik okuyucuyu kaldırdım tek ide üzerinde jumper ile master ayarlı olan hdd yi ide üzerinde de mastere bağlantı yaptım benim 500gblik hdd zaten sata1 üzerinden sistemde çalışıyordu.