Hdd ' te yanılmam :(

kaplan_xl
06-02-2008, 20:07   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
272 mesaj

merhaba,benim hdd format attıkça küçülüyor kanaatına vardım.ve de biraz araştırma yaptım googleden bazıları format attıkça küçülür,bazıları format atınca bişi olmaz diolar.ama ben de formattan önce ve formattan sonra baktım,gerçekten de küçülüyor.
Ve bir de ben o küçülen,giden GB ları nasıl alabilirim?bunun hakkında da şöyle bişi yazmışlardı doğrumu sizce?
- Normal olarak dosyalarınızı silmeyin.eraser e benzer programlarla dosyalarınızı silerseniz hdd küçülmesinin daha da yavaşlayacaktır.

Banned
06-02-2008, 21:07   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

ilk defa sizden böyle birşey duydum. Belki bozuk sektörler nedeniyle küçülme olabilir ama oda böyle gb ları tutmaz. Şöyle bir durum var örneğin c diskie tam biçimlendirme yapmadan windows kurdum (vista) bu şekilde system valum dosyalarının yedeğini alacağından dolayı bu kurulumda kullanamadığım bu sebeblede gözükmeyen disk alanları oluşmakta ancak tam format atarak biçimlendiriğim takdirde bütün disk boyutu gözükmekte ve herhangi bir kayıp olmamakta. Misal 18 ay önce aldığım sistem diski olarak kullandığım ve defalarca fırmat attığım hdd im aldığımda 150 gb tı hala 150 gb

kaplan_xl
07-02-2008, 08:27   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
272 mesaj

abi benim hdd ne sorun var ki 8 ay önce 158 gb idi şimdi c:58,59   d: 53,19   :(   bilgisayarım > yönet > disk yönetimi
diyorum orda da başka kalan yer kalmamışAğlıyor

Banned
07-02-2008, 15:10   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

sizin bahsettiğiniz 40 gb lık bir alan ve gözükmemesi olanaksız. acaba bölümlendirme yaparkenmi sorun oldu. Geçenlerde bir arkadaşımın pc sine sistem kurarken farkettim 260 gb olarak gözüken hdd yi tam biçimlendirme yaptığımda xp kurulum ekranındaa 25 gb daha önceki biçimlendirmede sisteme katılmamış alan vardı. İşin ilginç yanı bu 25 gb lık alan ne disk yönetiminde nede disklerde hiçbir şekilde ne ham bölüm nede disk bölümü olarakgözükmemekteydi.
taavsiyem
1.hdd yi başka bir pc ye ( vista olması menfeatinizedir) ikincil disk takarak kontrol edin
2.sistemi xp cd ile başlatıp onarma seçeneğinden DISKPART komutlarını kullanarak hdd yi kontrol edin
3.bilgilerinizi yedekleyip tam biçimlendirme yaparak format atın

Borga-x
07-02-2008, 15:30   |  #5  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Bende ilk defa duydum boyle bır seyı. En guzelı Tam format ve partıtıonları birleştirmen olacaktır...

boram
19-05-2008, 00:15   |  #6  
Taze Üye
2 mesaj

selamarkadaşlar benim sorunum bana göre çok büyük ben bir ilçedeyim burada nekadar pc servisleri varsa dolaştım internette bakmadığım yer kalmadı
(sorun) benim pcnin hdd si ikiye bölünmüş durumda (c) ve (e) c programların yani windows un yük lü olduğu klasör sorun e de 5 sefer format attım 50 sefer biçimlendirdim ama halen e de 72.036.352 bayt68.6 mb kullanılıyor diyor bu sorun bir ay önce başladı ve gitmiyor 5 sefer format atmama ramen gitmiyor ne yapmam lazım avast virüs programı kullanıyorum ve güncel durum da pc çok fena eskiden süper bişeydi hiç şikayetim yok tu şimdi nerdeyse camdan atacam lütfen bana yardımcı olun veya yardım edecek bir arkadaşımızı tavsiye edin lütfen
bladxs@gmail.com   

Glock
19-05-2008, 17:13   |  #7  
Yeni Üye
38 mesaj

Sistem geri yüklemeleri kapattığında büyük bi kısmı geri gelir die tahmin ediorum.