hdd ve dvd sorunu, yardım!

CH0PPER
23-01-2013, 14:12   |  #1  
CH0PPER avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

arkadaşlar sürekli sorunlarımdan bahsediyorum ama kusura bakmayın. şimdi ben yeni sistem topladım eski hdd yi kullandım. hdd yi anakart görmüyordu. no bootable device yazıyor açılışta biosa bile giremiyorum. hdd yi eski pc ye takınca çalışıyordu. içinde xp yüklüymüş. başka forumdan bi arkadaş hdd eski sistem dosyalarını tutuyor temiz bir format çek dedi. bende eski pc ye hdd yi bağlıycaktım. xp cd sini takıp hdd yi formatladıktan (biçimlendirme) sonra işletim sistemi kurmadan çıkıp yeni pcye takıp win7 yükliycektim flash disc ile [anakartda ide(şu eski hdd ve dvd lerde bulunan) girişi olmadığından yeni pc ye dvd yi bağlayamıyorum ama ide to sata parçasını almayı düşünüyordum]. gittim ve eski pc ye hdd yi bağladım. önemli dosyalarımı usblerime attım. sonra pcyi kapattım. dvd yi bağladım pc ye ide kablosu ile. sonra pcyi açtım 4-5 saniye açılı kaldı sonra birden sistem kendini kapattı. böyle yanık kokusu gelmeye başlamıştı ama dvd den mi anakartdan mı geliyor anlamadım. sonra dvd yi çıkartıp pc yi açmayı denedim. pc açılıyordu ve kendini kapatmıyordu ama görüntüde vermiyordu. herhalde onboardı yaktım dedim. dvdyi bağlayıp tekrar sistemi açtım dvd de sorun var mı diye. dvd yi bağlayınca 3-4 sn sonra pc kendini kapatıyor.

şimdi herhalde onboardı yaktım ama dvd de ne sorun var acaba? yani yeni sisteme de bağlarsam, onuda yakmasından korkuyorum. acaba böyle birşey olur mu?çünkü dvd yi takınca pc kendini kapatıyor.

birde şimdi hdd ye format atmam lazım ama eski pc ye görüntü gitmediğinden atamıyorum. yeni pc ile atabilir miyim? flashı bootlasam ve taksam pcye acaba biosa girer mi? çünkü pc açılırken "press any key to enter setup menu" yazıyor, bir tuşa bastığımda ise "no bootable device, press any key to restart" yazıyor. hiç bir tuşa basmassamda yinede yazıyor. nasıl biosa girebilirim?

acil yardım lazım, lütfen yardım edin

DiamondMines
23-01-2013, 14:21   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj

Güç kaynağı yetmiyor olabilir. Senin eski sistemden aldığın HDDyi yeni sisteme takamadın mı? Çok uzun yaşmışın, format çekmişin karmakarışık oldu. Eski HDD yeni sisteme oluyorsa Sata portu ile direk format çekip sistemi kurmanı zaten ben önerdim önceden. Yanlış bağlantı veya kısa devre yapmış olduğunda herhangi bir parça yanmış olabilir, güç kaynağın nedir? Sen yeni sistemini lütfen yaz yardımcı olalım. Şu anda açılıyor mu sistem. 

Lütfen tane tane cevap ver. Paragraf başı oluştur gerekirse. Kısa cümleler istiyorum. :)

CH0PPER
23-01-2013, 15:27   |  #3  
CH0PPER avatarı
OP Taze Üye
7 mesaj

tamam kısa cümleler yazıyorum;

yeni sistemin hd6670, x2 270, 760 gm p21 fx msi, xilence 400w ve corsair 4 gb ram

eski sistemde ki hdd yi kullanmak istedim ama format atmam gerekiyormuş (sende söylemiştin). yeni sistemde bios açılmadğı için eski sistemden format atmak istedim ama sanırsam onboard yandı. dvd sürücüsü yüzünden sanırım. şimdi eski sistem yandı yeni sistemdede bios açılmıyor nasıl format atabilirim? birde dvd den dolayı kaynaklanıyor olabilir mi yanma sorunu? çünkü takınca pc kendini kapatıyor. ve onboardıda yaktı. yeni dvd almalı mıyım? birde neden biosu açamıyorum. hdd nin içinde işletim sistemi yüklü olduğu için mi?

umarım kısa ve anlaşılır olmuştur

Son Düzenleme: CH0PPER ~ 23 Ocak 2013 15:29
DiamondMines
23-01-2013, 15:34   |  #4  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
Alıntı: CH0PPER  
tamam kısa cümleler yazıyorum;

yeni sistemin hd6670, x2 270, 760 gm p21 fx msi, xilence 400w ve corsair 4 gb ram

eski sistemde ki hdd yi kullanmak istedim ama format atmam gerekiyormuş (sende söylemiştin). yeni sistemde bios açılmadğı için eski sistemden format atmak istedim ama sanırsam onboard yandı. dvd sürücüsü yüzünden sanırım. şimdi eski sistem yandı yeni sistemdede bios açılmıyor nasıl format atabilirim? birde dvd den dolayı kaynaklanıyor olabilir mi yanma sorunu? çünkü takınca pc kendini kapatıyor. ve onboardıda yaktı. yeni dvd almalı mıyım? birde neden biosu açamıyorum. hdd nin içinde işletim sistemi yüklü olduğu için mi?

umarım kısa ve anlaşılır olmuş

Çok daha iyi oldu şimdi. Şimdi kardeş anladığım kadarı ile yeni sistemde bir sıkıntı yok dimi? Neyi bios açmıyor? HHDyi mi bios görmüyor? Yoksa yeni sistem de mi açılmıyor? 

Eski sistem hakkında konuşmicam çünkü bişeler yanmış gibi. Sen HDDyi yeni sisteme tak. 4 sata girişin var zaten. 1 tanesine takınca çalışmıyor mu? 

HDD nin modeli nedir? Sata değil mi? 

Bios dan 'SATA' ayarları altında ACHI yazabilir, onu IDE olarak dene bakalım. Bios güncelle sorun giderilebilir. 

Bios dosyan aşağıdaki linkde: 

http://download1.msi.com/files/downloads/bos_exe/7641vHD.zip

Son Düzenleme: DiamondMines ~ 23 Ocak 2013 15:35
CH0PPER
23-01-2013, 20:42   |  #5  
CH0PPER avatarı
OP Taze Üye
7 mesaj

hocam; yeni sistemde sıkıntı yok ama biosa giremiyorum. hdd de eski sistem dosyaları olduğundan herhalde. çünkü açılırken no bootable device diyor. pc açılırken  "press any key to enter setup menu" diyor. tuşa bassamda basmasamda no bootable device diyor. hdd ye format atmam lazım ama nasıl atacağım? biosa nasıl girebilirim? birde eski dvd yeni sistemimide bozar mı? bide yeni sistemde masaüstüne hiç giremedğim için güncellemeyi yapamam :(

ek: hdd sata, yeni sistemle biosa giremiyorum

Son Düzenleme: CH0PPER ~ 23 Ocak 2013 20:44
DiamondMines
23-01-2013, 20:44   |  #6  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj

Bios'a girmek için ya DEL, F10, F1, F12 tuşlarını dene. Öyle pat diye kendiliğinden girmez. Bu düğmelere arka arkaya durmadan bas 'no bootable device' diyene kadar. Sırasıyle dene. DEL olması lazım. 

Eski DVD sistemi bozmaz yeterki uyumlu olsun.