HDD'yi Hızlandırmak

melik123
17-05-2009, 16:04   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
128 mesaj

"Run komut kismindan “sysedit.exe” yaziyoruz.Karsimiza çikan menulerden System.ini
penceresini ön plana aliyoruz ve buradaki satirlarin arasindan [386enh] yazan satira
geliyoruz.Bunun hemen bir alt satirina geçip (bos bir satir yaratarak)

“Irq14=4096#8243;yaziyoruz ve kaydetip makinamizi restart ediyoruz.Bundan sonra
hardiskinizin daha performansli çalistigini göreceksiniz.Dikkat edilmesi gereken bir
nokta var o da yazacaginiz degerin Case Sensitive olmasi yani büyük harf küçük harf
farkediyor olmasi"

Arkadaşlar ben bu yazıyı bir forumda gördüm.Sizce doğru mu?
Doğru ise de sağlıklı bir yöntem mi?

ReFeRaNSs
17-05-2009, 16:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

sistem ayarlarınla oynayacağına, ccleaner ile bi temzilk yap ardından bi güzel defrag yap. en iyisi budur, ayrıca hddler kapasitelerinin ( dönüş hızı & ön bellek) dışına çıkmazlar, artık verileri temizleyip lazım olan verileri düzenlemek daha iyi bi perf. artışı sağlar. kısaca sistem dosyalrına dokunmaya gerek yok diye düşünüyorum... işe yaramaz demiyorum ama sonu formata gidebilir...

melik123
17-05-2009, 16:15   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
128 mesaj
ercanyerci
sistem ayarlarınla oynayacağına, ccleaner ile bi temzilk yap ardından bi güzel defrag yap. en iyisi budur, ayrıca hddler kapasitelerinin ( dönüş hızı & ön bellek) dışına çıkmazlar, artık verileri temizleyip lazım olan verileri düzenlemek daha iyi bi perf. artışı sağlar. kısaca sistem dosyalrına dokunmaya gerek yok diye düşünüyorum... işe yaramaz demiyorum ama sonu formata gidebilir...
CCleaner'ı anladım da defrag nedir?

ReFeRaNSs
17-05-2009, 16:44   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

disk birleştirme'dir disk defrag olarak geçer
başlat>tüm programlar > donatılar > sistem araçları'nda bulabilrisiniz

melik123
17-05-2009, 16:57   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
128 mesaj

sağol abi anladım

man on the moon
17-05-2009, 17:30   |  #6  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

Sadece dma modu kapalıysa onu açıyor. yoksa ekstra yaptığ birşey yok bu komutun.

şafak89
19-05-2009, 01:07   |  #7  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

dma md nedir peki yararı oluyomu

Barış
19-05-2009, 01:31   |  #8  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj

DMA (Direct Memory Access: Direkt Bellek Erişimi) belleğe veri aktarımını ve bellekten veri okumayı; Merkezi İşlem Birimi’ni veri transferi işleminde devre dışı bırakarak, sistemin çalışmasını hızlandıran ve işlemci yükünü azaltan bir yöntemdir.

Normal şartlardan bellekten(/belleğe) veri okumak(/yazmak) istediğimizde, veri ilk önce bellekten(/kaynaktan) okunur ve işlemciye taşınır. İşlemci üzerinden tekrar taşımak istediğimiz adrese; yani aygıta (RAM, HD vb) gönderilir. Buradaki sakınca şudur: Taşımak istediğimiz veride hiçbir değişik yapmasak bile işlemci bu transferlerde etkin rol oynar ve taşınan veri her seferinde işlemciye uğrar. Sistem kaynaklarını bu şekilde kullanmak; fazladan işlem gücü, zaman kaybı ve sistem yavaşlığı olarak sistem performansına yansır. Ayrıca bu taşıma sırasında işlemci yapabileceği diğer işlemleri de yapamaz. Eğer taşıdığımız veriler çok büyükse -örnek olarak veri görüntü kayıt kartından veya ağ kartından geliyorsa- bu işlemler sistemimizin performansını büyük ölçüde yavaşlatır.

Veri transferleri sırasında oluşacak bu negatif etkinin önüne geçmek için; işlemciyi bu akışın içinden çıkarmak ve veri transferi yapmak isteyen aygıta bellek erişimine izin verecek bir yöntem gereklidir. Çeşitli tipleri (mod’ları) olan bu yönteme genel olarak DMA diyoruz. Çalışma mantığını biraz daha açarsak iş akışı şöyle özetlenebilir.

Diyelim ki DMA ile kullanacağımız aygıt video kayıt kartı (frame grabber). Kameradan gelen görüntüleri algılayıp, gerekli işlemleri (filtreleme, analog-dijital çevrim-parlaklık vs) yaptıktan sonra oluşan görüntüyü -640*480 çözünürlük, 256 renk ve saniyede 25 frame ile bir saniyelik veri büyüklüğü 7.3MiB veri transferine eşittir- sistem belleğine atmak için DMA denetleyicinden veri yollarının kontorlünü alır. Bu aşamadan sonra işlemci veri transferlerine karışmaz ve transfer dışında kalan işlemleri yapmaya devam edebilir. Video kayıt kartımız (PCI olduğunu varsayarsak sn 133 MiB veri transferi şansı vardır. Bu da 7.3 MiB’lık veri için 50 ms sürer) görüntüyü belleğe attıktan sonra işlemciyi -genellikle kendine ayrılmış interrupt ile- veri transfer işleminin bittiğine dair uyarır ve veri yolunun kontrolünü bırakır. Bu yöntemle çok büyük veriler işlemcinin yaptığı işe ara vermesine gerek bıraktırmadan taşınabilir. Teorik olarak bu veri transferinin işlemciye yükü %0#8242;dır.

Pratikte görebileceğimiz en iyi örnek ise CD*ROM’u DMA modundan PIO moduna alıp CD’den veri okumaya başladığımız durumdur. Bu durumda işlemci yükü %20#8242;nin üstüne rahatlıkla çıkabilir. DMA’nın Multiword DMA, Ultra-DMA gibi farklı çeşitleri de vardır.