hdmi ile tvden ses alamıyorum

agresifKid
02-02-2011, 18:39   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

evet arkadaşlar ben de bu malum sorunu yaşıyorum maalesef. geçen gün aldığım monster marka hdmi kablosuyla 'beko f 82-523 sb2hd srs' marka lcd tv ile 'acer aspire timelinex 4820tg' model bilgisayarımı bağladım. tv de görüntü almama rağmen sesi bir türlü alamadım. araştırmadığım yer, okumadığım öneri kalmadı. ses kartı ve ekran kartı sürücülerimi güncelledim. hala ses alamıyorum. yardımcı olursanız sevinirim. unutmadan ekran kartım 'ati mobility radeon hd 5650'. bazı yerlerde donanım masasındaki ses aygıtları altında 'ati hdmi' gibi bir seçenek bulunmalı denmiş fakat bende o seöenek gözükmüyor. sadece
1. hoparlör (realtek high definition audio)
2. realtek digital output (realtek high definition audio)
seçenekleri görünüyor.
filmleri izlerken kullandığım media playerlar ise bsplayer ve gom player. ikisinde de sesi bilgisayardan alamadım.
realtek digital output u varsayılan seçince ne bilgisayardan ne de tv den ses alamıyorum. şimdiden teşekkürler.

agresifKid
03-02-2011, 12:11   |  #2  
OP Taze Üye
4 mesaj

arkadaşlar yeni farkettim ati dp output seçeneği gelmiş ses aygıtlarına fakat takılı değil yazıyor ve bu seçeneği varsayılan yapamıyorum halbuki kablo takılı. lütfen yardım edin...

tfanbyar
12-03-2011, 00:47   |  #3  
Taze Üye
1 mesaj

hdmı ıle tv den ses alamazsınız
ses almanız için bilgisayarınızın hoparlör çıkısından tv de bulunan ve büyük ihtimalle rca giriş wardır. AUDİO İN yazar bu 2sinin arasına herhangi bi elektronik malzeme satan yerden AUX kablosu adı altında satın alabılırsınız.
Eger AUDIO İN girişi yoksa ya sesi laptoptan almaya dewam etceksınız yada gidip bi ses sistemi alacaksınız

Tuğsan
12-03-2011, 02:46   |  #4  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
879 mesaj
Alıntı: tfanbyar  
hdmı ıle tv den ses alamazsınız
ses almanız için bilgisayarınızın hoparlör çıkısından tv de bulunan ve büyük ihtimalle rca giriş wardır. AUDİO İN yazar bu 2sinin arasına herhangi bi elektronik malzeme satan yerden AUX kablosu adı altında satın alabılırsınız.
Eger AUDIO İN girişi yoksa ya sesi laptoptan almaya dewam etceksınız yada gidip bi ses sistemi alacaksını
Muhtemelen baska bir port ile karistirdin HDMI i. Ses aygitlarindan dogru ayarlari yaptigin zaman ses alman gerekiyor.

Bende o sekilde yapiyorum ama hic oyle bir sorun yasamdim. CC den televizyonu etkin hale getirdigim zaman ses aygitlarina ATI Hdmi geliyor, ve sorunsuzca etkin oluyor.

Son Düzenleme: Tuğsan ~ 12 Mart 2011 02:49