HERKES OKUSUN LÜTFEN!

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
atheke
26-09-2005, 14:46   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
98 mesaj

arkadaşlar bir şey sormak istiyorum ..burada yeni bilgisayar alacak arkadaşlar sistem önerilerini yazmışlar amma velakin yazdıkları sistemler hep uçuk sistemler yok 1gb ram fx6800 yok slı ultra anakart falan filan .ya yapmayıun arkadaslar bu kadar uçuk bir makina almaya ne gerek var.. sonuçta gidip de çok büyük bir mimari yada mühendislik veya grafik uygulamaları yapmayacaksınhız değil mi..paranıza yazık değil mi?
cevaplarsanız sevinirim
saygılarımla

Gökhan Varişler
26-09-2005, 14:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,298 mesaj

Aslında bi bakıma doğru söylüyosun mesala benim makinayı ben yaklaşık 2500 doları geçik bi fiyata topladım ama kendim için şöylede diyebilirim bilgisayar aynı sigara gibi bağımlılık yapıyor bu yüzdende bu bağımlılığı gidermek için en iyisi olsun istiyosun bu bilgisayar işide benim için aynen böyle.

atheke
26-09-2005, 15:01   |  #3  
OP Üye
98 mesaj

ya en iyisi olsun iyi güzel hoş da ya 3-4 sene sonra ne olacak yani.. aldıgın eniyi makine çöp..

jaina
26-09-2005, 15:03   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

İlk olarak ben senin düşüncene katılmıyorum neden?

Her insanın ihtiyacı farklıdır, mesela çıkan her oyunu tam özelliklerde kullanmak istiyorsanız böyle bir sistem toplanmak zorunda. Yada uzun bir süre rahat etmek istersen.

Mesela şu an için bir sistem aldın, işte ekran kartını 6800 degilde, 6600TDH aldın, 1 sene sonra kıvranmaya başlayacaksın yetmediğinden. Benim görüşüm bir bilgisayarın bazı şeyleri iyi alınmalı, ram, ekran kartı, harddisk gibi parçalarda upgrade hesap katılarak alınmalıdır. O yüzden bazı şeylerin uçuk olmasını anlayabilirim.,

Ama 1gb ram kesinlikle uçuk değil, şu anda 512ram dahi YETMİYOR. Küçük bir örnek vereyim, bilgisayarımda eğer bilenler var ise Battle for Middle Earth açtığım zaman ilk yarım saat pek sorun yok, ancak 1 saat sonra ara yüklemeler, oyuna girme süresi aşırı uzuyor, masa üstünde bir baktım ram kullanımı 700 mb olmuş, ki bende 512 var

Ne oluyor böyle olunca, pc harddiski kullanmaya başlıyor ve pc yavaşlıyor.
Ayrıca 64bit lik sistem alanlarda Vista kullanacaklarından ilerde zaten 512 MİN olacak, ideal ise 1024....
Sli olayını bende şu an için pek de önemli görmüyorum, ilk başta tek bir Sli destekli bri ekran kartı, sonra 1,5 sene sonra fiyatı ucuzlayınca aynısının ikincisi, ve çok da iyi olur.

(Ayrıca dediğin gibi uçuk sistem isteyenler o kadarda çok yok, bu zamana kadar 2-3 kişiye anca rastladım)

Kolay Gelsin

atheke
26-09-2005, 15:24   |  #5  
OP Üye
98 mesaj

benim gördüğüm kadarı ile forumda isitem önerisi getirenlerin topladıkları veya da toplamı düşündükleri sistemler çok yüksek! şimdi oyun için diyorsun.. madem o kadar cok para verilip bir makina  topanacaksa bunun sadece oyun için kullanılması çok yazık derim ..neden mi .. ARKADAŞLAR BİLGİSAYAR ALACAKSANIZ SADECE OYUN OYNAMAK AMACI İLE MAKİNA ALMAYIN..yok amacınız oyun oynamaksa sabredin ps3 alın ondaki grafiklerin simdiki ekrankartlarından cok daha iyi oldugu söyleniyor.
yani arkadaslar paranızı sadece oyun oynamak için yani bir atari satın almak icin harcamayın
saygılarımla

Chavez
26-09-2005, 17:22   |  #6  
Yeni Üye
23 mesaj

Jaina arkadaşımız yine güzel açıklamış.Atheke pardon da milletin derdi seni mi gerdi ? sanane ?İsteyen parası varsa istediğini alır.
"Parayı veren , düdüğü çalar" demiş atalarımız.

Bende yakında sistemimi komple değiştiricem ve 1700$ harcayacağım başta ben napıyorum diye çok düşündüm ,bu para bi pc için oldukça fazla diye ama bir çok şey var.Bir defa profesyonel c-s oynuyoruz arkadaşlar ile bunun dışında bilgisayarın başında çok vakit geçiriyorum oyun oynuyorum, film seyrediyorum, müzik dinliyorum, chatleşiyorum, forumlar okuyup bilgilenip diğer arkadaşlara yardım etmeye çalışıyorum vs...
Bilgisayarı hobi olarak gördüğüm için alabildiğimin hem performans olarak hemde dizayn olarak(kasa, vs...) olmasını istiyorum.Ayrıca alıcağım parçaların iyi olmasına ve uzun ömürlü olmasına özen gösteriyorum çünkü 1 sene içinde tekrar pc mi upgrade yapmak istemiyorum alıcapım bu süper pc beni en az 2-2.5 sene götürsün istiyorum.Bilmem anlatabildim mi?

Herkesin ilgi duyduğu alanlar farkılıdır , 16-17 yaşlarımdada tenise ilgi duyar en iyi raketleri/topları alır kullanırdım , 18 yaşımda arkadaşlar ile beraber halı saha maçları yapmaya başlayınca bu seferde forma,halı saha ayakkabıları vs.. başladı daha sonra ilgim iyice pc ye doğru kaydı.Ona bakarsan İstanbulda Ferrari/Porsche alan manyak mı oluyor?boşuna mı harcamış oluyor parasını?Başka bir arkadaşımda her ne kadar uyardıysam çok tehlikeli olduğunu araba hastası hız yapmaya, arabasını modifiye edip daha gösterişli/konforlu/hızlı bir araba yaratmaya bayılıyor!

jaina
26-09-2005, 19:11   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Evet Chacez haklı.

Atheke tamam dediklerin mantıklı, ancak ben kendimi örnek değilde işte bir hayattan parça gibi göstereyim;

Şimdi her ay neredeyse yeni bir telefon çıkıyor, ve bir çok kişi hemen her sene telefonun değiştiroyor, neden? Bir mantığı var mı?
Ya da adam şehirde dolacaşacağı arabaya 1.8, yerine 2.2 motor alıyor, modifiye ediyor?

Ben şahsen kasamın görüntüsünde, içindeki performansa kadar herşeyin en üst olmasını isterim. Şu an mesela 2.8ghz işlemci yeterken, ben 3.5ghz de kullanıyorum nedeN? Yetmediğinden mi?
Bir konuda haklısın ki, sadece oyun için bilgisayara verilecek paraya bende acırım, DÜNYA İÇİN, ama Türkiye için hayır. Şu an için konsollarda online şansınız yok gibi, ancak pc de çok daha geniş.

Neyse bu konu uzar...
Kolay Gelsin

atheke
27-09-2005, 11:17   |  #8  
OP Üye
98 mesaj

arkadaşım chavez tabii ki bana ne millet istediğini istediği paraya alsın.. benim derdim bu kadar para neden verilip de ihtiyaçtan daha fazlasının alındıgının öğrenmek .
kardeşim tamam ferrariyi alırsın o kadar para verip de. param olsa ben de alırım.. ama ferrari ile sadece ayağını yerden kesersin.ama bir bilgisayarla aynı kefeye konulmaz ki.. sen ferrari de bir oyun programlayamazsın veya bilgisayarla kendini geliştirdigin gibi kendini geliştiremezsin.sadece binip gezersin..ya da ferrari yi alırsın 10 sene 15 sene binersin.. bilgisayar öyle bir şey değil ki enfazla seni götürecegi 4 yıl..
yani anlatmak istedigim su:
tamam kardeşim istedigin bilgisayarı al .istedigin parayı da ver ama bu sadece oyun oynamak için veya bilgisayarda yapabileceğin herhangi basit bir iş için(müzik dinlemek film seyretmek internet vb.) işlerden daha fazlasını yap yani ..kendini geliştir ..bak mesela sana bir örnek:
yabancılar çatır çatır oyun yazıyor vede bundan acaip para kazanıyorlar ..kardeşim biz niye yapamıyoruz..bana göstersene bizde kac tane böyle firma var?

Son Düzenleme: atheke ~ 27 Eylül 2005 11:21
Chavez
27-09-2005, 15:18   |  #9  
Yeni Üye
23 mesaj

Senin sorduğun şey "neden bu kadar çok para harcıyorsunuz sisteminize en fazla 4 sene sonra tekrar değiştiriceksiniz nasılsa" bende açıkladım.herhalde pc sinde sadece müzik dinlemek isteyen biri gidipte bizimkiler gibi uçuk kaçık bir sistem almaz, alan salaktır onun yerine gider ipod alır veya creativein mp3 playerlarını ne bilim.
Son kez özetliyorum burda bu sistemleri alan kişilerin büyük bi çoğu sistemlerini hızlı-rahat ve kaliteli grafikler ile oyun çalıştırmak bunun yanısıra güzel film izleyebilmek için dvd-rom lar, ufak çapta bilgi kaydetmek için cd-rw lar, büyük çapta bilgi kaydetmek için dvd-rw lar, pro. ses le uğraşanlar creative ses kartları audigyler, uygulamarı hızlı çalıştırmak için hızlı işlemciler ve kaliteli bellekler vs... bu liste böyle uzayıp gider yani kimse burda bnm 1500$m var sadece film izlicem diye almıyor bu parçaları.Sadece dvd-film mi izliceksin?paran mı var?gider dvd-player alırsın kardeş babalar gibide izlersin bunun için elbette süper pc almaya gerek yok.

Ayrıca ben halen anlamıyorum, millet istediği kadar para harcayıp istediğini alsın bu seni neden ilgilendiriyor ki?Sadece müzik dinlemek için 1500$ harcıyorsa aptal demektir zaten, şuana kadar bu kadar para harcayıp böyle yapan birinide görmedim zaten.kusura bakma ama son derece gereksiz bir konu.konu kapansın burda uzayıp gider bu böyle.Ayrıca şöyle bir olayda var sana fazla gelen para, o kişiye az geliyorda olabilir.

darkstar
27-09-2005, 19:29   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

atheke
yanlis dusunuyosun diye bende biseyler yazacaktim ama yazacaklarimin hepsini jaina yazmis ama hakli oldugun bisey de varbence bi ekran karti ilk ciktiginda onu almak pekde mantikli degil yani ucma konusunda katiliyorum ama bu SLİ falan kesinlikle gelecege yatirim ikinci bi pc yerine ikinci bi ekran karti almak daha mantikli yani bence bu durumda iki tarafta hakli ne ucacan ne de paradan kacacan....

chavez sanada kesinlikle katiliyorum herkez amacina gore bisey almali ben simdi mixeri ne yapayim yada mutfak robotunu Dil çıkarıyor yaw cok alakasiz yerlere varmadan konu bi yere baglim ben en iyisi...

ne demisler?
herkez aldigini bi gunluk almamali bu gunun yarini da var demisler

thispothkey
28-09-2005, 18:06   |  #11  
Taze Üye
13 mesaj

bence bu konuda ihtiyaç birinci planda olmalı.İyi bi ekran kartıyla oyun oynayabilirsin.Geniş bi harddiskle veri saklayabilirsin .Örnek olarak yani

cyclops
28-09-2005, 22:59   |  #12  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

Ya arkadaşlar mesela ben yemek için manyak para harcar nerde ne iyiyse onu yerim adam araba tutkunudur arabası için harcar başka biride bilgisayarı için.Bu gayet makuldür.Şimdi ben lcd yi aldım sonra gittim tatile para kalmamış bi vaziyette geri gelemiyodum az kalsın ama pişmanmıyım hayır değilim önemli olan da bu parama yazık olmadığı düşüncesindeyim acıkcası.yani kim ne alırsa alsın parasına yazık olmadığı düşüncesinde ise bırakın alsın.parana yazık  demeyin.herkesin parasını harcadığı yerler vardır ve başka biri orayı fuzuli görüp parana yazık diyebilir.mesela atheke kardeş eğer sen bunu yazmışsan ve sigara içiyosan bence senin parana daha yazık ama sence değildir ve ben bunu anlarım kesinlikle yok kardeşim sen israf yaptın paranı çarçur ettin paranı demem demeyede hakkım yoktur.yani seninde demeye hakkın yoktur kısacası.

atheke
29-09-2005, 08:17   |  #13  
OP Üye
98 mesaj

ya arkadaşlar ben tam analatamadım herhalde .. herkes istediği makinayı alsın istediği paraya ben buna karşı değilim ..benim asıl varmak istediğim konu şu: ben alınan makinayla bir şeyler üretilsin birşeyler yapılsın diyorum.. yani verdiginiz para(harcadığınız emek ve zamana göre ) size para ve kariyer olarak geri dönsün..
bu konuyu asıl açmak isteme nedenim şudur ki; ihtiyaca göre bir makina alın diye açıklayayım: mesela ben grafik tasarım yapacaksam tabii ki bana özellikleri yüksek bir makinaya ihtiyacım olacak.. ama ben sadece bilgisayarda zaman öldürme mahiyetinde kullanacaksam da 2000-2500 Ytl lik makinaya verdigim paraya yazık derim..
arkadaşlar para kolay kazanılmıyor maalesef.. ben bu amaç doğrultusnda ihtiyaca göre makina alma taraftarıyım..
mesela şöyle bir örnek verebilirim bu konu hakkında:
misal benim ihtiyacım günde 3 ekmekse  ve ben o gun 5 ekmek alırsam geri kalan o 2 ekmek ne olur bayatlar degil mi ..peki neden..çünkü ben ihtiyacımdan fazlasını aldıgım icin.. o 2 ekmekte bayatlar ve küflenir bu arada..
şimdi bilgisayar her zaman alınan bir malzeme olmadıgı icin alan kişi de haklı o kadar çok para vermeye..şimdi ben o kadar para verip de bilgisayar alan kişiyi suçlama hakkım da yok ..
zaten bu konuda kimseyi suçladığım da yok zaten.
bu konu da bana da hak vereceğinizi ümit ediyorum..
saygılarımla

Son Düzenleme: atheke ~ 29 Eylül 2005 08:19
Chavez
29-09-2005, 10:20   |  #14  
Yeni Üye
23 mesaj

Atheke pardon ama hem saçma bir konu hem de verdiğin cevaplarda saçma.Az-çok nereye varmak istediğini anladım da yani ne diyim ki.O kadar çok para harcıyacaksanız hiç olmazsa ileride size getirisi olacak şekilde harcayın demek istiyorsunda kelalaka yani.Adamın bok gibi parası varsa, para kazanma sorunu yoksa, sadece zaman öldürmek için oyun oynuyor, film izliyor vs... yapıyorsa ne diyebilirsin ki?Parayı zor kazanan birisi zaten böyle büyük bir harcama yapmaz, yapıcaksada dediğin şekilde yapar.

Senin anlamadığın nokta orası faktörleri unutuyorsun.Kimisi işte çalışıyor para kazanıyor bu parayı biriktirip bilgisayar alıyor veya upgrade yapıyor, kimisinin ailesi zengin çocuk istiyor alınmasını ve ailesi şak diye alıyor.Birde bu konunun sadece bilgisayar ile alakalı olmasıda çok saçma, insanlar her gün milyarlarca para dağıtıyor bilimum eşyaya.

Benim sana hak verdiğim tek konu, "paranı harcıyacaksan işine yarar, ondan maksimum verim alabileceğin bir şey alki parana yazık olmasın"dır.

Birde bilgisayar kullanan insanların çok büyük bir kısmı zaten bilgisayarı zaman öldürmek için kullanıyor.Söyler misiniz aramızda kaç tane programcı var?kaç tane tasarımcı var?kaç tane web sitesi ile uğraşan flash ile uğraşan kişi var?

Uzamasın artık konu baydı ya.