Hiç ziyaret etmeseniz de bu site sizi tanıyor

CHIP Online
01-06-2010, 14:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

İnternette beni kim nereden bulacak diyorsanız şaşırmaya hazır olun: Bu site herkesi buluyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/hic- ... -taniyor_20371.html

Resimlerle: Dünyayı değiştiren internet siteleri!

Belki sizin şimdiye kadar internetteki gizliliğiniz konusunda hiçbir derdiniz olmamış olabilir. Ama en azından bu konuda kulağınıza bir şeyler çalınmıştır. Popülerlikler her geçen gün artan sosyal ağ sitelerinde paylaştığınız bilgilere kimin erişebileceği üzerinde yeterince söz hakkınız olmadığı için artık kimin sizin hakkınızda ne bildiğinden emin olmak mümkün değil. Bu konuda şikayetçi olanların çoğu, Facebook veya Google gibi devlerin sizin hakkında kolaylıkla her bilgiyi topladığını ve kullanabileceğinden yakınıyor. Ama tehlike bilgilerinizin bu sitelerin eline geçip geçmemesi ile sınırlı değil.

İnternette yayın yapan Spokeo.com adlı bir internet sitesi, sizinle ilgili tüm bilgileri internet üzerinde arayarak tümünü bir araya topluyor. Kendisini bir telefon rehberine benzeten site, sosyal ağ sitelerindeki bilgilerinize erişmekle kalmıyor, internet üzerinde farklı blog'larda yer alan yazı veya yorumların da size ait olup olmadığını ayırt edebiliyor.

Üstelik ayda 2.95 Dolar ödeyen herkes sizin hakkınızdaki kayıtlı tüm bilgilere ulaşarak, sizinle ilgili detaylı bir profil çıkartabilir. Eğer bu yazdıklarımıza inanmak size güç geliyorsa, siteyi şu adresten ziyaret ederek kendinizi arayabilirsiniz. Neyse ki site ABD merkezli arama gerçekleştiriyor ve Türkçe karakterleri çok başarılı bir şekilde yorumlayamıyor. Ama sık kullandığınız bir e-posta adresini arattığınızda karşınıza çıkan sonuç tahmin ediyoruz ki sizi de şaşırtacak...


Tüm konu: Hiç ziyaret etmeseniz de bu site sizi tanıyor

Resimlerle: Dünyayı değiştiren internet siteleri!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Spokeo sizi de tanıdı mı?

Shewky
01-06-2010, 15:20   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2010

mail adreslerimden tanındım :)

Pavement Engineer
02-06-2010, 03:59   |  #3  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
89 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2009

asdasdasdasdafsqwertyu@live.com appears to be a valid email address. Detayı göstere tıklayınca üye olman gerekiyor diyor. Bizde yedik..

undrgrnd
02-06-2010, 13:30   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
230 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2006

sen kimsin dedi