Hız aşımı

rastlantisal
25-08-2010, 17:54   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

Merhabalar.
AMD Phenom 2 X4 AM3 945 işlemci.
GIGABYTE MA78LM-S2 AMD 760G S/L/V PCI-E AMD 940 anakart.
2+2 ddr2 800mhz kingston ram.
ZOTAC GTS 250 ECO 1GB DDR3 256Bit DVI-HDMI PCIe ekran kartı.
COOLER MASTER Real Power 620W ps.
Genel olarak sistemimin ana hatları bunlar.

Ömrümde ilk overclocku 386sx işlemcimi 12mhz'den 15mhz'e çıkararak başladım. Devamında k6II'ler efsane celeron 300a (512mhz'e), athlon xp2000i 3200e vs diye gitti. Tabi malum hayat şartları yaşta ilerleyince devamında overclockla uğraşacak zaman kalmadı. Şimdi bolca vaktim var. O yüzden hız aşımı yapmak istiyorum. Lakin konudan çok uzak kaldığım için elimdeki ürünlerin hız aşımına ne kadar uygun olduğunu bilmiyorum. Öncelikle işlemci fanını değiştireceğim. Zaten stock fan oldukça gürültücü. Evimdeki bilgisayar hiç kapanmaksızın oyun oynuyor. İki seçenek arasında kararsız kaldım ve ikisininde anakartıma olup olmadığını bilmiyorum.
Soru 1:
1. fan: THERMALTAKE CL-P0466 SpinQ
2. fan: THERMALTAKE CL-P0477 BigTyp VP
İkisi arasında 8$ gibi bir fiyat farkı var. Gözüme ilk fan çok güzel görünsede, fan mimarisinin değişik olması ileride çıkabilecek sorunlarda fanını değiştirememe neden olacak.

Soru 2 :
Acaba phenom II X4'lerde çarpan kiliti var mı? Eğer varsa ramlerimi soğutmak için THERMALTAKE CL-R0028 V1R gibi bir soğutucu almam gerekir mi?

Soru 3:
Kuzey köprüsü için soğutucusunu değiştirmem gerekir mi?

Soru 4:
Ekran kartımın üstündeki kendi fanı oldukça büyük görünüyor ama ramlere doğrudan teması olmadığı için çokça da içime sindiremedim. Acaba hız aşımında sıkıntı yaratır mı? Eğer değiştirilecekse tavsiye edeceğiniz bir ürün var mı?

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Jubei76
25-08-2010, 19:16   |  #2  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

Soru 1:
1. fan: THERMALTAKE CL-P0466 SpinQ
2. fan: THERMALTAKE CL-P0477 BigTyp VP
İkisi arasında 8$ gibi bir fiyat farkı var. Gözüme ilk fan çok güzel görünsede, fan mimarisinin değişik olması ileride çıkabilecek sorunlarda fanını değiştirememe neden olacak.
(her 2 işlemci soğutucusununda am3 işlemci desteği olduğunu ben göremedim ama eğer varsa ben ilk soğutucuyu tavsiye ederim ,nedenmi ? çünkü takıldığı zaman önden soğuk havayı alıp arka taraftan sıcak havayı atıyor ve buda kasasın arka tarafındaki arka fannıa doğru sıcak havayı atıyor ve güzel bir hava dönüşümü olacaktır kasanın içinde)

Soru 2 :
Acaba phenom II X4'lerde çarpan kiliti var mı? Eğer varsa ramlerimi soğutmak için THERMALTAKE CL-R0028 V1R gibi bir soğutucu almam gerekir mi?
(bu sorunun cevabını amd fanatiği arkadaşlarım çok daha iyi bilirler bu soruyu onlara bırakıyorum)

Soru 3:
Kuzey köprüsü için soğutucusunu değiştirmem gerekir mi?
(eğer anakart çok ısınan bir modelse fanlı soğutucular var onlar uygun olacaktır)

Soru 4:
Ekran kartımın üstündeki kendi fanı oldukça büyük görünüyor ama ramlere doğrudan teması olmadığı için çokça da içime sindiremedim. Acaba hız aşımında sıkıntı yaratır mı? Eğer değiştirilecekse tavsiye edeceğiniz bir ürün var mı?
(evet değiştirmekte fayda var eğer bir bütçe aralığı belirtirseniz yeni ekran kart tavsiyesinde bulunabiliriz. ilk önerim hd5770)

umarım yardımcı olabilmişimdir ?

rastlantisal
25-08-2010, 22:58   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

Çok teşekkür ederim. Yeteri kadar yardımcı oldun üstat. Ekran kartını bir süre daha değiştirmeyi planlamıyorum. Zaten şu aralar tek oynadığım oyun silkroad.
Saygılarımla.