Hızlı internet istemeyen ülke...

CHIP Online
23-03-2009, 21:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Hükümet hızlı interneti yaymaya çalışıyor, vatandaş istemiyor: İşte hızlı internete hayır diyen ülke

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Hizl ... yen-ulke_11595.html

Ofcom, geçtiğimiz günlerde yayınladığı son raporunda, İngiliz halkının yaklaşık %22'lik bölümünün yüksek hızlı internet erişimiyle pek de ilgili olmadığını ortaya koydu.

Ofcom'un CEO'su Ed Richards, London School of Economics'te yaptığı konuşmasında İngiliz hükümetinin var gücüyle tüm ülkeyi internetle donatmaya çalıştığını belirtirken, İngiliz kullanıcıların hemen hepsinin hızlı internetin faydalarıyla ilgili mesaj bombardımanına tutulduğunu vurguladı.

Ancak İngiliz yönetiminin tüm bu yaptıkları da yeterli olmamış olacak ki, Ofcom'un yayınlanan son raporu, İngilizlerin hiç de azımsanmayacak bir bölümünün yüksek hızla internete bağlanmaya pek de sıcak bakmadığını ortaya koyuyor. Rapora göre İngilizlerin %40'lık bir kesimi yüksek hızda bir internet bağlantısına sahip değil ve yüksek hızda internet bağlantısı bulunmayan kullanıcıların büyük bir bölümü ya yüksek hızda bir internet erişimini kişisel olarak istemiyor ya da yüksek hızlı internet tarifesine geçecek maddi olanağı kendisinde bulamıyor.

Tüm konu: Hızlı internet istemeyen ülke...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Siz Ofcom'un bu raporunu nasıl yorumluyorsunuz?

blueagle
23-03-2009, 22:18   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

İngiliz halkına bravo!..Demek ki global aç timsahların tuzağına düşmeyecekler.Neymiş efendim?Hızı internetmiş...Amaç, hızlı internet bahanesiyle insanların cebindeki parayı hüpletmek.Sanki hızlı internet için daha fazla benzin(!)harcayacaklar.Şöyle bir düşünün.Hızlı internet, daha daha daha yeni model cep telefonu,HD nin HD si görüntü,bilmem kaç cigabayt flash bellek,bilmem kaç bit ekran kartı v.s. örnekler uzar gider.Herşeyin daha daha fazlası ne veriyor insanlara?Aslında koca bir hiç...Ama insanoğlu aç gözlü...Allah aşkına biri söylesin,özelliklerin özelliği olan cep telefonları, benim 100 kaatlık cep telefonundan daha mı çok kolaylaştırıyor hayatınızı?Bunun cevabı da koca bir hayır!..Ama global timsahlar işi iyi biliyor.İnsaoğlunun aç gözlülüğünü iyi kullanıyor.İşin kötüsü koca koca devletler de bu işten kaymak yemek uğruna alet oluyor.Hem de kendi vatandaşını söğüşlemek pahasına...Hatırlayın şöyle bir.TT yi satın alan Lübnanlı ne söz vermişti,ne oldu?Telefon ucuzladı mı?İnternet ucuzladı mı?Hayır...Tarife değişikliği numarasıyla ucuzluk tezgahı yapıp daha da büyük kazıklar atmaya devam ediyorlar.İngiliz halkına bravo!..Ben de hızlı-mızlı internet istemiyorum arkadaş!..Ucuz internet istiyorum.Hem de telefon hattı aboneliğine mecbur edilmeden...Herkese saygılar.

ReFeRaNSs
23-03-2009, 22:25   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

Aslın da bazen halimize şükretmemiz gerektiğini düşünüyorum, biz 1 mbit neti bulmuşuz,(evet pahalı orada bende kızıyorum.) evinde bırak neti yiyecek yemeği olmayan insanlar var.
  6 aydabir gpu,cpu vs. çıkartmak o insanlara birşay kazandırmıyor,aksine kötü olan hayatlarını, küresel ısınmaya neden olan gelişmiş ülkeler, dahada kötü ediyor.

Teknojinin gelişimi güzel ama bi yerden sonra sadce ego tatmin etmeye yarıyor. yok dünyanın en hızlı neti bizde, en hızlı pcsi bizde bilmemne.

İngiliz halkından beklemeyeceğim bir davranış. Onlarda internet, ne kadar hızlı ne kadar pahalı açıklanmamış haberde, her halde bizden pahalı değildir, bu düşünceme dayanarak, gelin bide Türkiye'mde neti görün demek istiyorum.

Son Düzenleme: ReFeRaNSs ~ 24 Mart 2009 00:13
Banned
23-03-2009, 22:55   |  #4  
Banlandı
232 mesaj

onların yavaş dediği internet bile bizimkinden hızlı yanlız onuda söyleyeyim ayrıca adamlar hızlı internete karşı değiller farkındaysanız sadece kendileri daha hızlısını talep etmiyorlar ve evet hızlı internet için kuruluşlar para harcamak zorunda kalıyorlar çünkü örneğin ttnet şu andaki bakır kablolarla hızı çok az arttırabilir daha iyisi için fiber optik hat lazımdır...ve unutmayın ki daha iyisini istemeyen daha iyisini bulamaz..şu anki internet hızımız temel şeyleri karşılamak için gereken seviyenin çok altında bu para kaptırmak değil gereklilik..nasıl ki işletim sistemleri çalışmak için azami değerde sistem istiyor fazlası sadece zevk ve lüks işi oluyorsa(örneğin winxp için 8gb bellek satın almak gibi) bu da azami internet hızına ulaşamadığımız anlamına geliyor...unutmayın internete girdiğimizde biz sayfaların açılmasını beklememeliyiz sayfa bizi beklemeli...internetten tv izleyebilmeliyiz(evet hd) bir dvd indirmek için eşe dosta gidip sınırsız var mı diye sormamalıyız bir ay plan yapmamalıyız gidip cafede 5 saat harcayıp indirip onu flash bellek ile evdeki bilgisayara(evet kotalı) getirmek zorunda kalmamalıyız...eğer 1mbit hız yeterli olsaydı japonyada bugün 1gbit hız olmazdı ve de hala bu hızı arttırmaya uğraşmazlardı...evet siz daha hızlısını istemeyebilirsiniz ama ben istiyorum...internetin hızının artmasının size zararı yok ama bana yararı var...çok para mı dediniz!!! zaten her ay ttnete verdiğimiz para bunun için yeter de artar bile...kazık mı evet var...ama halk memnun değil mi..ne diyeyim daha ya....

bwhiteb
23-03-2009, 23:46   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,354 mesaj

ing. int. demekki yeterince hızlı. onun içinde fazladan para vermek istemiyorlar.

Fattur
24-03-2009, 00:01   |  #6  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Bizde de int. yeterince hızlı olsa bizde laf etmeyiz.Ayrıca

yüksek hızlı internet tarifesine geçecek maddi olanağı kendisinde bulamıyor

Bu cümleye dikkat çekmek isterim.Onlar türkiye'ye gelince herhalde yatıp kalkıp dua ederler..Kahkaha

kudretisci
24-03-2009, 09:21   |  #7  
Üye
60 mesaj

keşke bizdede internet onlarınki kadar hızlı olsaa

Hiper£l£v£nKids
24-03-2009, 12:38   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj

Ofcom İngiliz'leri buraya getir.

bahtiyar61
24-03-2009, 15:38   |  #9  
Yeni Üye
21 mesaj

nasıl bulmamı isterdiniz, ingiliz halkı haklı bence. fiyatlar çok yüksek hızlar daahhüt edilenden çok çok aşağıda. ingilizler bile yüksek hızda internet paketlerini alamadıklarına göre bir de bizleri düşünün. bütün bunların üzerine ekonomik kriz diye (bence)yapay bir kriz ortamı oluşturulmuşken yapabilecek birşey yok. artık bu hızlar ya artırılmalı ya da büyük bir indirim yapılmalı.
    belki ''yapıldı zaten'' diyenler olacaktır, ama bu devede kulak misali bir indirimdir. bunu da zaten devlet yapmıştır. asıl indirimi servis sağlayıcılar yapmalıdır. işte o zaman indirim yapıldı diyelim..Beğendim

OnlyMann
24-03-2009, 15:40   |  #10  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

bizde de mevcut hızlı internet, Adsl +2, g.shdsl ve VSDSL var ama kaç kişi kullanıyor. Çünkü abonelik bedelleri çok yüksek ve bunu sağlayacak donanılarda aynı şekilde pahalı. Kaldı ki normal adsli bile tam hızıyla (tahhaüt edilen hızda) kullanamıyoruz. Öncelikle mevcut hat hızlarının taahhüt edilen şekilde kullanılması sağlanmalı daha sonra yüksek hızlar konuşulmalı.

yorumunu yazmıştım sanırım bana katılıyor olacaksınız.

erdem barış
24-03-2009, 18:40   |  #11  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,312 mesaj

ben olsam isterdim bizde de böyle girişken devlet olsaydı ne güzel olurdu rekabetten kızışan ortam fiyatları bayağı aşağı çekerdi. kaç mbps kullanıyorlar ve istemedikleri hızlı internetin nekadar hızlı olduğunuda belirtselerdi daha iyi olurdu 16 mbps altında kullandıklarını sanmıyorum.

ReFeRaNSs
24-03-2009, 18:47   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

Bu sitede gösterildiğine göre minimum 2 mbit ama tam anlayamadım.

buda orjinali

gelefsane
27-03-2009, 15:21   |  #13  
Yıllanmış Üye
353 mesaj

geçicbir indrim olduğu için piyasayı ancak geçici bir süre canlandırabilir sonrası gene aynı olur bence.tıpkı ötvnin indirlmesiyle stoklardaki arabaların bile satılması gibi....