hocam yardım edin yoksa 10puan elden gidiyorrrr

Elçin bahar
28-05-2007, 21:45   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
260 mesaj

hocam merabalar ben lise 3. sınıf bilgisayar öğrencisiyim bu gün yazılı olduk ve kafamı karıştıran bi soru çıktı soru şöyle. Aşağıdakilerden hangisi format atmanın amaçlarından DEĞİLDİR..?
A)Harddiske bakım için atılır.?
B)virüsleri silmek için atılır.?
C)harddiskteki bilgileri silmek için atılır?
D)windows işletim sistemi açılmadığında atılır.?

bende bu şıklardan doğru cvp olarak *A* şıkkını işaretledim ama hocam diyoki doğru cvp *B*. şimdi asılsoru şu HDD'ye virüs silmek için format atılmazmı???

BOOMFUNKMCS
28-05-2007, 21:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

bence doğru yanıt " C " şıkkı." C)harddiskteki bilgileri silmek için atılır?"

neden durduk yere bilgilerimizi silmek isteyelim ki!

Elçin bahar
28-05-2007, 21:58   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
260 mesaj

hocam hdd ye virüs silmek için format atılmazmı peki

altaytuna
28-05-2007, 22:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
250 mesaj

Soru biraz tartışmalı bence...

Hocanın dediği doğru biraz.... Virüs silmek için virüs proğramları var...Her virüs bulaştğında format atarsan başa çıkamazsın. Ama harddiske bakım için illede format atman gerekmez...Bilgisayardaki bilgileri silmek içinde illede formata gerek yok...Windows açılmadığında format atılabilir..ama Bunun sebebi acaba harddiskmidir????

Neyse....Eninde sonunda hocanın dediği doğrudur diyelim...

Elçin bahar
28-05-2007, 22:05   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
260 mesaj

ama hocam öyle virüsler varki virüs programları bile bulup silemiyor bu yüzden bence format atılır ama okul hocam diyoki atılmaz peki çaresiz kalınca sizce ne yapılmalı..?

BOOMFUNKMCS
28-05-2007, 22:05   |  #6  
Yıllanmış Üye
3,373 mesaj
Elçin bahar
hocam hdd ye virüs silmek için format atılmazmı
bilgisayarına virüs girerse ve çok etkili bir virüs ise windows işletim sistemin çöküşe geçer,bundan kurtulmak için format atarsın.harddisk in zaman içinde içerisindeki sistem dosyaları yıpranır/silinir ve onarma yaparsın bu etkili olmazsa format atarsın ve ilk günkü performansı yakalarsın.ama durduk yere sağlam bir sisteme sırf bilgileri silmek için asla format atmazsın,çünkü delete tuşu zaten dosyalarını siliyor.ayrıca çok fazla format atmak iyi değildir çünkü hdd de bad sector oluşturur.

hadi iyi akşamlar

BOOMFUNKMCS
28-05-2007, 22:06   |  #7  
Yıllanmış Üye
3,373 mesaj
Elçin bahar
ama hocam öyle virüsler varki virüs programları bile bulup silemiyor bu yüzden bence format atılır ama okul hocam diyoki atılmaz peki çaresiz kalınca sizce ne yapılmalı..?
yazdığın soruyu sende mi anlamadın acaba :D

" format atmanın amaçlarından DEĞİLDİR..?"

C şıkkı hariç tümü için format atılabilir bence ama delete tuşu varken neden dosyalarını silmek için format atarsın ki?

Elçin bahar
28-05-2007, 22:09   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
260 mesaj

cvp verdiğiniz için saolun hocam kusura bakmayın sizide rahatsız ettim iyi akşamlar..?

ceryan67
28-05-2007, 22:15   |  #9  
Yıllanmış Üye
527 mesaj

Anlaşılan 10 puan elden gitti .. Geriye 90 puan kaldı oda iyi bir puan.... İyi çalışmalar...

Kaos-220
29-05-2007, 00:13   |  #10  
Yıllanmış Üye
284 mesaj
Elçin bahar
hocam merabalar ben lise 3. sınıf bilgisayar öğrencisiyim bu gün yazılı olduk ve kafamı karıştıran bi soru çıktı soru şöyle. Aşağıdakilerden hangisi format atmanın amaçlarından DEĞİLDİR..?
A)Harddiske bakım için atılır.?
B)virüsleri silmek için atılır.?
C)harddiskteki bilgileri silmek için atılır?
D)windows işletim sistemi açılmadığında atılır.?

bende bu şıklardan doğru cvp olarak *A* şıkkını işaretledim ama hocam diyoki doğru cvp *B*. şimdi asılsoru şu HDD'ye virüs silmek için format atılmazmı???

CEVAP C   
A şıkı ile C hemen hemen aynı... AMa C de bunu direkt açıklamış

B Şıkkı ise yanlış. NEDEN? Virüsleri silmek için Format atılır fakat her virüs girdiğinde Format atarsan işin var Anti-Vİrüse gerek yok...

D ise herhangi bir donanım sorunuda olabilir. Eğer Sistemden(OS) ise Format atarsın....

Kaos-220
29-05-2007, 00:22   |  #11  
Yıllanmış Üye
284 mesaj

pardon pardon ben soruyu yanlış anlamışım........

bosluk
29-05-2007, 03:08   |  #12  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

DEĞİLDİR..?

Sorudaki bu kısım hatalı olmuş. Soru HANGİSİDİR? Olmalıydı ve doğru yanıt da en iyi ihtimalle C şıkkı olabilirdi. Formatın sadece 3 amacı bulunur, ilki sabit sürücüdeki bilgileri kısayoldan komple silmektir, ikincisi yeni bir işletim sistemini, partisyon tabloları veya boyut veya birden çok partisyon oluşturduktan sonra ilk elden kurmak için yapılabilir (ki çok şart da değildir, sadece sürücüde ayarlama ve özelleştirme yapmak isteniyorsa kullanılabilir), üçüncüsü de bu partisyon tabloları bozulduğunda tamir etmekle uğraşmak yerine kısayoldan direkt halledebilmek içindir.

A, B ve D şıkları formatın yararlarından DEĞİLDİR :) Bakımla alakası yoktur, virüslerin çoğu formattan sonra da hortlarlar (partisyon veya dosya geri dönüştürücüsü programların çalışma mantığıyla kodlanmışlarsa ya da MBR virüsleri iseler), ve Windows işletim sistemi kurmak için de formatlama yapmanıza gerek yoktur (nitekim çoğu OEM sabit sürücü FAT32 formatlı olarak geliyorlar günümüzde zaten, NTFS'ye ya da başka bir biçime dönüştürmek tamamen sizin insiyatifinizdedir, bir gereklilik değil tercihtir yani).

Yani doğru yanıt C şıkkı olacaktır, ancak soru kalıbı hatalıdır burada. DEĞİLDİR yerine AMAÇLARINDANDIR olduğunda soru ve C yanıtı doğru olacaktır. Üniversite sınavında böyle bir soru sorulsa idi %100 iptal edilirdi yani, zira şu anda birden çok yanıtı var sorunun Göz kırpma

bosluk
29-05-2007, 03:14   |  #13  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Aslında soru YARARLARINDANDIR? olsa bile sorunun düzgün bir yanıtı yok. Biraz önce C şıkkı dedim ama aynı D şıkkındaki gibi verileri silmek de bir gereklilik deil bir tercih meselesidir :D Aslında formatlamanın herhangi bir yararı bulunmuyor. Soru tamamen hatalı ve eksik sorulmuş.

Soru şöyle olursa düzgün olacak ve doğru yanıtı da çıkacaktır :

YARARLARINDANDIR?

E) Partisyon yapısı bozulduğunda onarım yapmak için

Ancak bu durumda Doğru yanıtımız E olabilir, hocanıza forumda tartıştığımız bu çıktıyı gösterebilirseniz sanıyorum ki soruyu iptal edebilecektir Gülümseme

benersince
29-05-2007, 13:01   |  #14  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

SORU TAMAMAEN BİR YORUM FORMUNDA SORULMUŞ EVET BAZI DURUMLARDA YANİ VİRÜSÜN SİSTEME YERLEŞMİŞ VE ZARAR VERME ENDİŞESİ DUYULDUGUNDA FORMAT ATILABİLİR

HDD Yİ KOMPLE BU DA NASIL BİR NEDENDEN DOLAYI İSE ANCAK SİLMEK GEREKTİGİNİ FAR EDELİM EVET SİLİNMESİ İÇİN ATILIR

İŞLETİM SİSTEMİ AÇILMADIGINDA NASIL BİR SORU İSE NEDEN AÇILMADIGI ÖNEMLİ RAM DEN YAPAR PCU DAN YAPAR VB HADİ İŞLETİM SİSTEMİ ÇÖKTÜ DİYELİM GENE ATARSAN OLUR

EVET KISACASI  EKSİK AÇIKLAMA YAPILARAK SORULMUŞ BİR SORU OLDUGUNU VE YAPILAN DOGRU YORUMA GÖRE HER ŞIKKIN DOGRULUK PAYI OLDUGUNU DÜŞÜNÜYORUM

ANCAKKENDİ ADIMA BUNCA VİRÜS PROGRAMI VARKEN VE SİSTEMİMİ TEHDİT EDEN BİR VİRÜS YOKSA NEDEN FORMAT ATAYIMKİ

SAYGILARIMLA