HP bilgisayar işini bırakıyor!

mesut53
19-08-2011, 21:45   |  #1  
mesut53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
294 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2011

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi HP, 10 milyar dolara Autonomy Corp.’u alacağını duyurdu. Gelen bilgilere göre şirket bu alımla bilgisayar üretimine bağlı olan iş modelini yavaş yavaş terk ederek internet üzerinden kullanıcılara bilgisayar hizmeti vermeyi planlıyor. Şirket tüm PC, tablet ve telefon donanım birimlerini satacak.

IBM'İN MODELİNİ BENİMSEYECEK
Hewlett-Packard (HP), kişisel bilgisayar, tablet ve telefon işlerinden çıkacağı yolundaki söylentilerin doğru olduğunu açıkladı. Tüketici elektroniğinde son yıllarda görülen en önemli stratejik değişiklik kararı çerçevesinde, HP'nin PC üretim birimleri satılacak, geçtiğimiz yıl satın alınan Palm-WebOS mobil biriimi kapatılacak.

HP'den yapılan küresel açıklamada, firmanın tabletler de dahil geleneksel PC ve donanım üretiminden tamamen çıkacağı, birimleri toplu ya da parçalı olarak satacağı belirtildi.

Kararın en şaşkınlık yaratan kısmıysa, geçen yıl 1.2 milyar dolar ödenerek satın alınan Palm firmasıyla ona ait WebOS mobil işletim sistemi işinin tamamen kapatılacak olması. Böylece akıllı telefon pazarında rekabet edeceği Pre telefon modeliyle birlikte yine WebOS'la çalışan yeni TouchPad serilerinin üretiminden vazgeçiliyor. Halbuki firma daha geçtiğimiz Mart'ta WebOS'u aşamalı olarak tüm donanım ürünlerine entegre edeceğini duyurmuştu.

Kararda firmaya yakın geçmişte katılan CEO Leo Apotheker'in vizyonunun etkili olduğu belirtiliyor. Alman rakip SAP'tan HP'ye geçen Apotheker, IBM modelini izleyerek firmayı donanım üreticisi olmaktan çıkarıp tamamen yazılıma yönlendirmeyi planlıyor.

Apotheker'in donanım üretiminin eskisi kadar karlı olmadığı, farklı ve çeşitli kanallardaki irili ufaklı yazılım üretiminin daha karlı işler haline geldiği kanısında olduğu belirtiliyor. Nitekim firma, yeni strateji çerçevesinde İngiltere merkezli Autonomy adlı yazılım firmasını tam 7.1 milyar dolar ödeyerek satın alacağını duyurdu.

Çinli Foxconn'un Türkiye'de bu yıl açtığı fabrikada HP ile birlikte masaüstü bilgisayar üretiliyor. Yeni operasyon çerçevesinde HP'nin PC birimlerini satın alacak olan firma dolayısıyla Foxconn'un Türkiye fabrikasının da iş ortağı olmuş olacak.

HT Ekonomi (Teknoloji)

Son Düzenleme: Andaç Işık ~ 28 Ağustos 2011 19:37
faceman
19-08-2011, 21:58   |  #2  
faceman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,591 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2011

iyi oldu zaten çok ısınıyordu :)

caner52
19-08-2011, 23:05   |  #3  
caner52 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
129 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2011

yerinde bi karar:) fazla oldumu millt seçimde zorlanıyodu zaten :D
asus & toshiba  tercih sizin :)...........(genelde bu üçü kıyaslandığı için yazdım)..