Hp dv 5287 fan sesi

selim28
10-03-2007, 01:37   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba arkadaslar,
Hp pavilion dv5287  laptopum var.laptopun performans1ndan çok memnunum yaln1z fan sesine ilk zamanlar dikkat etmiyordum daha dogrusu tak1nt1 etmiyordum.fakat simdi art1k ona odaklan1nca fan iki dakkaya bir çalisip sesli çal1iyor.ekran kart1m gefforce go 7400 turbocache.Bu fan sesini kisma imkanim varmi,etraftan biosla fan kontrolu yapilabilecegini felan duydum.Bu laptoptan kullanan arkadas varsa ayn sorun varm1?
yardimci olursaniz çok sevinirim simdiden tesekkürler.

feumarte
05-04-2007, 16:24   |  #2  
Taze Üye
17 mesaj

öncelikle sunu belirtmek isterim ki bu sitenin hiçbir kar amacı yoktur;insanları bilinçlendirmek ve magdur olmalarını engellemek amacıyla yapılmıstır...

girin ve okuyun;etrafınızdakilere bildirin;özellikle de bu aralar notebook almak isteyenlere...
Bizzat kendi yasadıgım olaydır.
Eger sizinde bu konuda yasadıgınız problem varsa blog kısmında kendi yazınızı olusturabilirsiniz.
Umarım admin arkadaşlar anlayısla karsılar;yanlıs konu  kısmına acmamaya ve kural ihlal etmemeye calıstım umarım basarabilmişimdir.

BENDE DE aynı laptop vardı servise götürdüm yenisi geldi şimdi onda da farklı problemler cıktı istersen ekle görüşelim msn : fuatemre@hotmail.com

Son Düzenleme: feumarte ~ 05 Nisan 2007 16:25
erkanc
05-04-2007, 18:31   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

fanları temizleye bilirsen fanları temizle özel spreyleri vardır onlardan birini al fanları tek tek çıkar yalnız daha önce notebook sökmemişsen bence kalkışma bazıları direk altından açııyor ama bazılarında işlemci fanına ulaşmak için klavyeyide sökmek lazım en eğer yapmazsan bir servise götür onu temizlesinler

selim28
06-04-2007, 21:57   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

Mrb,
yanıt yazdığın için teşekkür ederim.yalnız ben Pc yi 3 ay önce aldım.ozamanda aynı sorun vardı.fanların hemen kirlenmiş olacağını sanmıyorum.yani öyle sürekli çalışmıyor fan fakat çalıştığı zamanda özellikle gece sesi rahatsız ediyor. ekran kartım nvidia geforce 7400 turbocache.bu ekran kartıyla ilgisi varmı acaba fanın yoksa işlemciylemi ilgisi var.bu konuda bilgin vrmı?
ilgin için teşekkür ederim .Hşçkal.

erkanc
09-04-2007, 13:28   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

aldığında da bu tür sounlar varsa aldığın yere geri götür bence

Son Düzenleme: erkanc ~ 09 Nisan 2007 13:28
Aras Yurtman
04-05-2007, 10:34   |  #6  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Bence HP Pavilion'lar gayet sessiz; çünkü bende hem HP Pavilion (DV5189) hem de HP Compaq (nc8430) var; işlemcileri Core Duo 1.83GHz ile 2.00GHz, ekran kartları GeForce 7400 ile MobilityRadeon X1600. Pavilion'un fanı arada bir çalışıyor; Compaq'ın fanı ise hep 2. seviyede çalışıyor; arada bir 1. seviyeye düşüyor. Bu yüzden Pavilion'un fanının sessiz olduğunu söyleyebilirim.

CHIP dergisinde (yanılmıyorsam Nisan sayısında) bununla ilgisi bir konu vardı. İşlemciyi ve ekran kartının çalışma frekansını düşürüp pil ömrünü arttıran ve gürültüyü azaltan programlar veriliyordu. Araştırıp daha sonra daha detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

Aras Yurtman
04-05-2007, 13:17   |  #7  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

CHIP Online'da daha önce bu konu ile ilgili bir haber yer almış:

Buradaki işlemler pil ömrünü arttırmaya yönelik; ama işlemci ve ekran kartıyla ilgili olanlar gürültüyü de azaltıyor.

selim28
06-05-2007, 00:51   |  #8  
OP Taze Üye
3 mesaj

Mrb,

Ben alalı nerdeyse 5 ay oldu teknosadan sonuncuyu almıştım.Keşke almasaydım. ya bu fan benim başımın etini yedi cidden.Abartmıyorum acayip gürültüsü var sanki masaüstü pc gibi. Hiç durmuyor.HP ye mail yazdım.Biosunu güncelle yazmışlar Güncelledim hiçbir faydası olmadı.Olmazsa serivise gönderin yazmışlar.Bende açıkçası servise götürmeye korkuyorum.Çünkü forumlardan okuduğum kadarıyla bir sürü kişi bu Hp Servisinden bıkmışlar. Ama galiba mecburen götürecem.Teknosa ya sordum fan sesini normal dediler.Onlarda anlamıyorlar sanırım atıyorlar kafadan.Bende forumlardan Hp nin genellikle fan seslerinin ggürültülü olduğuna dair şeyler duydum.Yani sizin pavilion gerçekten sessizse çok iyi valla.inanki pcde çalışasım gelmiyor.

yanıt yazdığın için teşekkür ederim
Hoşçakal

efulik
25-10-2007, 23:14   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

İstanbul Kozyatağındaki HP servisinin kaliteli olduğunu oraya laptop gönderen bi arkadaşım söyledi.Bende DV5287 kullanıyorum,yakın zamanda bende fan sesi sebebiyle götürmeyi düşünüyorum.Eğer istanbuldaysan kozyatağı servisini tavsiye ederim.