http://ad.5iyy.info/day.js virüsünden kurtulamıyo

masolak
10-07-2008, 13:48   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
179 mesaj

Merhaba Arkadaşlar;

Ben interneti evimin altında bulunan internet cafeden alıyorum. ağ dolaşan virüslerden dolayı PC ye sürekli format atmak zorunda kalıyorum. şu anki en son mübtela olan virüs ise kaspersky 7'nin tanımlamasıyla http://ad.5iyy.info/day.js olarak bulunuyor. acaba hangi programı yüklersem ağdan gelen virüslere karşı kalkan olur. ya da ne yapmalıyım. Bilgisayarıma daha dün format attım (tabi ağ kablosunu çıkartarak) ancak kurduktan hemen sonra ağ kablosunu taktıktan sonra yine belirttiğim virüs uyarısını aldım. ne yapmalıyım?

Tuğsan
10-07-2008, 14:05   |  #2  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
879 mesaj

Merhaba,

ağ kablosun'u cıkartıp format attıktan sonra, antivirus programı ve bir firewall kurun.Sonra ilk iş güncellemeler olsun. Sürekli aynı bağlantıyı kullancaksanız dosya ve yazıcı paylaşımını kapatın. Kurduğunuz firewall'ı max düzeye getirin. Onun haricinde özel uygulamarımız varsa onların kullandığı portları değiştirin.Bunlar dışında pek bir seçenek yok gibi durumunuz için.

masolak
10-07-2008, 15:24   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
179 mesaj

dediğinizin hepsini dünki son formatımda yaptım. internette bir sayfa açmadan önce antirivüsü güncelledim (kaspersky) ve comodo firewall programı yükledim ama nafile. bunun kesin çözümü nedir?

Tuğsan
10-07-2008, 15:56   |  #4  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
879 mesaj

Ağdan gelen viruslere yada saldıraya onlem almak acısından dedigim gibi firewall'ı full protection yapacaksın ama bu konuda hangi firewall işinizi gorurur net bir bilgim yok mcafee'ye kısaca bir goz atmıstım oldukca gelişmişti. Mesela registir'e kayıt giren programları bile kurdurtmuyordu.Anca bir takım seyleri disable edip kurabiliyordun. Ama dediğim gibi net veya kesin birşey diyemem. Belki başka arkadaşların önerisi vardır

masolak
10-07-2008, 16:06   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
179 mesaj

Daha önce anti arp kullanıyordum. anti virsü programı değil ama iyi bir firewall programı gibi geliyor. bir çok ağ saldırısını önlüyordu ama geçen de bir virüs geçirdi ve kendine de bulaşında virüs progrtamı sistemden sildi attı. tekrar yükleyip kurmayı düşünüyorum bakalım...

minnoş_97
10-07-2008, 16:33   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,115 mesaj

formatla geçmedi he?Portlarına bak.bilgisayarın spam zombisi olmuş olabilir.yada hackerin FTP bilgisayarıda olmuş olabilir.hacklenmişsin.İP adresini değiştir

masolak
11-07-2008, 01:47   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
179 mesaj

Arkadaşlar sanırım bana attack yapan yani yukarıda bahsettiğim virüsün saldırdığı ağımdaki IP adresini buldum bunu nasıl engelleyebilrim. bu kişiye portu nasıl kapatabilirim.

NBF
11-07-2008, 12:22   |  #8  
Üye
86 mesaj

bu sitede port kapama yazıyo resimli anlatım var

kolay gelsin

Son Düzenleme: NBF ~ 11 Temmuz 2008 12:23
Mustafa Akın
11-07-2008, 13:05   |  #9  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Bence sen bi an önce internet kafeden almayı bırak interneti, başına iş açılabilir. Bağlantı paylaşımından. Ayrıca linkleri de verirken linki yanlış, çalışmaz hale getir ki kazara basmayalım

masolak
11-07-2008, 15:20   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
179 mesaj

kardeş İnterneti cafeden almamak bence çözüm değil. bu bence internet cafelerin mirc programını yürklediklerinden kaynaklanıyor olabilir. Anti arp programı ile Tespit ettiğim bir IP adresi var bu IP adresine portları kapatabilirsem çözüme kavuşabilirm gibi geliyor. bu arada kaspersky belirttiğim virüsü bulup durduruyor ama tabi bilgisayar kapatıp açıldıktan bir süre sonra ara ara yine aynı virüs ataklarda bulunuyor. port kapamayı en iyi nasıl yapabilirm bunu anlatırsanız sevinirim.

masolak
12-07-2008, 00:51   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
179 mesaj

Service pack 3 yükledim ve şimdilik belirttiğim trojan uyarısı almıyorum. bakalım ne kadar daha sürecek... :)

emir344
03-08-2008, 16:47   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

aynı olay benim başıma geldi. 100 makinalık bi networkte 2 gün uğraştım. çözüm aşağıdaki linkte yazıyor.

ARProtect i kur. çıkan ip li bilgisayarları networkten çekerek yeniden kurmak gerekiyor. Nod32, Avast, Kaspersky ile taradım. Hiçbiri sorunumu çözmedi. Virüs Host Dosyasını değiştiriyor fakat host dosyasını düzeltsen bile yine değiştiriyor. Sp3 bende bir işe yaramamıştı.
Kolay gelsin.