IBM'den 4TB'lık hız canavarı Solid State Disk

CHIP Online
02-09-2008, 15:22   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

IBM, 4TB'lık dev bir kapasite sunan Quicksilver ile SSD pazarına yeni bir soluk getirecek.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/IBM- ... tate-Disk_8498.html

HDD'lerin yerini yavaş yavaş SSD'lere bıraktığı şu günlerde birçok firmanın da SSD pazarına girdiğine şahit oluyoruz. SSD'de gelecek gören birçok firma en yeni teknolojilerle donatılmış SSD'lerini pazara sürüyorlar.

Bu akıma son katılan ise teknoloji devi IBM oldu. 4TB'lık dev kapasitesiyle tüm SSD'leri arkasında bırakan IBM'in bu yeni canavarı dünyanın en hızlı disk çözümünden bile 250 kat hızlı bir yapıya sahip.

Yıllar yılı iPod gibi müzik çalarlarla ve dijital kameralarla sınırlı kalan SSD'ler, sahip oldukları birçok avantajdan ötürü son yıllarda yavaş yavaş HDD'lerin yerini almaya başladılar. Ancak hız konusunda rakip tanımayan SSD'ler, henüz kullanıcılara yeterli kapasiteyi ergonomik bir fiyata sunmaktan oldukça uzak.

IBM ise Quicksilver ismini verdiği 4TB'lık son model SSD'siyle artık bu pazardan daha fazla uzak kalamayacağını göstermiş oldu.

Her ne kadar SSD'lerin fiyatları şu an için el yaksa da, belirli bir periyot içerisinde bu fiyatların kademe kademe düşeceği öngörülüyor. Bu nedenle SSD'ler şimdilik kullanıcıların bir numaralı tercihi olmasa da, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bu tablonun değişeceğine şüphe yok.


Tüm konu: IBM'den 4TB'lık hız canavarı Solid State Disk

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: IBM'in yeni SSD'si hakkındaki düşünceleriniz...