içinizde bir vicdan sahibi delphi'ici yokmu beyler

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
adnanformula
15-11-2005, 10:14   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Geçen gün Adnanharput kullanıcı adıyla çok sayıda dosya adını numaralandıracak kod adıyla bir istek'te bulunmuştum.

Kullanıcı adımı adnanformula olarak değiştirdim. Bundan sonraki kullanıcı adım bu şekilde olacak. Hepiniz herhalde tahmin etmişsinizdir. Ben bir Formula-1 Severim. Formula yarışlarını genellikle kaçırmam. Ve maalesef bir sezon daha geride kaldı.

Ama sevinçliyim. Çünkü Benim Favorim Pilotum "Fernando ALONSO" şampiyon oldu.KahkahaKahkahaKahkaha

Tabiki yeterince motorsporları yarışı izleyemediğimiz için hafta sonları gayet sıkıntılı geçiyor. Her ne kadar NTV gerek MOTO GP ve gerekse DTM gibi diğer MotorSPorları yarışlarını verse de bunların hiç biri FORMULA-1'in yerini tutmuyor.
A-1 Grand Prix adında formula -1 benzeri bir yarış var ama, onu da TV kanalları vermiyor. TV kanallarını arayıp bu yarışı tv'de yayınlamasında ısrarcı olmak lazım diye düşünüyorum..CoolCoolCool
----------------------
Her neyse biz konuyu dağıtmadan ana konuya dönelim.

Çok sayıda dosya adını numaralandıracak kod ismiye bu foruma katılan arkadaşlardan bir istek de bulundum. Ancak maalesef bana bir cevap yazan vicdan sahibi çıkmadı.
Programcılar olayalara hep mantıksal, döngüsel ve deyimsel bakmamalı biraz da vicdansal yönden baklamalı diye düşünüyorum. GülümsemeGülümsemeGülümseme

İnsanlık öldü mü beyler...  [:0][:0][:0]

Programcılık kitaplarını ve Delphi programlama dersi veren siteleri arayarak belki bir şeyler bulabilirim. Fakat bana daha hızlı sonuca ulaştıracak bir yol lazım. Çünkü zamanım kısıtlı.

Sizlerden istediğim programcılık'tan biraz çakan arkadaşlar, benim gerekli kodları yazarken hangi yolu takip etmem gerektiği konusunda bana yol göstersinler.

Yani gerekli kodları yazarken önce hangi yolu takip etmeliyim.

Önce bir klasör içindeki belirli bir uzantıya göre dosyaları programa okutup dosya sayısını bir değişkene mi aktarmalıyım.

Sonra dosya adını okutup onu mu bir Alfa sayısal değişkene aktarıp sonra yeni isimle değiştirip başka bir klasöre sıralı olarak kopyalattırmalıyım? Yani takip edecek sıra nasıl olacak.

Bari bu konuda bir iki küçük ip ucu verseniz gerekli kodları bir şekilde gerek Delphi kitabından ve gerekse internetteki ilgili siteden bulup girebilirim.

Mesela bir klasördeki bütün dosya adlarını okutup listelemek ve her hangi bir dosya adını bir alfa sayısal değişkene atamakla ilgili kod nedir veya ne şekildedir. Bari biri bana bunu söylesin...

Size söz veriyorum eğer bu programı başarmamda bana yardımcı olursanız size bu programla ilgili kodların tamamını size bu siteden ulaştıracağım. Siz de bu programdan faydalanmış olacaksınız. Sizin de işinize yarayacağından hiç kuşkum yok...

Yardımlarınız için şimdiden Teşekkürler..Göz kırpmaGöz kırpmaGöz kırpma

digidifi
16-11-2005, 13:18   |  #2  
Yeni Üye
37 mesaj

Soğuk bir cevap ama :)inan fazla vaktim yok..

devos
21-12-2005, 18:07   |  #3  
Taze Üye
8 mesaj

procedure TForm2.Button1Click(Sender: TObject);
begin
DosyaAra('c:\otel\','*.txt'); //Butona nerede ve hangi uzantıdakilerin aranacağını belirtiyorsun
end;

procedure TForm2.DosyaAra(BaslangicKlasor, DosyaMaskesi: string);
var
  SR: TSearchRec;
  KlasorListesi: TStringList;
  Bulundu: Boolean;
  i: integer;
  YeniAd: string;
begin
  memo1.Clear;
  if BaslangicKlasor[length(BaslangicKlasor)] <> '\' then
    BaslangicKlasor := BaslangicKlasor + '\';

Bulundu :=
    FindFirst(BaslangicKlasor+DosyaMaskesi, faAnyFile-faDirectory, SR) = 0;
  while Bulundu do begin

Memo1.Lines.Add(BaslangicKlasor + SR.Name);
    RenameFile(BaslangicKlasor + SR.Name, BaslangicKlasor + YeniAd);
    Bulundu := FindNext(SR) = 0;
  end;
  FindClose(SR);

KlasorListesi := TStringList.Create;
  Bulundu := FindFirst(BaslangicKlasor+'*.*', faAnyFile, SR) = 0;
  while Bulundu do begin
    if ((SR.Attr and faDirectory) <> 0) and
         (SR.Name[1] <> '.') then
      KlasorListesi.Add(BaslangicKlasor + SR.Name);
    Bulundu := FindNext(SR) = 0;
  end;
  FindClose(SR);

for i := 0 to KlasorListesi.Count-1 do
    DosyaAra(KlasorListesi, DosyaMaskesi);
  KlasorListesi.Free;
end;

//Form üzerine 1 memo ve bir buton koyun
//YeniAd değişkeni Dosyaya verilecek yeni adı belirtir. Onu sen ayarlayacaksın artık. Foruma daha bu gün kayıt oldum. Onun için Gecikmeli cevap olmuş olabilir.
//Kusura bakma Artık
//Onder DAL (DeVoS)

seandillon
17-02-2006, 12:13   |  #4  
Üye
56 mesaj

Dostum kusura bakma ama eğer bu kadar basit bir şeyi yapamıyorsan lütfen yapma zaten bu işi bundan sonraki diğer büyük projelere girdiğin zamanda başkalarına güvenerek ve yardım isteyerekmi gireceksin, eğer bu işi yapmak istiyorsanız araştırın öğrenin ve biraz yorulun uykusuz kalın... inan mailime her gün senin gibi bir kaç kişiden mail geliyor yok şöyle bir program yapmam lazım yok böyle bir program yapmam lazım.. hepinize yardım etmeye kalkarsak biz ne zaman kendimize vakit ayıracağız... ve size iyilik dğeil kötülük yaparız o şekilde...