IE: Korumalı Mod'da güvenlik açığı!

CHIP Online
07-12-2010, 17:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Internet Explorer'a şok: Korumalı mod olarak bilinen özellik, bakın nasıl yerle bir ediliyor...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/ie-k ... ik-acigi_23907.html

Resimlerle: En iyi 20 güvenlik aracı!

Araştırmacılar, Internet Explorer'da bulunan Korumalı Mod'u (Protected Mode) aşmanın bir yolunu bulduklarını açıkladılar.

Verizon Business'e göre saldırının yapılabilmesi içinse, şu an tarayıcıda bulunan bir açığın yama kullanılarak kapatılmamış olması gerekiyor. Saldırı sadece Yerel Ağ Bölgesi etkinleştirilmiş PC'lerde çalışıyor.

Internet Explorer 7'den itibaren eklenen Korumalı Mod işlevi, herhangi bir kodun Windows'un hayati noktalarına erişmesine engel oluyor. Fakat Verizon Business araştırmacıları, bu korumayı rahatlıkla geçmenin bir yolunu bulduklarını söylüyorlar.

Verizon Business konu hakkında şunları söylüyor: "Zararlı web sayfasının Yerel Intranet Bölgesi'nde işleniyor ve bu işlem normal güvenlik seviyesinde yapılıyor. Aynı açığı ikinci kere kullanarak, istenen kod normal güvenlik seviyesinde çalıştırılabiliyor. Bu sayede kullanıcının hesabınıa tam erişim sağlanabiliyor ve zararlı yazılımlar yüklenebiliyor. Bunu yapmak, Korumalı Mod'da düşük güvenlik seviyesinde mümkün olmuyordu."

Tüm konu: IE: Korumalı Mod'da güvenlik açığı!

İzleyin: Google interneti hızlandıracak!

Resimlerle: En iyi 20 güvenlik aracı!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu güvenlik açığı sizce tehlike oluşturur mu?