IE mi, Chrome mu, Firefox mu daha iyi?

CHIP Online
24-09-2012, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Internet Explorer 9, Chrome 21 ve Firefox 15... Hangisi daha iyi; hangisini kullanalım?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/ie- ... daha-iyi_36063.html

Resimlerle: HTML5 Çılgınlığı: En iyi tarayıcı oyunları

Birkaç sene önce farklı yazılımlarla hallettiğimiz bir çok işimizi bugün web tarayıcımız içerisinden yapıyoruz. E-posta gönderip almak, arkadaşlarınızla sohbet etmek, video izlemek, belge düzenlemek ve daha fazlası, çoktan web tarayıcılarının kapsamına girmiş bulunuyor. Bu ise tarayıcımızı en çok kullandığımız yazılım veya yazılımlardan biri haline getiriyor. Peki en iyi tarayıcı hangisi? Sizler için en önde gelen üç tarayıcının son sürümlerini, Internet Explorer 9, Firefox 15 ve Chrome 21'i üç farklı alanda karşılaştırıyoruz.


Gezinti performansı


Bugünlerde web uygulamaları JavaScript ve HTML5'i yoğun biçimde kullanıyorlar. Tarayıcıların HTML5 ve JavaScript kodunu ne kadar iyi yönetiğini SunSpider JavaScript hız testi ve WebVizBench HTML5 testi ile anlayabiliyoruz.


WebVizBench HTML5 testinde Chrome ve IE9'da entegre grafik çipi yerine grafik kartı kullanıldığında önemli hız artışları ortaya çıkıyor. Chrome, entegre grafik çipinde 5502 puana ulaşırken Nvidia ekran kartında 5825 puana ulaşıyor. IE9, sırasıyla 4797 ve 5642 puan alıyor. Firefox ise sırasıyla 4492, 5600 puan alarak WebVizBench testinde ancak üçüncü olabiliyor. Buradan çıkan sonuç, grafik kartınızın zayıf olması halinde Chrome'dan Firefox ve IE'ye göre daha iyi bir performans alacağınız.


JavaScript testlerinde ise birbirine oldukça yakın sonuçlar ortaya çıkıyor. IE9, 200 ms ile ve az bir farkla ilk sırada. Chrome 21, 206 ms ile ikinci ve Firefox 15, 214 ms ile üçüncü...


Kazanan: Chrome. Tarayıcınızın performansı PC'nizin konfigürasyonuna göre değişecektir. Ancak Chrome, performans alanında iddiasını sürdürüyor.


Tüm Konu: IE mi, Chrome mu, Firefox mu daha iyi?

Resimlerle: HTML5 Çılgınlığı: En iyi tarayıcı oyunları

Kaynak: www.chip.com.tr