IE8 yavaş mı? İşte hızlandırmanın yolu

Selçuk İslamoğlu
24-07-2009, 15:00   |  #76  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
Alıntı: Fe-cI  
Dikkat ettim sonraki mesajınızdaki eklentiler kısmındaki herşeyi siz de kapatmamışsınız. Ağzı kulaklarına varıyorNormalde toolbar kullanmayı sevmiyorum zaten öyle bir sorunum yok. Fakat Spybot S&D'yi kullanmaktayım ve bu programın zaten IE8 ile kullanımında bir yavaşlama yaptığı sorunu bilinen bir gerçek. Gereksiz olabilecek eklentilerin kapatılması görüşü gerçekten değerli fakat Silverlight eklentisini bile bana kapatın derseniz ben buna karşı çıkarım. Lazım olunca aç, işin bitince kapat olayı bana biraz tersgeldi. Bu şartlar altında hızlanacaksa IE8 boşverin hızlanmasın.

Silverlight'ı kapatın demedim farkındaysanız. Bende de hepsi kapalı değildir. Belki Spybot S&D'nin yeni sürümünde düzeltmişlerdir durumunu... Sun Java'daki durum böyle lakin... Gerçi Java kullanan siteler çok çok nadir (javascript demiyorum, javascript java motorunu kullanmaz hiç bir browserda)

Bu haliyle Firefox'tan, Chrome'dan, Opera'dan daha hızlı çalışıyor diyorsanız bende sizinle bir koşu için iddiaya girebilirim. Siz sırtınızda 10kg ile bense normal halimle bir koşu yapacağız ve kazananın kim olduğunu göreceğiz. Sinsi Aynı eklentiler firefox ve diğerleri içinde hemen hemen geçerli ve aynı şartlarda maalesef IE8 daha yavaş işlemekte.

Şartları şöyle düzenlemek en mantıklısı test için:

1. Yavaş bağlantı...
2. Tüm cookieler ve eski öğeler, cache belleği silinmesi
3. Tüm ayarların varsayılan ayarlara getirilmesi...

Ben bir test gerçekleştirip video ile kayıt altına almıştım her bir tarayıcı... Ama yenilemem lazım tarayıcıları tekrar, 3.0.7 ve Opera 10 alpha vardı o zamanlar... ve CHIP Online sitesinde gerçekleştirdim... Sonuçlar şaşırtabilir..

Fe-cI
24-07-2009, 16:08   |  #77  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

İlk konuyu yazan arkadaş "Shockwave Flash Object" hariç hepsini kapatın demişti. Sizin listenize bakarak bende bazılarını kapatacağım ve sonra verilen dosyayı çalıştıracağım. Bir iyileşme olacak mı merak ettim. normalde sekmeleri açarken bekliyorum gibi...

Spybot S&D'nin son sürümünü kullanmaktayım ve  zaten sitesinde de yazıyor bir yavaşlık yarattığı. Adamlar durumun farkında. :))

O zaman yapacağınız yeni testi merakla bekliyorum. :))
Cevabınızla da bana hak verdiğiniz kanısındayım bu biraz hileli hızlandırma oluyor sanırım. İşletim sistemlerinin 10sn de açılmasında yapılan bir uygulama gibi.

Selçuk İslamoğlu
24-07-2009, 16:46   |  #78  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj
Alıntı: Fe-cI  
O zaman yapacağınız yeni testi merakla bekliyorum. :))
Cevabınızla da bana hak verdiğiniz kanısındayım bu biraz hileli hızlandırma oluyor sanırım. İşletim sistemlerinin 10sn de açılmasında yapılan bir uygulama gibi.

Aslında pek de hak veriyorum sayılmaz. Bilinen bir gerçek şu ki, çoğu browserın "hızlıyım" diye kandırdığı 2 şey var... 1'si.. Javascript hızı (çoğu benchmarkın yapabileceği tek şey bunu ölçmek çünkü) 2.si ise "Cache"ten okuma ve yeni dosyaları kontrol etmemesi... Hileli hızlandırma asıl burada bu iddialara göre başlıyor. Ama burada verilen  uygulama "hileli" bir hızlandırma sayılmaz. Örneğin Firefox her yeni "major" sürümünde neredeyse tüm eklentileri iptal eder... IE'nin kurumsal müşterileri daha fazla olduğu için "eski" veya "uyumsuz" eklentileri kaldırma gibi bir lüksü yok. Onu da biz hallediyoruz.

Bu forumun yeni halini test ederken, arkadaşlarımızın çoğu Firefox veya Safari kullandılar (kendileri burada yazabilirler) En büyük sorunumuz ise değişen CSS'leri ilk girişte yansıtmamalarıydı. Bir CSS dosyasını değiştirdiğimiz anda, cachelerini temizlemeleri gerekiyordu.

Cacheler ve cookiler temizlendikten sonra, tüm browserlar açıldı ve stabil hale geldikten sonra (yani giriş sayfaları blank veya about:tab) şeklinde...  şu görüntü oluştu:

Sol üst - Internet Explorer 8
Sol alt - Google Chrome 2.0
Sağ üst - Opera 10.0
Sağ alt - Firefox 3.0.7

Kısacası durum aslında bir "cache" ilüzyonundan ibaret gibi duruyor bendeki sonuçlara göre. Tabii ki yeni browserlarla da testi yenilemek gerekiyor. Bakalım Firefox bulunduğu sonunculuktan henüz kurtulabilmiş mi :)

Fe-cI
24-07-2009, 17:56   |  #79  
Taze Üye
19 mesaj

Tamam, şimdi daha iyi anladım. Ben yurtta iken IE7 ile gezemediğimden Firefox kullanıyordum. Ona alıştım baya. Tabi IE olmadan da olmuyor. Genelde bir bilgisayarda en az 2 tarayıcı kurulu oluyor. Bi ara dörde felan vurmuştum ben. Ama en çok kullandığım Firefox oldu.

emre8503
17-11-2009, 18:11   |  #80  
Taze Üye
3 mesaj

Merhaba Arkadaşlar ben anlatılan işlemleri yaptıktan sonra explorer baya hızlandı yanlız şöyle bir sorun ortaya çıktı internetten tv izleyemiyorum.media player eklentisini aktif ettim ama gene açılmıyor.Diğer tüm eklentileri tekrar aktif ettim olmadı. Bu işlemi tekrar nasıl geri alabilirim. .bat işilemini nasıl geri alabilirim.
ne firefox ta nede explorerde tv açılmıyor.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Kolay gelsin.

Selçuk İslamoğlu
17-11-2009, 22:49   |  #81  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj
Alıntı: emre8503  
Merhaba Arkadaşlar ben anlatılan işlemleri yaptıktan sonra explorer baya hızlandı yanlız şöyle bir sorun ortaya çıktı internetten tv izleyemiyorum.media player eklentisini aktif ettim ama gene açılmıyor.Diğer tüm eklentileri tekrar aktif ettim olmadı. Bu işlemi tekrar nasıl geri alabilirim. .bat işilemini nasıl geri alabilirim.
ne firefox ta nede explorerde tv açılmıyor.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Kolay gelsin.

Bunun kaynağı bu dosyalar değil bence. Örneğin hangi internet TV'sini izleyemiyorsun?

emre8503
17-11-2009, 22:54   |  #82  
Taze Üye
3 mesaj

Kaynağı malesef bu dosyalar özellikle kontrol ettim bu işlemi yaptığım pc de tv açılmıyordu.Diğer pc mde açılıyordu.bu işlemi yapmadan önce kontrol ettim açılıyordu işlemi yaptıktan sonra açılmıyordu örneğin trt, ses var ama görüntü yok media player diye birşey çıkıyor. media player eklentisini aktif ettim ama gene olmadı

Selçuk İslamoğlu
18-11-2009, 01:18   |  #83  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj

TRT ise Silverlight eklentisini devre dışı bırakmışsındır. Silverlight ve Flash eklentilerini devre dışı bırakma...

CapanQGLU
18-11-2009, 23:04   |  #84  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj

Faydalı bir konu olmuş :P

Teşekkürler, bakalım bende işe yarayacak mı?

hsngrms
05-12-2009, 04:50   |  #85  
Yıllanmış Üye
401 mesaj

benim ie8'de donma sorunu vardı buraya yönlendirildim deneyeceğim inşallah derdime derman olur.

kfyonur
05-12-2009, 12:50   |  #86  
Taze Üye
10 mesaj

şaka gibi ya win7 kullanıyorum ie 8 yavaş dedim opera indirdim,opera kullanım açısından sarmadı sonra sildim google da ie 8 hızlandırıcı diye arattım burası çıktı denilenleri yaptım sadece kaspersky eklentileri devre dışı bırakmadım jet gibi çalışıyor..teşekkürler.

hsngrms
05-12-2009, 14:29   |  #87  
Yıllanmış Üye
401 mesaj
Alıntı: kfyonur  
şaka gibi ya win7 kullanıyorum ie 8 yavaş dedim opera indirdim,opera kullanım açısından sarmadı sonra sildim google da ie 8 hızlandırıcı diye arattım burası çıktı denilenleri yaptım sadece kaspersky eklentileri devre dışı bırakmadım jet gibi çalışıyor..teşekkürler.
win7 orjinal değilse ie8 gerçekten felaket kastırıyor.

sakallıoğlu
08-12-2009, 23:52   |  #88  
sakallıoğlu avatarı
Yeni Üye
48 mesaj

Tam Google Crom a benzedi

ufukart
14-01-2010, 10:49   |  #89  
Taze Üye
1 mesaj

Bir sürü reg kaydı yaptırıyorsunuz. Fakat ya sizin yaptırdığınız bu değişiklik benim işime yarayan bir ayarı bozarsa... Neden ne işe yaradıklarını yazmıyorsunuz. Ben şahsen bu uygulamayı yapmam.

burak95
17-01-2010, 09:14   |  #90  
Yeni Üye
28 mesaj

ie.bat olarak nasıl kaydedicez Ad Sonu mu "ie.bat" olarak biticek dosyanın...
Bilgilendirirseniz sevinirim...

pc_veysel
08-02-2010, 23:45   |  #91  
Yeni Üye
21 mesaj

elllerine sağlık hocam güzel bir konu gerçektende bakalım işe yarayacak mı?::D

raxs02
26-04-2010, 19:07   |  #92  
Yeni Üye
20 mesaj

yaw arkadaş tamam iyi güzel hoşta benim derdime derman olmadı bu Derdim şu ; yeni bir sekme aç dediğim öle bomboş kalıyo sekme bağlanılıyor diyo ama açılmıyor forumlarda topice felan tıkladığımdada açılmıyor bütün forumlara konu actım yokmu aga caresi yoksa uraşmıyalım boşuna :D teşekkürler.

zrgnlr04
04-05-2010, 10:19   |  #93  
Yıllanmış Üye
977 mesaj
Alıntı: Tırtıl  
.......
3. Karşımıza açılan ekrandan,
Araç Çubukları ve Uzantılar hanesinde karşımıza çıkan herşeyi seçin ve Devre Dışı bırak düğmesini tıklayın. Araç Çubukları ve Uzantılar'da gördüğünüz herşey için bunu yapın. Bir tek "Shockwave Flash Object" Etkin olarak kalsın..
.......

[Araç Çubukları ve Uzantılar]için,ok ile gösterilen yeri tıklayın,

Son Düzenleme: zrgnlr04 ~ 04 Mayıs 2010 10:45
akn9899
27-06-2011, 02:50   |  #94  
Taze Üye
1 mesaj

Aßi çoq saol yha aylardır aradım bulamadım allah senden razı olsn teşşekrr edimm die kaydoldum bazı aksilikler nedeniyle 1 saatte kayıt oldum :D ama sonunda teşşkkürümü iletiorm çoq saol :D

ahmett006
15-11-2011, 13:38   |  #95  
Taze Üye
1 mesaj

Öncelikle paylaşım için teşekkürler. ie.bat dosyası oluşturup çalıştırdım. Ama bilgisayar sürekli resetlenmeye başladı. Acaba neden kaynaklanıyor olabilir. Drive vaccine diye deepfreeze tarzı bir programım var ama değişikliklere izin ver modundaydı. Onla bir ilgisi olabilir mi yoksa neden kaynaklanıyor olabilir. xp sp3 kullanıyorum.

Kapalı Hesap (255707)
10-07-2013, 15:58   |  #96  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 15
210 mesaj

En iyisi googlechrome kurun bence iyi tasarımı var insanı rahatlatıyor bence

Kapalı Hesap (255707)
10-07-2013, 15:59   |  #97  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 15
210 mesaj

Bu arada unuttum eline saqlık eme saygi

mertcan55
02-02-2014, 01:49   |  #98  
Taze Üye
1 mesaj

öncelikle SA kolay gelsin..  Bu metin dosyası dediğiniz metin belgesi mi oluyor ve ie.bat ı masa üstündemi oluşturalım eğer orda oluşturulacaksa ben denedim yönetici olarak çalıştır yok.Lütfen ne yapcağım hakkında ayrıntılı bilgi verirseniz çok  mutlu olurum lütfen geri cevap verin... Ve eğer mümkünse videoya çekin lütfenn.. Bu arada pcim windows 7 starter

tknsyen
08-02-2014, 11:20   |  #99  
tknsyen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 44
443 mesaj
Alıntı: mertcan55  
öncelikle SA kolay gelsin..  Bu metin dosyası dediğiniz metin belgesi mi oluyor ve ie.bat ı masa üstündemi oluşturalım eğer orda oluşturulacaksa ben denedim yönetici olarak çalıştır yok.Lütfen ne yapcağım hakkında ayrıntılı bilgi verirseniz çok  mutlu olurum lütfen geri cevap verin... Ve eğer mümkünse videoya çekin lütfenn.. Bu arada pcim windows 7
konu çok eski İE 8 mi kaldı metni bir not defteri açıp not defterine kopyalıyorsun sonra yukarda dosya kısmından farklı kaydet yapıyorsun. açılan pencerede aşağıdaki dosya adı kısmına bir isim yazıp .bat olarak yazıyorsun kaydet diyorsun ve sonra oluşturduğun bat dosyasına sağ tıkla yönetici olarak çalıştır de eğer öyle bir seçenek çıkmıyorsa yönetici olarak oturum açılmamış demektir.

Son Düzenleme: tknsyen ~ 08 Şubat 2014 11:23