IE9'un yeni özelliğinde açık var!

CHIP Online
18-03-2011, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Internet Explorer 9'un en büyük yeniliği olarak görülen bu özellikteki açık, bakın nelere yol açıyor

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/ie9- ... acik-var_25863.html


Resimlerle: Geçmişe yolculuk: Internet Explorer ile 15 yıl

Internet Explorer 9 RTM'nin yayınlanmasının bir gün ardından tarayıcıdaki 'izleme engelleme' özelleğinde bir açık bulunduğu ortaya çıktı.

İzleme engelleme özelliği, flash çerezlerini, gezinme davranışlarınızı izlemeye yarayabilecek resimleri ve işaretleri engellemeye yarıyor. IE9'da bulunan izleme korumasında engellenecek öğelerin bir listesini eklemenize izin veriliyor. TPL adındaki bu listelerde 'izin verilen' ve 'engellenen' öğeler yer alıyor. Bahsedilen açık ise listelerde bu noktada ortaya çıkıyor.

'Which? Company', TRUSTe TPL'nin büyük bir 'izin verme' listesi olduğunu ve Acxiom gibi sitelerin siz gezinirken bazı verilerinizi toplamasına izin verdiğini ortaya çıkarmış. Ancak bu açıkta Microsoft'un bir hatası bulunmuyor ve hata TPL listelerinin yapımcılarına ait.

Listelerin içerisinde istediğiniz web sitelerine izlemek için izin vermek veya devre dışı bırakmak malasef mümkün olmuyor. Microsoft'un geri dönüş yaparak izleme koruması stratejisini değiştirmesi ihtimali düşük, ancak kullanıcılara elle açıp kapatma izni veren listeler faydalı bir özellik olabilir.

Tüm konu: IE9'un yeni özelliğinde açık var!

İzleyin: İnternet tarayıcılar hız savaşında!

Resimlerle: Geçmişe yolculuk: Internet Explorer ile 15 yıl

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: İzleme koruması özelliğini faydalı buluyor musunuz?