İki işletim sistem kurmak???

kyotoprotokolü
07-08-2010, 14:56   |  #1  
kyotoprotokolü avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,327 mesaj

Herkese iyi günler...
Arkadaşlar bazı sebeplerden dolayı bilgisayarıma iki işletim sistemi kurmak istiyorum. Bunun için bazı sorularım olacak yardımlarınızı bekliyorum....

İşletim sistemlerinden biri Windows 7 Diğeri Windows xp olacak.

ŞİMDİ......

1)Öncelikle iki işletim sistemi kurmayı kısaca açıklarmısınız?

2)Şimdi HDD yi 3 e bölmek istiyorum. 20GB-50GB-430GB oLarak. Bunlardan 20GB ye xp 50 ye Windows 7 ve Antivirüsümü diğerine programları dosyaları vs.

Sorum şu; Şimdi ben xp kullanırken 3. Bölüme program yükleyebilir miyim? Yoksa sadece xp kurulu diske mi program yüklemeliyim?

Diyelim 3. Bölüme xp de iken program yükledim Daha sonra bunu Windows 7 de açabilirmiyim. Veya Windows 7 de yüklediğimi xp de açabilirmiyim?

3)Diyelim Xp ye virüs bulaştı. Bu virüsün windows 7 ye de bulaşma ihtimali var mıdır?

4)Çok saçma olacak ama... Bir antivirüs yükleyip  Xp ve Windows 7 de ortak kullanabilrimiyim?

5)İşlteim sistemleri arasında geçişi nasıl sağlarım...

Şimdilik bu kadar bu soruluarımı yanıtlayan arkadaşlara BİNLERCE TEŞEKKÜR EDİYORUM...

NOT:İŞLETİM SİSTEMLERİNDEN HİÇ BİRİ SANAL OLMAYACAK...

Son Düzenleme: kyotoprotokolü ~ 07 Ağustos 2010 15:01
Kapalı Hesap (172709)
07-08-2010, 15:23   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 48
2,757 mesaj

burayi incele windows 7 gecerli olacatir sanirim.

Kapalı Hesap (172709)
07-08-2010, 15:27   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 48
2,757 mesaj

birici sorun icin verdigim link iyi incele.
obur sorularin hakinda bilgim yok umarim yadimci olur.

Semih Özyurt
07-08-2010, 15:33   |  #4  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,749 mesaj

1- Öncelikle diski 3'e böldükten sonra kurmak istedigin işletim sistemi cd'sini takıp normal format atarmış gibi atıcaksın yalnız yükleme ekranı geldiğinde yüklemek istedigin alanı sececeksin 3'e böldün c,d,e mesela bunlardan birini seçiceksin ve yüklemeye devam ediceksin diğer işletim sistemini kurarkende farklı bir bölüm sececeksin mesela digelim diğer işletim sistemini c'ye kurdun öbürünüde d'ye kurucaksın bu tamamen örnektir nereye kurmak istediğin sana kalmış

2-3'ü bölüme program kurabilirsin

program yükleme konusuna gelicek olursak uyumlulukla alakalı bir durum bu xp'ye uyumlu prodgram win 7'ye uyumlu degilse acamassın

3-virüs bulaşma ihtimali vardır

4-ayrı ayrı kurulum yapman gerekir

5- Bu iki  işletkim sistemini kurduğunuzda bilgisayarınız acılmadan önce işletim sistemi secim menüsü gelicektir hangisine giriş yapmak istiyorsanız onu secmeniz yeterli olucaktır kolay gelsin

qudin
07-08-2010, 15:59   |  #5  
Yıllanmış Üye
351 mesaj

Önce xp kurulumunu yapın sonra diğer hddye win 7 kurun boot sorunu yaşamazsınız.

proxymccasey
08-08-2010, 00:51   |  #6  
proxymccasey avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
105 mesaj

1.İki işletim sistemi kurma bilene kolay iş.Sadece HDDni bölümleyeceksin.Sonra da format atar gibi sistemi kuracaksın.Tek farkı boş bölüme kurup diğer sistemin bölümüne dokumayacaksın.

2.Yükleyebilirsin.3.bölümü win7 vve xp ortak olarak kullanır.Fakat xpden kurduğun her program win7de çalışmaz.(antivirüs vb.)

3.olabilir.virüs yeni bir virüsse 7ye de bulaşabilir.doğal olarak.şansına kalmış.güncel bir antivirüs kullanırsan sorun olmaz.

4.kullanamazsın.yemez:)

5.geçiş derken?? bilgisayar başlarken seçim ekranı olacaktır.oradan hangi sistemiaçmak isterseniz seçersiniz.

Hadi kolay gelsin.Umarım yardımcı olmuşumdur.

OSMAN BAĞÇEVAN
08-08-2010, 02:38   |  #7  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj
Alıntı: kyotoprotokolü  
1)Öncelikle iki işletim sistemi kurmayı kısaca açıklarmısınız?
Xp'yle format atarken diski ikiye bölüp at..Sonrada Windows 7 yükle , ikinci diske..
Format atmayı biliyorsundur zaten..
2)Şimdi HDD yi 3 e bölmek istiyorum. 20GB-50GB-430GB oLarak. Bunlardan 20GB ye xp 50 ye Windows 7 ve Antivirüsümü diğerine programları dosyaları vs.
a)Sorum şu; Şimdi ben xp kullanırken 3. Bölüme program yükleyebilir miyim? Yoksa sadece xp kurulu diske mi program yüklemeliyim?
b)Diyelim 3. Bölüme xp de iken program yükledim Daha sonra bunu Windows 7 de açabilirmiyim. Veya Windows 7 de yüklediğimi xp de açabilirmiyim?
a)Program yüklerken, kurulum(setup) ekranında istediğin bölümü seçebilirsin..
b)Programdan programa değişir..Virüs programını iki işletim sisteminde de açamazsın..Ama bir rocetdock'u,internet download manager'i,mozilla firefox'u ikisinde de açabilirsin..
3)Diyelim Xp ye virüs bulaştı. Bu virüsün windows 7 ye de bulaşma ihtimali var mıdır?
Var..
4)Çok saçma olacak ama... Bir antivirüs yükleyip  Xp ve Windows 7 de ortak kullanabilrimiyim?
Kullanamazsın..
5)İşlteim sistemleri arasında geçişi nasıl sağlarım...
Sistemini yeniden başlatarak..Tavsiye etmem iki işletim sistemini..Güvenlik için iki işletim sistemi kurmak istiyorsanız , linux yada benzerleriyle bunu yapabilirsiniz..Bir program var ve xp'de yada win7'de bu çalışmıyorsa ,sanal kurmayı tercih edin..Sisteminiz kötüyse ,yapılacak şey belli ; ya çalışmayan işletim sistemini kullanmayın yada programı..

Banned
08-08-2010, 04:53   |  #8  
Banlandı
558 mesaj

http://nonpasaran-windows7.blogs ... ndows-xpyi-ayn.html

buradakileri yaparsan başın ağrımadan kullanırsın iki sistemide

melen
08-08-2010, 08:50   |  #9  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Ama kesinlikle önce Win7'yi yükleyin...

"Constantine"
08-08-2010, 13:06   |  #10  
Yıllanmış Üye
154 mesaj
Alıntı: HP-Tubos Melen  
Ama kesinlikle önce Win7'yi yükleyin...
"Ama Kesinlikle Önce WinXP'yi Yükleyin" Demek İstedin Heralde.Önce Windows 7'yi, Sonra XP'yi Kurunca XP Se7en'nın Boot Dosyalarını Siliyor... Böylece Windows 7 Başlamıyor...

sermur
10-08-2010, 08:53   |  #11  
Taze Üye
10 mesaj

arkadaşım bak sana çok kolay bir çözüm söyleyeyim vmware diye sanal işletim sistemi kuran çok gelişmiş bir program var, önce win7 ni normal olarak kur daha sonra da bu dediğim vmware yi kur. gerisi çok kolay, bilgisayarın win 7 de açılsın, ve aynı andada mesela xp işletim sistemini diğer bir pencerede aç ve çalıştır, yani aynı anda 2 işletim sisteminde açık...