İki işletim sistemi kurmak ?

From_Sky
28-02-2011, 17:23   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
33 mesaj

Arkadaşlar ben windows7 ultimate x64 kullanıyorum , bilgisayara iki işletim sistemi kurmak istiyorum , xp prof x86 var elimde bunu kurucam , ama nasıl kurucam bilmiyorum ? Veya bilgisayara bir zararı varmı ? Boot etmek felan varmış ben bu konuları bilmiyorum , şimdi ben notebook kullanıyorum , bir kaç şey öğrendim ,bios a girip , hdd yazan kısmı , yanındada zaten first felan yazıcakmış onu işte , xp flash daysa , flash yapıcam orayı ondan sonra save edicem çıkcam kurulum bitmiş olcak , + xp için hard disk i 2 ye böldüm açılırken , seçebilirmiyim ? Win7 veya xp ile açacağını ?

saslove1984
28-02-2011, 18:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
463 mesaj

önce xp kur ardından win7  hiç bir sorun olmaz 
normal tek işletim sisteminden tek farkı açılışta ön yükleyici çıkıp hangi işletim sistemini açacağını soruyo
yani herhangi bi sorun olmaz yalnız kurarken birbirinin üstüne kurma

From_Sky
28-02-2011, 18:54   |  #3  
OP Yeni Üye
33 mesaj

İlk win 7 kurup , sonra xp kursam ? Bişey fark edermi ?
@Birbirinin üstüne kurma demişsin yani , aynı hdd olmasın ikiside ?

Son Düzenleme: From_Sky ~ 28 Şubat 2011 18:55
mancukya
28-02-2011, 22:29   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

sen hic bir sey kurma bir halt bildigin yok elleme. sonrasinda bir ton sey cikacak yapamazsin

ifteri
01-03-2011, 09:30   |  #5  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
498 mesaj
Alıntı: From_Sky  
İlk win 7 kurup , sonra xp kursam ? Bişey fark edermi ?
@Birbirinin üstüne kurma demişsin yani , aynı hdd olmasın ikiside ?
soruyu sordunuz arkadaş önce xp yi kur dedi....bir bildiği vardıki öyle dedi.aynı hdd ye 2-3 iş.sistemi kurulabilir yalnız kurulum sırası vardır.son çıkan iş.sistemi geriye dönük kurulum yaptırmayacağı için önce eski sonra yeni...
yani önce xp ardından w7 yi kurun....
"üst üste kurma" ....demesindeki anlam hdd de bölümleme yapıp her sistemi aynı hdd içinde farklı bölüme kur demek istemiş(aynı bölüme iki iş.sis.kurma demiş).....benimde anlatabildiğim bilebildiğim ve anladığım bu kadar.

dead man
01-03-2011, 15:25   |  #6  
dead man avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
1,341 mesaj

hiç sorun olmaz ama canın sıkılır en iyisi Virtual PC programını indir daha eğlenceli olur xDxDxD

saslove1984
01-03-2011, 17:01   |  #7  
Yıllanmış Üye
463 mesaj

önce xp sonra win 7 kur dedim çünkü xp varken; win7,  xpyi algılıyor ve multiboot yani açılışta hangi işletim sistemini başlatayım diye soruyor ama win 7 yi kurduktan sonra xp kurarsan xp win7yi algılamayacağı için  açılışta multiboot ekranı gelmeyecak ve sadece xp çalışacaktır. ayrıca arkadaşlar üstüsüte kurma demiştim ya ifteri arkadaş çok iyi açıklamış yani daha ne yapalım yok ben anlamadım dersen diğer arkadaşın dediği gibi bi sanal pcde bol bol kur kaldır çok daha iyi anlarsın. boşuna dememişler bir musubet bin nasihattan iyidir diye kolay gelsin arkadaşım.

Son Düzenleme: saslove1984 ~ 01 Mart 2011 17:02
Banned
01-03-2011, 19:26   |  #8  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
Alıntı: From_Sky  
Arkadaşlar ben windows7 ultimate x64 kullanıyorum , bilgisayara iki işletim sistemi kurmak istiyorum , xp prof x86 var elimde bunu kurucam , ama nasıl kurucam bilmiyorum ? Veya bilgisayara bir zararı varmı ? Boot etmek felan varmış ben bu konuları bilmiyorum , şimdi ben notebook kullanıyorum , bir kaç şey öğrendim ,bios a girip , hdd yazan kısmı , yanındada zaten first felan yazıcakmış onu işte , xp flash daysa , flash yapıcam orayı ondan sonra save edicem çıkcam kurulum bitmiş olcak , + xp için hard disk i 2 ye böldüm açılırken , seçebilirmiyim ? Win7 veya xp ile açacağını ?
En iyisi sen bu işlere hiç girme.