iki pc yi birbirine bağlamak?

HPQ-User
29-08-2008, 00:07   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

onur25 sormuş:
değerli arkadaşlar. kendi pc'mde xp kurulu ancak bir arkadaşımın pc sine bağlamam gerekiyor. sorun şudur ki arkadaşımın bilgisayarında vista yüklü bende ise xp. arada kablo ile bağlantı yapmam gerekiyor, lütfen yardım edin..

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
1250 mb ram 2.1 işlemci

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; InfoPath.1)

SAİNT
29-08-2008, 09:09   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

walla hiç anlamadığım bi konu ben göz önüne gtireyim okumayan arkadaşlar okuyup yardımcı olurlar.

sah1n
29-08-2008, 09:22   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Şimdi şunların cevabımı ver önce.
2 bilgisayarda internete bağlı mı ? Aynı modem üzerinden mi bağlanıyorlar bilgisayara yoksa internet felan yok ikiside aynı evde bulunan bir bilgisayar mı ?
Eğer modem yada switch yoksa iki bilgisayar internete çıkmıyorsa,önce bir cros kablo almalısın bu iki bilgisayarı bağlayarak her ikisinde ip adresi verirsin.
örnek : xp makinaya 192.168.1.101
vista makinaya 192.168.1.102 verirsin çalışma guruplarınıda aynı yaparsın.
Vistada ağ ve paylaşım merkezinde parola korumlaı paylaşımı kapalı yaparsın olur biter.

Reborn91
29-08-2008, 10:26   |  #4  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

Ben anlamadım şimdi bu pcler yanyanamı? Eğer öyleyse 1 adet cross kablo her işinizi görür Göz kırpma

tardigrad
29-08-2008, 10:28   |  #5  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
30 mesaj

en kolay şekliyle;
XP'de ağ kurma sihirbazını kullanarak "ev yada küçük iş yeri ağı kur" seçeneğine gel, bilgisayar ismini ayarla (istediğin bişey olabilir) bağlantı şeklini seç;

bu bilgisyar bir mesken ağ geçidiyle bağlanır (modemi hub'a bağladıysanız ve 2 bilgisayara giden kablolar bu hubdan çıkıyorsa)

bu bilgisayar başka bir bilgisayar üzerinden bağlanır (internet bir bilgisayara bağlıysa ve diğer bilgisayar da bu bilgisayra bağlanıcaksa)

bu bilgisayar doğrudan bağlanır (bulunduğun bilgisayar doğrudan internete bağlıysa)

önemli olan nokta; ağın ismini seçmeye geldiğinde büyük ihtimalle orda "EV-AĞI" olucak, bunu her ihtimale karşı sadece EV haline getir ki diğer bilgisayarda türkçe ingilizce sorunu yaşamayın..

Dosya paylaşımı kısmıyla ilgili olarak ta, eğer oyun oynamak istiyorsanız dosya paylaşımı önemli değil ama dosyaları paylaşmak istiyorsanız bunu açman gerekir.

bu işlemler bittikten sonra XP sana "ağ kurulum disketi oluşturma"yı sorucak burda boş bir usb bellek takıp oluştur...

Bu disketi Vista olan bilgisyara tak ve çalıştır.. aynı pencereler çıkıcak aynı işlemleri yaptıktan sonra olay bitmiş olucak

unutma iki yerde de ağ isminin adı aynı olmalı ve türkçe kararkter kullanma, tavsiyem sadece "EV" oalrak kullanman başka sorun olursa burdayım

tardigrad
29-08-2008, 10:55   |  #6  
Yeni Üye
30 mesaj

unutmadan; bazı oyunları oyanayabilmeniz için güvenlik duvarını kapatmanız gerekebilir (ör: war craft - Frozen Throne)

computerdelisi
29-08-2008, 17:10   |  #7  
Yıllanmış Üye
103 mesaj

Bir adet Wireless modemim var. Kendisinin Ethernet girişi de var(haliyle). Ethernet ile Masaüstü Pc'm(ki kendileri Xp kullanıyor) internete bağlanıyor. Wireless ile evdeki diğer laptop'lar internete bağlanıyor(babamın aleti, benim alet, benim telefon, falan filan).  Benim laptop vista kullanıyor. Ve xp pc ile ağ senkronizasyonunu başarıyla yaptım(biraz araştırma sonucunda hallettim).

Öncelikle elinizde bir xp cd'si olmalı... Bu kesinlikle gerekli. Elinizde yoksa internetten indirin bir tane. Xp'ye şifre girmeniz gerekmeyecek. Bu yüzden crack gerekmeyecek. Yani gayet yasal bir yöntem. Serial Code kullanmayacaksınız... Çünkü sormayacak...

Şimdi öncelikle xp bilgisayara gidiyoruz. Ağ merkezine giriyoruz. Orada 'Küçük Ev-İş ağı kur' gibi birşey var. tıklıyoruz ve llerlemeye başlıyoruz. Aklınıza yatan şıkları işaretleyerek ilerleyin. Daha sonra size şu şıkları soracak(en son):'bu kurulum bilgisayarınızda tamamlandı. bunu diskete yükleyip başka pc'de kurmak istermisiniz, ya da xp cd'niz var mı?' Siz xp cd'm var diyorsunuz.(yani ben öyle dedim). :)) -

Daha sonra vista yüklü pc'ye gidiyorsunuz. Xp cd'sini takıyoruz. Hemen 'Autorun' sayfası açılıyor(malûm). En üstte xp kur yazar. onun altlarında bir yerde opsiyonel xp sürücüleri kur gibi birşey var. ona benzer birşey. tıklıyoruz. sonra ekranımıza birşey çıkıyor. aaaaa. o da ne ki? ağ bağlantılarıyla ilgili bir şık görüyoruz. hemen tıklıyoruz. daha sonra kurulum başlıyor. yine aklımıza yatan yönde ilerliyoruz. gerekli direktiflere harfiyen uyuyoruz. daha sonra bir bakıyoruz. olay bitmiş. xp'de paylaşıma açtığımız tüm klasörleri artık vista'da görüyoruz.. hatta öyle ki karşılıklı counter ya da NFS Carbon oynayabiliyoruz. bunun için de IP adresimizi öğreniyoruz. modem ayarlarında iki bilgisayarında IP adresi yazar. muhtemelen birinin sonu 2 diğerinin ki 2 olur. başı aynı olur. ipadresim.net gibi sitelerden öğrendiğiniz IP adresleriniz geçersizdir, bu noktada. o ağ içerisindeki IP adresiniz gereklidir.

hem oyunlarınıza Multiplayer keyfi katabilirsiniz hem de dosyalarınızı ağınızdaki bilgisayarlarla güvenle paylaşın...

bu arada önemli not: önemli dedim ama, wireless kullanıyorsanız mutlaka bulunamayacak şifre kullanın. yani tahmin edilmesin. sonuçta bu da bir tedbirdir....

umarım anlatabilmişimdir. saygılar, sevgiler...

Andaç Işık
29-08-2008, 20:01   |  #8  
Andaç Işık avatarı
Yıllanmış Üye
1,402 mesaj

Senin aradığın program hamachi dedğinin aynısını bende yaptım.Hamachi ile.internetten ücretsiz indirebilirsin.İki bilgisayarada yükle .Her hangi birinden ağı kur programla.Sonrada diğerinden o ağa bağlan

Fattur
29-08-2008, 21:32   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

hamachi kullanma bence. iki pcye le wi-fi ile ağa girmesini sağla. Sonra vistada ağ ve paylaşım merkezinden dosya paylaşamının etkinleştirip parola korumalı paylamaşımı kapat. sonra görürler zten

melancholic
30-08-2008, 19:45   |  #10  
Yıllanmış Üye
104 mesaj
tardigrad
en kolay şekliyle;
XP'de ağ kurma sihirbazını kullanarak "ev yada küçük iş yeri ağı kur" seçeneğine gel, bilgisayar ismini ayarla (istediğin bişey olabilir) bağlantı şeklini seç;

bu bilgisyar bir mesken ağ geçidiyle bağlanır (modemi hub'a bağladıysanız ve 2 bilgisayara giden kablolar bu hubdan çıkıyorsa)

bu bilgisayar başka bir bilgisayar üzerinden bağlanır (internet bir bilgisayara bağlıysa ve diğer bilgisayar da bu bilgisayra bağlanıcaksa)

bu bilgisayar doğrudan bağlanır (bulunduğun bilgisayar doğrudan internete bağlıysa)

önemli olan nokta; ağın ismini seçmeye geldiğinde büyük ihtimalle orda "EV-AĞI" olucak, bunu her ihtimale karşı sadece EV haline getir ki diğer bilgisayarda türkçe ingilizce sorunu yaşamayın..

Dosya paylaşımı kısmıyla ilgili olarak ta, eğer oyun oynamak istiyorsanız dosya paylaşımı önemli değil ama dosyaları paylaşmak istiyorsanız bunu açman gerekir.

bu işlemler bittikten sonra XP sana "ağ kurulum disketi oluşturma"yı sorucak burda boş bir usb bellek takıp oluştur...

Bu disketi Vista olan bilgisyara tak ve çalıştır.. aynı pencereler çıkıcak aynı işlemleri yaptıktan sonra olay bitmiş olucak

unutma iki yerde de ağ isminin adı aynı olmalı ve türkçe kararkter kullanma, tavsiyem sadece "EV" oalrak kullanman başka sorun olursa burdayı

Teşekkür ederim dediklerinizi yaparak iki bilgisayarı birbirine bağladım,yalnız flash disk kullanmayı anlamadım?
Ben mecburen disket kullandım!