İkinci el MP3 satılır mı?

CHIP Online
19-01-2012, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Sahip olduğunuz MP3 dosyalarını ikinci el olarak satmak mümkün mü? Cevap evet; ama...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/ikinci-el-mp3-satilir-mi_31515.html

Resimlerle: "YouTube to MP3 Converter" ile ücretsiz MP3'ler

Hüseyin Cem Köylü

Redigi isimli yeni kurulan bir Amerikan şirketinin başı belada. Her ne kadar yasal olarak indirilmiş olsa da, indirilen MP3'leri ikinci elde sattığı için geçen hafta telif hakları yasasını çiğnemekten dolayı Amerika'da dava edildi. Amerika'da  davalık olan bu konu, benzer  şekilde olan İngiliz yasalarına da aykırı.

Öncelikle, telif hakları yasası, dijital bir dosyanın başka bir bilgisayarda çoğaltılmasına izin vermiyor. Üstelik orijinal dosya yasal olarak indirilse ve sonradan silinse bile... Amerika'da, telif hakkı sahibinin rızası olmadan bir müzik dosyasının ya da herhangi bir dosyanın çoğaltılması yasak. Bir müzik dosyasının kopyalanması iTunes gibi yasal bir servisten indirilse bile satış amaçlı kullandıldığı takdirde İngiliz telif hakları yönetmeliğine de aykırı. İngiliz yasaları bazı kopyalamaları yasal hale getirecek şekilde değişiyor. Fakat bu değişimde bile, yasal olarak satın alınan MP3'lerin yeniden satılmasının yasallaşması yer almıyor.

Hükümet yetkilisi Profesör Ian Hargreaves'in yazdığı komisyon raporunda, indirilen dosyaların satış amaçlı değil bireyler arasında paylaşım amaçlı kullanılabilmesini mümkün kılacak bir istisna öneriliyor. Fakat bu öneride de Redigi'nin servisi yasa dışı olarak kalıyor çünkü kopyalamanın sadece aile ya da arkadaş grubu içinde kalması gerekiyor.

Peki o zaman CD'leri nasıl satabiliyoruz... Haberimizin devamı daha da ilginç...


Tüm konu: İkinci el MP3 satılır mı?

Resimlerle: "YouTube to MP3 Converter" ile ücretsiz MP3'ler


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce ikinci el MP3 satışı yasal olmalı mı?