İkinci Sata Kurulumu

zack_zero
17-02-2009, 11:18   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhba Arkadaşlar, eLimde bir sata hhd'ye kurulu Windows Xp işletim sistemine sahip bir pc var. Yapmak istediğim bu pc'ye ikinci bir hdd ekLemek. Forumda okuduğum konuLardan anLadığım kadarıyLa yapmaya çaLıştıkLarım ve bildikLerimse şunLar. Anakartta birinciL hdd'nin(sata) bağLı buLunduğu giriş dışında 3 sata girişi var (sataII-1,sataII-2 ve sataII-3) yazılı. Bildiğim kadarıyla 2. hddyi bu girişLerden herhangi birine elimde sata data kablosu aracılığıyla takacağım. Diks sata olduğundan herhangi bir jumper ayarına gerek yok sanırsam. Ancak çoğu sata kullanıcısın muzdarip olduğu sorun bende de mevcut. Sata diskin direkt olarak sistem tarafından algılanmamış olması. Bu durum nedeniyle anakart cd'sinden(Gigabyte anakart)sata driverlarını yükleyip pc'yi yeniden başlatmış olmama rağmen sonuç alamadım. Eksiklik tam olarak nerede sizce? Sata data kablosunun bir ucunu hdd'nin arkasına diğer ucunu da anakarttaki SataII-1 yazılı girişe taktım. Sanırım bu noktada yani bağlantılarda bir eksiklik yok, sözde anakart cdsinden sata driverini da yükledim, acaba system32 klasöründeki drivers bölümünde hala sata klasörü mü mevcut değil, bunu kontrol etme gereksinimi duymadım anakarttan driver'ı yükledikten sonra. Ya da başka hangi sorun olabilir, eksiklik tam olarak nerededir?

sah1n
17-02-2009, 12:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Sata portlarını sağlam varsayıyorum,bios dan bak eğer hdd yi bios dan göremiyorsan ya kablon bozuk yada hdd.

zack_zero
17-02-2009, 16:07   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Sıfır hdd ve sıfır data kablosunun bozuk olma olasılığı çok yüksek gelmiyor bana, başka bir yerde eksik var sanırım, ama bios ayarlarına girildiğinde ide 0 slave ya da ide 1 slave'de hdd görünmüyor evet...