ilginc bi odev sorusu

YasinC
05-11-2009, 16:45   |  #76  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,472 mesaj

Sana bu ödevi verene hoca deme artık ;) 40 yıl düşünsem böyle soru soramazdım :D

Erhan Tiryakioğlu
05-11-2009, 16:59   |  #77  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj
Alıntı: m-polo  
hocaya cevabim su sekilde olucak muhtemelen:
elimizde ram,rom,hdd, memory turleri oldugunu varsayarsak,
eger bir isletim sistemi kurmayi dusunursek, imkansiz kadar zor olsada olma ihtimali var, yada olamaz denilemez, yani teorik olarak olabilir,
eger bilgisayari sadece calistirmayi dusunursek zaten Rom yeterli fakat sadece bios ekraninda kalir,

Rom Eprom Prom 'un Çipleri Bulunmazsa Olmaz Ayrıca RomlaBirlikte Açöarsanız Sadece Biosda Ayar Yapılabilir Ancak Siyah EkrandaBakabilirziniz ...

m-polo
05-11-2009, 16:59   |  #78  
OP Yeni Üye
45 mesaj
Alıntı: Ferhat CAN  

yazdiginiz gibi, toparlayip hocaya gonderdim e-mail ile (gece) bugun derste butun sinifin onunde ismimi soyledi odevi guzel yazmissin, yanliz ek olarak biraz daha aciklayabilirdin dedi...yani kisacasi cevabi olumlu buldu.. ne kadar tesekkur etsem azdir,,

yanliz biturlu "nebicim soru" fln diyen arkadaslari anliyamiyorum yav sirf msj olsun diye mi atiyonuz ???

Hayır Salak dememişsiniz ancak, salak deseydiniz daha makbul olurdu bence. Arkadaşımız sizin sadece dile getirmediğiniz "salak" kelimesini verdiğiniz cevaplardan yola çıkarak yorumlamış ki bence doğru da yapmış.
BİRİNCİSİ : Office bilen herkes kendini pc hocası sanıyor diyen arkadaşım. Bence ortaokulda Türkçe'den 4-5 alan herkes kendini Türkçe biliyor zannediyor. Eğer arkadaşın hocasının sorduğu soruyu gerçekten güzelce anlayıp, yorumladığınız zaman hocanın çok güzel bir noktaya değinmiş olduğunu farkederdiniz, bu adam veya kadın nasıl bilgisayar hocası olmuş demek yerine! Felsefe dersi hiç aldın mı bilmiyorum ancak belki denk gelmişsindir ; ütopya denilen bir şey vardır. "Ütopya, aslında olmayan, tasarlanmış olan ideal toplum ve devlet şekli anlamı taşır." Arkadaşın hocası da bir nebze bu tarz bir şey yapmaya çalışmış. Bilgisayarda RAM, ROM, HDD parçalarının her birinin kendine özgü görevleri ve özellikleri vardır. Ancak bu parça bileşeninden kaynaklanan özellikler değildir, onlara atanan görevlerle alakalıdır. Yani RAM Rastgele erişimli hafızadır ve bir çok RAM türü uçucudur.Yani bilgisayar kapandığı zaman içerdiği veriyi kaybederler. Ancak bu RAM'i oluşturan kablolar, elementler vs... ile alakı olan bir şey değildir. Ona atanmış olan görev bunu gerektirir. Sadede gelirsek, Hoca şimdi günümüzde böyle bir teknoloji varken, biz HDD, ROM gibi bileşenleri bilgisayarlarımızdan atalım sadece RAM kullanalım. Onlar zaten bir işe yaramıyor dememiş. Böyle bir şey yapmak istesek yapabilir miyiz demiş. Kendi halinde bir ütopya kurmuş ve böyle bir şey yaparsak, bilgisayarın performansı üzerinde ki etkilerinin ne olduğunu sormuş. Tabii ki böyle bir şey yapılırsa -'leri +'larından kat kat fazla olacaktır. Ancak bu araştırma sonucunda RAM, ROM, HDD bileşenlerinin görevlerinin tam olarak ne olduğu ve kapasitelerinin nereye kadar ulaşabileceğini öğrenmiş olacaklar. Örneğin sen RAM'in bazı yazılımlar ile bölünerek hızlı sabit disk olarak kullanılabileceğini biliyor muydun? Sanmıyorum! Eğer sana da bu soru hocan tarafından zamanında sorulmuş olsaydı bilmiyorsan da öğrenmiş olacaktın.Neyse arkadaşın sorusunu elimden geldiğince, bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışacağım.. Siz hocayla dalga geçmeye devam edin. Keşke zamanında benim de böyle orjinal sorularla karşıma çıkan bir hocam olsaydı.
<
 Farklı bellekler yerine sadece RAM kullanarak bir bilgisayar yapılabilir. RAM'in karakterini tanımlayan özelliği bütün hafıza noktaları neredeyse aynı hızda erişilebilir olmasıdır. Yani bir RAM yongasında her hangi farklı iki veriye ulaşmak için aşağı yukarı aynı süre harcanıyor. Ancak disk ve benzerleri okunan verinin başı yakınsa az zaman, uzaksa çok zaman harcıyor ve baş konumu sürekli yer değiştiriyor. Ayrıca çoğu ram hem yazılıp hem okunabilir. Bazı yazılımlar RAM'leri bölerek bir kısmının hızlı sabit disk gibi çalışmasını sağlayabilir. Buna RAM disk denir. Ram'in uçucu bir hafızaya sahip olduğunu ve bilgisayar kapatıldığında verileri kaybettiğini söylememe gerek yok herhalde. Ancak uçucu hafıza eğer ayrı bir güç kaynağına sahip ise -pil gibi- veriyi kaybetmez. (Örneğin bilgisayarı uyku moduna aldığımızda pilden aldığı küçük bir enerji ile verileri kaybetmez ve uyku modundan çıktığımızda veriler eskisi gibi ulaşılabilir konumdadır. Buraya kadar ki bilgiler ile RAM'in sabit disk gibi çalışabileceğini, hatta daha hızlı bir sabit disk görevi görebileceğini öğrenmiş bulunmaktayız. 
<
 ROM ise sadece okunabilir bellektir. ROM sadece üretim anında yazılan ram chipleridir ve bir daha değiştirilemez. Sahip oldukları verileride kaybetmezler. Bu içeriği güçten bağımsız olarak korurlar. Biraz önceki bilgilere göre RAM'in bir kısmının ROM olarak kullanılabileceği kanısına varıyoruz ancak bahsettiğim gibi devamlı çalışır halde olan bir enerji kaynağına ihtiyaç duyarız. 
<
Sonuç olarak, gördüğün üzere RAM'i hem ROM hem HDD olarak kullanabildiğimizi göstermek istedim sana. Verdiğim bilgilerin üzerine biraz daha araştırma yaparak sadece RAM'den oluşan bir belleğe sahip olan bilgisayarın avantajları ve dezavantajları hakkında beyin fırtınası yapabilirsin. Bu senin ödevin ve birazda senin kafa yorman gerekir değil mi? Ancak sana son bir şey söyleyebilirim. Eğer sadece RAM'den oluşan bir belleğimiz olsaydı, hiçbir zaman kesilmeyen bir enerji kaynağımız olması gerekirdi. Bu hem pratik açıdan imkansız, hem de ekonomik açıdan anlamsız olurdu. Günümüzde ki kısıtlı kaynakların optimum şekilde kullanılması -ki iktisat bilimini ortaya çıkarmış- konusu çok ciddi bir durumken böyle bir şeyin imkansız olduğunu söylememe gerek yok herhalde. Ancak eğer olsaydı bilgilere erişim hızının ram sayesinde daha hızlı olacağını bir "+" olarak söyleyebilirim. Daimi enerji kullanımını ise "-" olarak haneye yazabilirsin. Benden bu kadar. Yeterince yazdım zaten. Umarım biraz da olsa yardımcı olmuşumdur. Gerisi senin yorumlamana kalmış. Bu arada sayın hocana saygılar. Gerçekten güzel bir soru sormuş. Onun sayesinde ben bile buradan yeni bilgiler edindim.

Ödevinde kullanacağın için direkt sonuç odaklı cümleler kurmak zorunda hissettim ve http://tr.wikipedia.org adresinden alıntılar yaptım. Oradan daha geniş bilgilere ulaşabilirsin.
<
Saygılar.

m-polo
05-11-2009, 17:10   |  #79  
OP Yeni Üye
45 mesaj
Alıntı: yalcinkurt  
Böyle bir soru mu olur? Bu soruyu soran bilgisayar bilmiyor demek herhalde. O zmn araba yapacaksn sadece motor koy diğer şeyleri koyma. Saçma. Cevap vermek bile anlamsız.
sanirim siz motordan anliyorsunuz, soruyu motor kavramiyla da anlatalim
arabada bisuru motor cesidi var, bildigimiz arabayi yuruten motor, abs pompasi motoru, cami acan kapatan motor vs vs...hoca da diyor ki farkli farkli motorlar kullamak yerindeyse tek bir motor turu kullanalim, ama TEK MOTOR TURU diyor motorcu arkadasim TEK MOTOR demiyor....

yani burda soz konusu RAMI hdd yerine de kullanmak RAMI rom yerinede kullanmak , ramin gorevi belli hdd nin gorevi belli bunlarin gorevini RAM gorebiliyor e o zmn neden olmasin? Ferhat Can arkadasimizin yorumunu okursaniz daha iyi kavrarsiniz soruyu...

ve lutfen soruya soruyla cevap vermeyin, zaten cavap verildi hocaya konu bitti, eger bi bilgi paylasiminda bulunucaksaniz (sozum size degil) bulunun aksi taktirce laf kalabaligi yapmayiniz lutfen...LUFTEN.

m-polo
05-11-2009, 17:16   |  #80  
OP Yeni Üye
45 mesaj
Alıntı: Erhan Tiryakioğlu  
Rom Eprom Prom 'un Çipleri Bulunmazsa Olmaz Ayrıca RomlaBirlikte Açöarsanız Sadece Biosda Ayar Yapılabilir Ancak Siyah EkrandaBakabilirziniz ...
RAM in icince bu cipler bulunmuyormu peki?
affiniza siginarak soyluyorum ama hoca olumlu olarak kabul ettiyse cevabi bi bildigi var diye dusunuyorum, yani ROM u cikartiyoruz ama yerine onun gorevini gorebilecem RAM koyuyoruz,
ayriyetten herkezden cok ozur diliyorum ben turkiyeden katilmiyorum turkce yaziyorum ama ilk okul,orta okul ve suan universiteyi yabanci dilde okuyorum, belki anlatamamisimdir soruyu, yani amac TEK MEMORY kullanmak degil TEK MEMORY TURU kullanmak...

ilginiz icin tesekkurller

pcman34
05-11-2009, 18:08   |  #81  
pcman34 avatarı
Yıllanmış Üye
728 mesaj
Alıntı: Erhan Tiryakioğlu  
 Bu aRada Siz Kaçıncı Sınıfsınız ???
ben 6. sınıfım daha ortaokul 6 ama (sanki lise 6 varda :D )

Erhan Tiryakioğlu
05-11-2009, 18:23   |  #82  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj
Alıntı: pcman34  
ben 6. sınıfım daha ortaokul 6 ama (sanki lise 6 varda :D )
Sen Buraya Nasıl Üye Oldum Diyeceğim Yaşımı Büyük Göstererek Diyeceksin :)

Şu An Hocanın Bu Soruyu Neden Sorduğunu anladım Sanırım Sizi Başından Atmak İçin ve/veya Ödev Vermek İçin Vermiş Olabilir ...

Phoenix_
05-11-2009, 20:50   |  #83  
Yıllanmış Üye
895 mesaj

soruyu soran şahsa bu linki gönder .Alın hocam bakın PC den anlayan kişiler ne düşünüyorlar de.Sonra da Selçuk bey,Ahmet_79,Mustafa@79 gibi iyi anlayan forum sakinleri-yöneticilerine sor.Olmadı Bilim teknik e mesaj at,CHIP dergisini mesaj at.Cevabını bulurlarsa bnce ilk yayımlananlardan biri olur :D

alien_fx
05-11-2009, 20:52   |  #84  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,671 mesaj

[email=mustafa@pc]mustafa@pc[/email] isim, [email=mustafa@79]mustafa@79[/email] deil Kahkaha

m-polo
05-11-2009, 21:00   |  #85  
OP Yeni Üye
45 mesaj

hoca tukce bilmiyor malesef, bile kesin verirdim :D

alien_fx
05-11-2009, 21:00   |  #86  
Yıllanmış Üye
5,671 mesaj

Kahkaha

DarkHellKnightX
05-11-2009, 21:31   |  #87  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,663 mesaj

sadece ram kullanarak bilgisayar yapacaksak çalışan ve hiç bir işlem yapmayan bir ram i bilgisayar kabul edebiliriz

bilgisayamayan bilgisayar Kahkaha

alien_fx
05-11-2009, 21:39   |  #88  
Yıllanmış Üye
5,671 mesaj

bilgisayamayan bilgisayar
eminim çok talep görürdü Kahkaha

heatblast
05-11-2009, 21:42   |  #89  
Yıllanmış Üye
2,260 mesaj
Alıntı: alien_fx  

BeğendimKahkaha

alien_fx
05-11-2009, 21:54   |  #90  
Yıllanmış Üye
5,671 mesaj

ben alırdım bitane. her eve lazım.

heatblast
05-11-2009, 21:56   |  #91  
Yıllanmış Üye
2,260 mesaj
Alıntı: alien_fx  

hemde ne talep görürdüBeğendim

Erhan Tiryakioğlu
05-11-2009, 21:57   |  #92  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj

:) Boşuna Uzatmayın Konuyu İsterseniz Konuda Kilitlenecek Sizin Yanıtlarınızda Silinecek, Hatta Belkide Forumdan 1 Kaç Hafta Uzaklaştırabilirler Bile :) ...

m-polo
05-11-2009, 22:15   |  #93  
OP Yeni Üye
45 mesaj

arkadaslar konuyu uzatmayin lutfen, sacma sapan cevaplar da yazmayin, ben cevambimi aldim...bu yorumlarinizla bilgisayardan nekadar anladiginiz belli oluyor, arkadasimizin da dedigi gibi officeyi bilen kendini bilgisayar bildigini saniyor, forumda UZMANINA SORUN yazisini gordum sorayim dedim nedense o uzmanlar cvp yazmadi yada uzman sifatinia sahip olan arkadaslar yanlis sifata sahip...saygilar

Son Düzenleme: m-polo ~ 05 Kasım 2009 22:19
Erhan Tiryakioğlu
05-11-2009, 22:20   |  #94  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj

Teşekkürler Sizden Daha Fazla Bildiğimiz Belli Kardeşim Bu Konuya Yanıt Veren Herkes Ya Donanımda Ya Yazılımda Profesyonel - Orta Seviyededir İğneli Laflarınız Uzmanlara Gelmesin Bizde Yanıtlıyoruz Orada Ayrıca CEvabınızı Aldıİseniz Konuyu Uzatmayın Kimseyi Birbirini Yıpratmasın/Kırmasın ...

m-polo
06-11-2009, 02:44   |  #95  
OP Yeni Üye
45 mesaj

efendim, sozum siz ve birkac arkadas disinda (donanim ,yazilim profesyoneli bilmiyorum) "ne sacma soru", o hoca diil" gibilerinden msj yazan kisilere , donanim uzmani zaten sacma sapan soru yazma bence ve dolayisiyla laf kalabaligi yapmaz, umarim nedemek istedigimi anlamissinizdir, benden daha fazla bildiginizi dusundum ki burada sizden yardim istedim ve yardimci oldunuz orasina lazim yok ne kadar tesekkur etsem azdir...dedigim gibi cevabimi aldim, dilerseniz konu kilitlenebilir...tekrardan ilgilenen tum arkadaslara saygilar...

Erhan Tiryakioğlu
06-11-2009, 20:44   |  #96  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj

Rica Ederiz Ama Bazen Böyle Uzayabiliyor :) ... Bizde Sizden Teşekkür Ederiz Her zaman İçimizde Olun ...