ilginç bir sorun , bilen varmı

Akeno
26-03-2009, 11:27   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Arkadaşlar benim pc yi açtığımda belli bi süre sonra masa üstünde ,yaklaşık 10 saniyelik bir kilitlenme oluyor. Bu Kilitlenme geçtikten sonrada sürükle- bırak çalışmıyor. Kısacası sürükle bırak PC açıldıktan on dk sonra iptal oluyor , tarayıcım firefox O da donuyor bu sorundan dolayı çalışmıyor. Bütün virüs /malwere programları ile virüs araması yaptım düzelmedi , yeni bir harddisk aldım yine aynı sorun.. Bu Sorunun çözümünü , yada nerde olabilceğini bilen varmı acaba. Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

kays
26-03-2009, 14:51   |  #2  
Yıllanmış Üye
348 mesaj

aradaşım anlatğın bilgiler üzerine bilgi vermek gerekirse ilk önce iyi bir şekilkde işlemci yuvasını temizle sonra işemciye termal macun sür sonra elinde yedek ram varsa onları bir dene eğer halen aynı sorunu yaşıyorsa ana kart üzüerinde ram portlarında proplem ola bilir neden mi çünkü işlemci küzey köprüsünden ramlerle işlem yapıyor yani bu işlem tam gerçekleşmesse makinada donmalar işlemde sorunlar karşılaşmam mümkün en son carede ana kartı değiştirmen

Süleyman.
26-03-2009, 16:20   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Sisteminiz ve sorun hakkında daha detaylı bilgi vermelisiniz. Kurduğunuz Windows arızalı olabilir. Sürücülerde sorun olabilir. Yazılım ya da donanım çakışması olabilir. yani birçok ihtimal var.

Burgut
27-03-2009, 14:28   |  #4  
Yıllanmış Üye
237 mesaj

Aynı anda 2 tane antivirüs çalıştırmanız dahi donmalara neden olabilir. Yani bu tür olayların pekçok donanım veya yazılım sorunu olabilir. Bilgisayarınıza format atıp ta hiçbir sürücü ve yazılım yüklemeden evvel de aynı sorunlar var mıydı?

Var diyorsanız;

1. Donanım sorunu olabilir, parçaları değiştirerek arıza yapan donanımı tespit edin.

2. Elinizdeki Windows cd si bozuk olabilir veya Windows düzgün yüklenmemiş olabilir, yeni bir Windows cdsi edinin. Tekrar bir format atın.

Yok diyorsanız;

3. Sonradan yüklediğiniz driverlar veya programlar neden olmuş olabilir. Tahminen hangi programları yükledikten sonra başlamışsa, o noktaya kadar yüklediğiniz programları Your Uninstaller gibi uzman bir kaldırma programı ile kaldırın.

4. Antivirüs veya antispyware programı ya da Güvenlik Duvarı da Windows'un programlarını veya driverlarını engelliyor olabilir. AV ve AS programlarını devre dışı bırakıp kontrol edin.

Son Düzenleme: Burgut ~ 27 Mart 2009 14:58
Akeno
28-03-2009, 11:53   |  #5  
OP Taze Üye
10 mesaj

Windows kurulu başka bir harddisk i de taktım sorun aynı. Donanımsal bir arıza olduğunu düşünüyorum bende ama ne olabilir pek bir tahminim yok, alakalı olduğu birim konusunda bi fikrim olsaydı gidip o parçayı alırdım ama şansımı deneyeceğim artık.
Teşekkürler yardımlar için kays , eltahir ve Burgut..

sancar55
28-03-2009, 12:38   |  #6  
Taze Üye
10 mesaj

ide ya da sata kablolarında bi problem olabilir mi. ağ bağdaştırıcılarında bi problem var mı..

Ya da yeniden formatlamayı dene. Eğer yazılımsal bir şey ise sorun çözülür. donanımsal bi arıza ise bi tamirciye götürmeni öneririm.