imei numarası sorunu. yardım lütfen

delikanli53
18-12-2006, 19:24   |  #1  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,524 mesaj

dün akşam arkadaşımda bir telefon vardı. satayım sana dedi ama  kayıtlı olmadığını söyledi. şimdi (nokia n 70) bunun kayıt altına alınması için yasal yönden hiçbir dayanağımız yok. fatura falan yok.. ama çalıntı olmadığını garanti ederim kimliğimle. şimdi bana bir fikir verecek arkadaş var mı.

yasal olmadığı için lütfen özelden sorumu yanıtlayın. teşekkür ederim.

not: illegal bir konu olabileceğini düşünerek yöneticilerden özür dilerim. ama başka çarem yoktu. Üzgün

Son Düzenleme: delikanli53 ~ 18 Aralık 2006 20:50
barboSSa.
18-12-2006, 21:02   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
90 mesaj

öncelikle şunu söyleyeyim illegallikle bir alakası yok özelede gerek yok..çünkü benim tlfnum KVK kutusu durduğu halde IMEI sinde sorun çıktı ve ben bunu telekominikasyon kurumuna verdiğim 10 ytl ile kayıt altına aldırdım(bende giderken sadece kimliğimi götürdüm)

Ayrıca 35-70 ytl arasında tlfncular ımeı no yu değiştiriyor(klonluyor) yöntemi denemedim deneyi gördüm tlfn gayet ii çalışıyor.

delikanli53
18-12-2006, 21:35   |  #3  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

kardeş tamam da bu telefonun faturası falan yok. ve o zaman götürseydik doğrudur ama şimdi olmuyor işte

Larethian
19-12-2006, 11:02   |  #4  
Yeni Üye
49 mesaj

Telekominikasyon kurumu bununla ilgili fatura bilgilerini istemekte bunun sebebide olarak Fatura cihazın sahibi gösterir belge olduğu için onun dışında işlem yapacaklarını sanmıyorum ileriki zamanlarda olurda imei clon'lanırsa kapatılacaktır bundan dolayıda kullanamayacaksınızdır yada sizde illegal yollardan cihazı clonlamanız gerekecek yada telefonun alınmış olduğu yeri biliyorsanız da oradan eskiye yönelik bir fatura alabilirsiniz diye düşünüyorum . . .

delikanli53
20-12-2006, 21:22   |  #5  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

bunları biliyorum (kabalık etmek istemem ama)

yesillili
21-12-2006, 02:30   |  #6  
Yıllanmış Üye
415 mesaj

en sağlam yolu şu:
tanıdığın veya güvendiğin bir telefoncuya gideceksin. hurdaya ayrılmış kayıtlı bir telefonun imeisini alıp senin telefonuna yükleyecek.  o kadar basit. ha bazen bunda da sakat olabiliyor ama çoğu zaman işe yarıyor. güvenilir bir telefoncu olması sana avantaj sağlar.

fiyata gelince; 5-10 ytlden başlayan fiyatlarla yapılıyor yanlız telefonun fiyatı arttıkça telefoncuar bunu fırssat bilerek telefonu sahibini sömürüyorlar. kaliyeti bir telefon için denildği gibi 60-70 ytl bile istenebiliyor.

geçmiş olsun...

TuncaBozkurt
21-12-2006, 13:59   |  #7  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
barboSSa.
öncelikle şunu söyleyeyim illegallikle bir alakası yok özelede gerek yok..çünkü benim tlfnum KVK kutusu durduğu halde IMEI sinde sorun çıktı ve ben bunu telekominikasyon kurumuna verdiğim 10 ytl ile kayıt altına aldırdım(bende giderken sadece kimliğimi götürdüm)

Ayrıca 35-70 ytl arasında tlfncular ımeı no yu değiştiriyor(klonluyor) yöntemi denemedim deneyi gördüm tlfn gayet ii çalışıyor.

faturasıyla kvk ya götürünce büyük ihtimalle kayıt yaparlardı.

lazrailefsanesi
21-12-2006, 15:34   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

Yurt dısından getirilen telefonları daha sonra Turkcell vs anabayiinde kayıt altına alınıyor.Bildigim kadarıyla öyle fatura filan da yok.Sen en iyisi bunu gidip bir anabayide sor.Bu nasıl oluyor ne oluyor diye.

delikanli53
21-12-2006, 18:42   |  #9  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

lazrailefsanesi bu konuyur sırayla telsim türkcell nokia ve TK ya sordum hepsi fatura ve gümrük evrakları istiyor bu da doğal olarak vergi ve uğraşmaya tekamül ediyor. ben bir yer buldum 200 liraya TK dan yasal olarak yaptırıyorlar. bu akşam ödedim adama parayı yani n 70 500 e patladı bana 10 gün içerisinde yasal olarak telefonum açılacak. garantisi var yani. neyse bu konuyur çözdüğümüze göre yaptırmak isteyenlere duyuru TK da tanıdığınız varsa yasa olarak yaptırabilirsiniz. veya benim gibi 150-200 arası bir bedelle yaptırabilirsiniz.

lazrailefsanesi
21-12-2006, 19:09   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

Bende yanlısımı düzeltiyim bare.Simdi bir arkadasa sordum getirdiginiz ürünü gümrükte islettikten sonra abone merkezlerinden actırabiliyormussunuz.

Özür dilerim...