İnce Ayar Programları Windows 7'yi Yavaşlattı.

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Mustafa@PC
14-10-2009, 00:00   |  #51  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

O dediğim "aşırı ısınma,kalitesiz hafıza blokları,voltajlar"  ramlerin kendi kendine bozulabileceğini göstermek içindi kaldı ki bu sorunda ramlerde suçlu olabilir :) veya dediğim diğer ihtimaller...

Üstelik sorunsuz ram veya dediğim ""aşırı ısınma,kalitesiz hafıza blokları,voltajlar" için son sistem bilgisayara gerek yok. Çok çok eski bilgisayarlada bile bunlar normal değerlerde olabilir. :)

Ayrıntıya girmiyorum ramler veya programlardan biri buna sebep olabilir diyorum kısaca...

Senin sorun veya düşüncen üzerine(ramler kendi kendine bozulur mu bozulmaz mı) biraz açıklama yaptım. ;)

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 14 Ekim 2009 00:02
ADEM-KAYA
14-10-2009, 00:01   |  #52  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

ReadyBoost kullanmıyorum.

2 tane 8 gb bellek var, öyle sap gibi duruyor masada:)

OSMAN BAĞÇEVAN
14-10-2009, 00:04   |  #53  
Denetmen
6,606 mesaj

[email=Mustafa@PC]Mustafa@PC[/email] , bende ramler sorun olacağını sanmıyorum..belirtmek isterim bunu.%90 sorun programlarda.. :)

millet usb olsa readyboost u kullanayım , hızlansın bilgisayarım der, senin dediğine bak Adem :)
sap gibi durmasın :)

Kruis
14-10-2009, 00:05   |  #54  
Kruis avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
496 mesaj

Herkese teşekkürler öncelikle.

Osman Bey dediğinizide yaptım sorun malesef aynı.

Donanımsal sorun yok.Ubuntuda kurulu zaten onda kapnmada herhangi bir yavaşlık yok.
Sadece Windows 7 ile alakalı bir sorun.

Çalışan tüm programalrı kapatarak denemekteyim zaten.Antivirüsler dışında.Zaten oturum kapanıyor hemen onda sorun yok.Windows kapanması sorunlu.Windows kapanıyor yazıyor bekliyip duruyor.

Şu ana kadar Chipte verilen neredeyse çoğu programı denedim.Çok fazla etkisi olmadı.Etkileri sadece Açılış hızına oldu.Upgrade edip yeniden windows 7 yi kurdum üzerine.Registry vs sıfır hale geldi.Kayıt defteri ile alakalıda bir durum değil.Belki windows 7 donanımlarımla uyumsuzluk yaşayabilir.Ya da windowsu kapatırken sadece kapatıp kaydetme özelliği dışında ek birşeylerde yapıyordur bilemem.
Belki sorun windows 7 nin çıkıpdaha fazla güncelleme ve düzeltme çıkarması ile çözülebilir.Ama şu anda yapabileceğim herhangi bir şey kalmadı. Harddiski biçimlendirip tekrardan windows 7 kurmak dışında.Oda beni biraz uğraştırır.

Tekrardan teşekkür ederim.

ADEM-KAYA
14-10-2009, 00:06   |  #55  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

osman, fazla gerek duymuyorum ki..

zaten içi dolu şuanda, pc de yer kaplamasın diye düşünmüştüm=) 16 gb az değil hani..

Ahmet Ertuğrul
14-10-2009, 00:08   |  #56  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
Registry'i temizleyip defrag yap, çok büyük faydası olacaktır Ahmet...

Bu arada sen ReadyBoost kullanmıyormusun ?
Defragı registry için dedin değil mi? Windows 7'de kayıt defteri birleştirme yok sanırım. 3. parti kullanacağız galiba. Normal defrag diyorsan onu yakın zamanda yapmıştım galiba. Emin değil 

Readyboost olmadı, belleklerim eski olduğundan Readyboost destekli değilmiş. Ram terfisi yapacağım.

Mustafa@PC
14-10-2009, 00:14   |  #57  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Auslogic Registry Defrag ile yapabilirsin. Yapmadan önce resigtry temizliği yapmalısın...

OSMAN BAĞÇEVAN
14-10-2009, 00:16   |  #58  
Denetmen
6,606 mesaj

Ahmet onuda çözümü var..eski de olsa Readyboost la kullanablirsin..fakat ne kadar işe yarar , tartışılır..

Sevgili , Miller
bunları yapmanıza rağmen sisteminizin geç kapanması olağanüstü birşey..bu yani ne windows 7 den falan kaynaklı bir sorun değil..bu kadar şeyi kendi blgisayarımda ben denesem , performansından uçarım galiba..

şunu unutmayın bende öneri,tavsiye bitmez : )

inceleyin :
https://www.chip.com.tr/forum/dah ... -vista_t102137.html 

Ahmet Ertuğrul
14-10-2009, 00:23   |  #59  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
Ahmet onuda çözümü var..eski de olsa Readyboost la kullanablirsin..fakat ne kadar işe yarar , tartışılır..
eBooster programını mı diyorsun?

Mustafa, ASC'de kayıt defteri birleştirme varmış.

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 14 Ekim 2009 00:25
OSMAN BAĞÇEVAN
14-10-2009, 00:40   |  #60  
Denetmen
6,606 mesaj

aynen Ahmet , kullandın mı onu , işe yaradı mı ?

Daisuke
14-10-2009, 00:40   |  #61  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
386 mesaj

Bu konu çok uzadı artık. Böyle kullanmaya devam et. Aynı sorun bende de var ama şikayetçi değilim. Ben bilgisayarı pek kapatmadığım için sorun olmuyor. İyi geceler.

OSMAN BAĞÇEVAN
14-10-2009, 00:42   |  #62  
Denetmen
6,606 mesaj

Benim forumda gördüğüm , konu amacına ulaşınca kitleniyor :)

Kruis
14-10-2009, 01:48   |  #63  
Kruis avatarı
OP Yıllanmış Üye
496 mesaj

Osman bey hepsini uyguladım değişen birşey yok.NİS 2010 System Insight i aktif edip optimize ettirdim yine değişen birşey olmadı .Yüklediğim windows 7 den mi ,donanımsal uyuşmazlıktan mı,kapatırken ek işlemlermi yapıyor çözemedim gitti ( : Hep başlangıç hızım artıyor kapanışım bir artmadı gitti.

OSMAN BAĞÇEVAN
14-10-2009, 01:53   |  #64  
Denetmen
6,606 mesaj

Miller ,
söler misiniz windows 7 ye hangi programları kurdunuz  şuanda ki kurulu programlarınız ?
, sürücülerinizi doğu yükledinizden emin misiniz?

Kruis
14-10-2009, 02:10   |  #65  
Kruis avatarı
OP Yıllanmış Üye
496 mesaj

Sürücüler doğru.Windows 7 ile uyumludur.

Kurulu tüm yazılımlar 2 ve 1

OSMAN BAĞÇEVAN
14-10-2009, 02:21   |  #66  
Denetmen
6,606 mesaj

Nis ,kis,avira,avast ,avg vs..
göremedim ?

Sisteminizin kurulu olduğu diske özelliklerinden Araçlar sekmesine tıklayın ve ilk önce Disk Birleştirme nin altında ki Şimdi Birleştir e tıklayın..sonra Hata Denetimi altında ki Şimdi denetle ye tıklayın..gelen ufak pencerede iki kutucuğa da tik koyarak sisteminizi yeniden başlatın ?

Kruis
14-10-2009, 02:24   |  #67  
Kruis avatarı
OP Yıllanmış Üye
496 mesaj

osman bey 2 yazan resme dikkatli bakın nis kurulu şu anda.diğer yapılandırma programalrı ve kullanmadıgım çoğu yazılımı kaldırdım.

Dedim ya dediklerinizin hepsini tek tek yaptım zaten sorun çözülmedi.

OSMAN BAĞÇEVAN
14-10-2009, 02:59   |  #68  
Denetmen
6,606 mesaj

burayı siz bir inceleyin..
https://www.chip.com.tr/blog/pire ... EMiZLENiR_1361.html

madem ki siz ince ayar programlarını kullanarak yavaşlattınız..bizde ince ayarlar yapalım ?
sisteminiz çökmez merak etmeyin , yanlız bunlar sisteminizi yavaşlatırsa geri almanızı öneririm ki bende hiç yavaşlama olmadı..

ilk olarak şu 4 adet  işlemi yapalım..(bugünlük bu kadar yeter açıkcası uykum geldi :) )
sonrasına sonra bakıcaz..

başlat/çalıştır
yada
win+R  tuş kombinasyonlarıyla ulaşın..
regedit
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop” anahtarına gidin ve “AutoEndTask” DWORD değerini “1” yapın.eğer ki sizde AutoEndTask diye birşey yoksa ,Destop anahtarına ulaşın ve sağ tarafa (DWORD ler falan var, oraya) sağ tıklayıp Yeni diyoruz ve yana geçtiğinde işletim sisteminiz 32bit se 32bit DWORD  değerine , 64bit se 64bit DWORD değerine tıklayın..ismini AutoEndTask yapın ve değer verisi : 1
Taban:Onaltılık yapın..
sistemi yenidenbaşlatın , arada ki farkı gözlemleyin..
olmadı derseniz ,

HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet 1/ Control anahtarına ulaş.Pencerini sağındaki alanda "WaitToKillServiceTimeout" üstünegelip  çift tıklatın..değer verisini 100 yapın ve Tamam a tıklayın..
yine sistemi yeniden başlatarak işe yarayıp yaramadığıı gözlemleyn..

o da olmadı
Hkey_Cuurrent_User /Control Panel /Accessiblity/TimeOUt
a tıklayın..
yanda ki TimeTOWait in üstüne çift tıklayın ve değer verisini  0 yapın.Tamam a tıklayın..

hkey current user/control panel/desktop
 a tıklyın..sağ da  menu show delay ı bulun , üzerine çift tıklayın..değer verisini silip Tamam a tıklayın..

bunları yaparken sisteminizi açıp kapayarak arada ki farkı gözlemleyin..yazım hatalarında yanlışlık yapmış olabilir..kusuruma bakmayın malum saat 3 :00..

Kruis
14-10-2009, 17:56   |  #69  
Kruis avatarı
OP Yıllanmış Üye
496 mesaj

kayıt defterindekiler risklide olsa hepsini yaptım.Ayrıca birdaha sakın zararlı yazılım vs önermeyin.Bilgisayar temiz.Yinede malware byts ıda indirdim tarattım temiz.

Olmuyor malsef.windows 7 ile alakalı bir durum da olabilir.Büyük ihtimal öyledir zaten.Bir uyumsuzluk söz konusu.

Recep Baltaş
15-10-2009, 00:14   |  #70  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Bir tek sende yavaş kapandığına göre sorun sesnin siteme özgü :)

OSMAN BAĞÇEVAN
15-10-2009, 01:24   |  #71  
Denetmen
6,606 mesaj

gerçekten ya..şu son yorumumu ben benim hantal bilgisayarımda denedim..kapanışı hızlandığını farkettim..bunu siz yaptınız hiçbir fark yok diyorsunuz..ilginç.. :)

Kruis
15-10-2009, 01:41   |  #72  
Kruis avatarı
OP Yıllanmış Üye
496 mesaj

Evet hızlanması gerekirken değişiklik yok.Vista , XP , Ubuntu da böyle bir sorun yaşamamıştım.
Acaba şuda olabilir indirdiğin windows 7 rus sitesinden di. Çoklu Rapidshare link olduğundan ve benimde rapid Premium sahibi olmamdan dolayı indirmiştim.ilk kurduğumda rusca idi zaten tr dil paketi ile tr lestirdimde acaba bu indirdiğim dosyalarda bir hata var olabilir mi farklı bir adresten indirip denesem sonucun değişme ihtimali var mı çünkü vista çekirdeği üzerine kurulmuş bir işletim sistemi bunda uyumsuzluk sorunum varsa vista ile de olmalıdır diye düşünüyorum fakat orjinal Vista dvd im ile kurduğum bilgisayarım daha hızlı kapanmaktaydı.

Recep Baltaş
15-10-2009, 01:48   |  #73  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Olabilir. 7600 Türkçe kur dene.

OSMAN BAĞÇEVAN
15-10-2009, 01:53   |  #74  
Denetmen
6,606 mesaj

Miller, bir önceki sayfalarda sistem geri yükleme yapmak istemiyorum demiştiniz..
acaba sorun önceden de varmıydı ?

sorun önceden yoksa , yeniden format atmanızı öneririm..
sorun önceden de varsa, 7600 RTM..

Kruis
15-10-2009, 02:09   |  #75  
Kruis avatarı
OP Yıllanmış Üye
496 mesaj

Açıkcası daha önceleri pek dikakt etmemiştim.7100 vs hiç denemeden 7600 fianl sürümünü kurmustum acıkcası memnundum onu farketmemiş olabilirim fakat uzun zamandan beri durum öyle.
En iyisi 7600 Türkçe indirip kurmak http://www.ex.ua/get/308546 tek link olarak bulmuştum bunu deneyeyim.
İlginiz için çok teşekkür ederim.