İnce Ayar Programları Windows 7'yi Yavaşlattı.

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Kruis
12-10-2009, 17:20   |  #1  
Kruis avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
496 mesaj

Merhabalar ;

İşletim Sistemim : Windows 7 Ultimate - 7600 (Güncelleştirmeler Yüklü)
İşlemci : AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4600+
Ekran Kartı :  ATI Radeon X1200 Series (Tümleşik Ekran kartı )
Ram : 2GB
ReadBoost : 1GB Flash Bellek ( Sonradan ekledim )
HDD : 250 GB
BIOS : Phoenix Technologies, LTD  // BIOS Type:  AT/AT COMPATIBLE   //BIOS Version:  6.00 PG //Date:  05/11/2007
Anakart :  AMD690GM-M2

Sorunum şudurki Windows 7 kurduğumdan beri Windows Kapanış hızım çok yavaş.Normalde XP ve Vistaya göre hızlı olmasını düşündüğüm kapanma nedense kurdum kuralı hep yavaş.

Yaptıklarım :

Kayıt Defterinden kapanma hız ayarlarını 20000 den 1000 e düşürdüm.Windows  Doctor,Auslogics BoostSpeed,CCleaner,AusLogics Disk Defrag,SLOW-PCfighter,Disk Birleştirme,Msconfigden gereksiz programları ve uygulamaları sonlandırdım.Neredeyse Tüm Driverları Windows 7 uyumlu olarak güncelledim.

Bilgisayarın açılma hızı gayet normal hızlı denebilir.Fakat kapanma hızının yavaşlılığını anlayamadım.

Windows kapanma açılma hızını test etmiştim (Daha doğrusu antivirüslerin kapanma açılma hızına etkilerini).

Norton IS +mcse = Kapanıp Açılma Hızı 162 sn

mcse  = Kapanıp Açılma Hızı  140 sn

panda cloud  = Kapanıp Açılma Hızı  141 sn

Flash belleği readboost oalrak kullandım nafile.Bilgisayar açılış hızı artıyor kapanış hızlanmıyor.Bilgisayarı kapatırken antivirüs dışında tüm programları kapatıyorum.Oturum kapanma hızı yüksek windows kapanma hızı çok yavaş ( Tek kullanıcı hesabım var).

Chip'deki performans konularının çoğunu uyguladım.Malesef değişen birşey olmadı.Sistemde casus yazılım bulunmamaktadır.

Sorunu BIOS update etmeyle çözmeyi düşündüm fakat Phoenix Resmi sitesinde gördüğüm bios güncelleme için bir güncelleme yazılımını satması yani biıos update işlemini ücretli olarak yapması sonucunda biosu güncelleyemedim.Ayrıca Tümleşik ekran kartı ile alakasıda olabilirmi.Bios pilini ve jumperı çıkartıp biosu sıfırlasam sorunun düzelme ihtimali varmıdır ?
Yapacak başka birşey gelmiyor aklıma.

Windows 7 ile alakalı bir durum mu ?Şayet durum düzelmezse bu kadar para verip satın alacağıma ücretsiz Pardus 2009 'a geçmeyi düşünüyorum veya lisanslı vista'm ile devam etmeyi.İlginiz için teşekkürler.

berksus
12-10-2009, 17:26   |  #2  
Yıllanmış Üye
147 mesaj

Bende de böyle.Kafana takma.Zaten kapanma açılmanın çok önemi yok.(Bana göre)

Kruis
12-10-2009, 17:42   |  #3  
Kruis avatarı
OP Yıllanmış Üye
496 mesaj

Genel bir sorun mu Windows 7 de kapanma süresi ? Açıkcası çok şaşırttı beni.

berksus
12-10-2009, 17:45   |  #4  
Yıllanmış Üye
147 mesaj

Valla konularda win7 çok hızlı kapanıcak-açılıcak deniliyordu ama benimki böyle değil.

Recep Baltaş
12-10-2009, 17:45   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

BIOS ile ilgili olacağını sanmıyorum ama anakartınız veya dizüstü bilgisayarınız nedir. Bir de şu programı deneyin:

Kruis
12-10-2009, 17:55   |  #6  
Kruis avatarı
OP Yıllanmış Üye
496 mesaj

Teşekkürler Recep Baltaş onu yazmayı unutmuşum.Trial deneme sürümünü indirmiştim malesef fayda etmedi.Acaba kurduğum işletim sisteminden kaynaklanabilirmi rapidshare upload edilmişti rapid ile indirmiştim 30 günlük deneme sürümünü.
Siz kullanıyorsanız sizdede kapanış süresi yüksek mi acaba ? ( Anlamadığım açılış hızı yüksek kapanışı çok yavaş )Harddiskim çok dolu defrag yapsamda bir çok program kurulu onlardan kaynaklanabilir mi acaba.

Daisuke
12-10-2009, 18:30   |  #7  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
386 mesaj

Valla ben hiç bir şey demek istemiyorum. Çünkü ben bir şey dediğim zaman bazı arkadaşlar Windows 7 işletim sistemini kötülemek için konuştuğumu zannediyor. Şu an ben de Windows 7 kullanıyorum ve aynı sıkıntıları ben de yaşıyorum ama bunları hiç kafama takmıyorum. İnşaallah zamanla bu sorunlar ortadan kalkar. Bu sorunları yaşatan bir işletim sisteminin reklamını yapmak istemiyorum. Tuneup Utilities 2010 programının çıkmasını bekliyorum. Belki o programın bir faydası olur. Çünkü şu an ne desek boş. Windows 7 işletim sistemi ile tam uyumlu çalışan bir program şu an mevcut değil. Çalışan programlarında çok iyi olduğunu söylemek biraz mantıksız. Herkesin biraz sabırlı olmasını ve çıkartılan güncellemelerin kesinlikle yüklenmesini ve rastgele her programın yüklenmemesini tavsiye ediyorum. İyi günler.

melen
12-10-2009, 18:45   |  #8  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj
Alıntı: shadowmaster2007  
Valla ben hiç bir şey demek istemiyorum. Çünkü ben bir şey dediğim zaman bazı arkadaşlar Windows 7 işletim sistemini kötülemek için konuştuğumu zannediyor. Şu an ben de Windows 7 kullanıyorum ve aynı sıkıntıları ben de yaşıyorum ama bunları hiç kafama takmıyorum. İnşaallah zamanla bu sorunlar ortadan kalkar. Bu sorunları yaşatan bir işletim sisteminin reklamını yapmak istemiyorum. Tuneup Utilities 2010 programının çıkmasını bekliyorum. Belki o programın bir faydası olur. Çünkü şu an ne desek boş. Windows 7 işletim sistemi ile tam uyumlu çalışan bir program şu an mevcut değil. Çalışan programlarında çok iyi olduğunu söylemek biraz mantıksız. Herkesin biraz sabırlı olmasını ve çıkartılan güncellemelerin kesinlikle yüklenmesini ve rastgele her programın yüklenmemesini tavsiye ediyorum. İyi günler.
O kadar da demedik!
NFS: SHIFT, NIS-NAV-KIS-KAV 2010... BUnların hepsi de uyumlu!

black_flood
12-10-2009, 18:47   |  #9  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

arkadaşım çipset modelini yazmışsın ama anakart markası nedir asus deme asus'un o anakartından vardı xp kurup sattım stabilite ile uzaktan yakından alakası yok zaten sadece xp için tasarlanmış bir modeldi.

Daisuke
12-10-2009, 18:48   |  #10  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
386 mesaj

Bunlarda sorun olduğunu söylemedim zaten. Benim demek istediğim sistem araçları ile ilgili programlar tam uyumlu çalışmayabiliyor.

melen
12-10-2009, 19:07   |  #11  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Asıl biz ne desek sorun. Herkese batıyor. TESLİM OLUYORUM!

Son Düzenleme: melen ~ 12 Ekim 2009 19:12
Daisuke
12-10-2009, 19:10   |  #12  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
386 mesaj

Tamam bir şey demedim. Ne desem sorun oluyor.

anL
12-10-2009, 19:27   |  #13  
Yeni Üye
35 mesaj

bende çok hızlı açılıyor ama yavaş kapanıyor.

4gb ram
core2dur 2.4 t8300 işlemci
vs.

win7 den kaynaklanıyor diye tahmin ediyorum

Kruis
12-10-2009, 20:13   |  #14  
Kruis avatarı
OP Yıllanmış Üye
496 mesaj

Anakart Adı   ECS AMD690GM-M2 (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)
Anakart Çipseti   AMD 690G, AMD Hammer

Sorun Windows 7 ile alkalı sanırım.Windows Doctor gibi hızlandırma araçlarının işlememe sebebi windows 7 nin yapısına uygun olmaması.Fakat Lisanslı Auslogics'in windows 7 uyumlu sitesinde belirtilmiş ona rağmen birşey değişmedi.

Windows 7 performans olarak gerçekten güzel kötülediğim yok ama Kapanma süresinin yavaşlığı beni yiyip bitiriyor resmen.

Son Düzenleme: Kruis ~ 12 Ekim 2009 20:42
alpagun
12-10-2009, 23:10   |  #15  
alpagun avatarı
Yıllanmış Üye
492 mesaj

Ben de Windows 7 gerek açılışta, gerekse kapanışta bir problem çıkarmadı. Hattâ özellikle kapanışı Vista Ultimate'ye göre daha çabuk gerçeleşmekteydi. Bundan bir hafta evvel  Windows Advanced Optimizer adlı bir program yükledim. Bununla işletim sistemini optimize ettim. Tarama sonrasında bazı driver'ların eksik olduğunu raporlayıp güncelleme yaptı. Bir çok 'Hatâ' buldu ve düzeltti. Fakat bundan sonra gâyet kısa süre de kapanan bilgisyar, yaklaşık bir buçuk dakikaka da kapanmaya başladı. ne denediysem düzelmedi.

Bu gün tekrar format attım. Windows optimizasyonu için Windows Advanced Care adlı programdan şaşmamak gerek. Her gördüğümüz optimizasyon programını kullanıp, bilgisayarı denem tahtası yapınca, işin içinden çıkılmıyor.

Kruis
12-10-2009, 23:23   |  #16  
Kruis avatarı
OP Yıllanmış Üye
496 mesaj

Sorun acaba Windows Advanced Optimizer bundan olabilir mi.ilk kurduğumyazılımlardandı hatta. ?Yanlış bir ayarlama getirmiş olmasınbilgisayara.

silenceandsilence
13-10-2009, 00:00   |  #17  
Yıllanmış Üye
275 mesaj
Alıntı: alpagun  
Ben de Windows 7 gerek açılışta, gerekse kapanışta bir problem çıkarmadı. Hattâ özellikle kapanışı Vista Ultimate'ye göre daha çabuk gerçeleşmekteydi. Bundan bir hafta evvel  Windows Advanced Optimizer adlı bir program yükledim. Bununla işletim sistemini optimize ettim. Tarama sonrasında bazı driver'ların eksik olduğunu raporlayıp güncelleme yaptı. Bir çok 'Hatâ' buldu ve düzeltti. Fakat bundan sonra gâyet kısa süre de kapanan bilgisyar, yaklaşık bir buçuk dakikaka da kapanmaya başladı. ne denediysem düzelmedi.

Bu gün tekrar format attım. Windows optimizasyonu için Windows Advanced Care adlı programdan şaşmamak gerek. Her gördüğümüz optimizasyon programını kullanıp, bilgisayarı denem tahtası yapınca, işin içinden çıkılmıyor.

Dediğinde haklı olabilirsin bende de buna benzer bir sorun var, daha önce buraya yazdım ama daha özel bir şekilde. Ben sıçrama listeleri sorun oluyor demiştim. Daha doğrusu bilgisayarın tüm geçmişi siiniyor her kapatıp açmamda bilgisayarda hiç bir geçmiş bilgisi kalmıyor. Biraz kurcaladığımda fark ettim ki windows kapanırken geçmiş temizlemesine giriyor. Bu da otomatikmen süreyi uzatıyor. Ccleaner'ın 2.19'lu bir sürümü vardı. Orda tam 7 desteği yoktu. O yüzden sıçrama listeleri filan silinmiyordu ama her kapatıp açmada bilgisayar geçmişi de silinmiyordu. Sıçrama listelerinin kaydı farklı bir formatta 7'de de tutuluyor, uzantısı ms'li bir şeydi. Tam hatırlamıyorum. Sistem temizleme programları sıçrama listelerini temizlerken bunları siliyor. Bunlar bir kere silinince galiba kayıt defterine bir komut giriyor. Her kapanışta temizlensin diye sonra kapanma süreleri uzuyor. Eğer sıfır kurulumdan sonra hiç bir optimasyon programıyla uğraşmazsanız 7 saat gibi çalışıyor. Yok eğer optime ederseniz ekseni şaşıyor, kimi zaman kendi kendine geçmişi siliyor, kimi zaman geç kapanıyor, kimi zaman ikisini de yapıyor.

tamambocegi
13-10-2009, 00:18   |  #18  
Taze Üye
1 mesaj

Ben windows 7 kullandım ama daha sonra driver gibi problerlerden uğraşmaktan sıkıldım ve xpye dönüş yaptım ama bende de hemen hemen seninki gibi bir sistem var ama kapanışı xp den daha kısa sürüyordu fakat açılışı sorarsan 10 dakikayı buluyordu

Daisuke
13-10-2009, 00:37   |  #19  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
386 mesaj

Hadi ordan. 10 dakika sürer mi?

samsat86
13-10-2009, 00:42   |  #20  
samsat86 avatarı
Yıllanmış Üye
307 mesaj

sana tavsiyem şu..
çalıştırdan msconfig yaz çıkan ekranda başlangıç yeri var oradaki tüm programları devre dışı bırak sonra kapat inanıyorum ki...düzelecektir..

Recep Baltaş
13-10-2009, 00:57   |  #21  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj
Alıntı: tamambocegi  
Ben windows 7 kullandım ama daha sonra driver gibi problerlerden uğraşmaktan sıkıldım ve xpye dönüş yaptım ama bende de hemen hemen seninki gibi bir sistem var ama kapanışı xp den daha kısa sürüyordu fakat açılışı sorarsan 10 dakikayı
Yok artık drive problemiymiş.....Driver problemi varsa XP'de var....Windows 7 kurmadığın belli....Bari kurmadan fikir yazmayın ayıp be kardeşim. Bu kadar mı fanatik XP'ci olunur.

Recep Baltaş
13-10-2009, 01:03   |  #22  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj
Alıntı: THE_MILLER  
Anakart Adı   ECS AMD690GM-M2 (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)
Anakart Çipseti   AMD 690G, AMD Hammer

Sorun Windows 7 ile alkalı sanırım.Windows Doctor gibi hızlandırma araçlarının işlememe sebebi windows 7 nin yapısına uygun olmaması.Fakat Lisanslı Auslogics'in windows 7 uyumlu sitesinde belirtilmiş ona rağmen birşey değişmedi.

Windows 7 performans olarak gerçekten güzel kötülediğim yok ama Kapanma süresinin yavaşlığı beni yiyip bitiriyor resmen.

Birincisi ECS maalesef vasat anakartlar üretiyor ve BIOS güncellemesini bir "Reason" yani sebep yoksa yapmıyor. Bunu sitelerinde ilk gördüğümde gülmekten yerlere yattım. Sinirlendim de tabi...

BIOS güncellemesi için:

Bana sorarsanız sizn sorun bilgisayar kurduğunuz optimizasyon programlarından kaynaklnaıyor. Bunlardan biri bir şeyleri bozmuş olabilir. Herhangi birinin Windows 7 onaylı logosu var mı? Yoktur diye düşünüyorum.

Daisuke
13-10-2009, 01:27   |  #23  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
386 mesaj

Anakart'a bak. Ama alan adamın suçu yok. Bilgisayar sorunlarının %70 i satıcıların kullanıcıları gerektiği gibi bilgilendirmediklerinden dolayı çıkıyor. Onlar için en önemli şey PARA.

Kruis
13-10-2009, 01:37   |  #24  
Kruis avatarı
OP Yıllanmış Üye
496 mesaj

Öncelikle yardımcı olan herkese teşekkür ederim.Recep Bey Bugun farklı bir antivirüs yazılımı yükledim.Panda Cloud'a biraz güvenmiyordum. Yüklediğim antivirüs programı a-squared Free .

Quick bir tarama yaptırdım birde ne bulsun http://www.spamfighter.com/SLOW-PCfighter/   "Slow Pcfighter" in tüm dosyalarını ve kendisini zararlı yazılım olarak tespit etti.Bu programı pc hızlandırmak için indirmiştim uzun süre önce.Tüm dosyalarını sildi.Tam tarama yaptırmadım.Bilgisayar açılış kapanış süresi halen aynı şu anda.Yarın tam tarama yaptırıp.Sizin verdiğiniz bios update ile biosu flashlayacağım.Birde o optimize programların çoğu Windows 7 uyumlu değildi ondan dolayı benden kaynaklanan hata oluşturdum sanırım.

Son Düzenleme: Kruis ~ 13 Ekim 2009 01:39
Daisuke
13-10-2009, 01:55   |  #25  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
386 mesaj

Adam anlasaydı yüklemezdi herhalde, ne bilsin böyle olacağını. Zamanla öğrenecektir. İyi geceler.

Son Düzenleme: Daisuke ~ 13 Ekim 2009 01:56